Domácí

Vandal poničil pamětní desku obětem heydrichiády

obrazek

Poničená pamětní deska obětem heydrichiády v Táboře

FOTO: Ladislav Šedivý

24.4.2014 14:05 Neznámý vandal poničil pamětní desku obětem heydrichiády na táborském popravišti. Desku vandal částečně postříkal sprejem a navíc ještě přelepil průhlednou páskou. Právu to potvrdil táborský policejní mluvčí komisař Miroslav Doubek.

„O poškození pietního místa jsme se dozvěděli ve středu od městských strážníků, na něž se obrátili táborští občané. Případ převzalo zdejší obvodní oddělení. Vzhledem k tomu, že k poničení pamětní desky došlo už zřejmě před několika dny, žádáme veřejnost o pomoc při hledání viníka. Tomu hrozí v případě dopadení až jeden rok vězení,“ konstatoval Doubek.

Vandalský čin rozzlobil táborského opozičního zastupitele Ladislava Šedivého (KSČM).

„Považuji to za znepokojující, neboť k poškození památníku došlo těsně v předvečer osvobození a konce druhé světové války. Myslím, že nejde jen o pouhý vandalský čin, ale o projev neonacismu, neboť první dva řádky obecného konstatování události zůstaly nepoškozené, zatímco třetí, hovořící o popravě českých vlastenců německými fašisty, je postříkám světlou barvou,“ zdůraznil Šedivý.

Táborská místostarostka Olga Bastlová (ČSSD) zatím nechce o důvodech vandalského činu spekulovat, ale v každém případě jej považuje za zarážející a odsouzeníhodný, neboť na táborském popravišti bylo od 3. června do 3. července 1942 zavražděno 156 lidí.

Ve většině případů se jednalo o vlastence z řad učitelů, právníků, lékařů, úředníků. Před popravčí četou stanulo 136 mužů a 20 žen, z nichž bylo 11 manželských párů.

Vladimír Vácha, Právo

nahoru

Domácí:

Krčál rezignoval i na funkci šéfa vysočinských soc. dem., zůstává jen členem

-

dnes 20:50 Bývalý ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál...

VZP platí ročně 10 miliónů firmě spojené s Janouškem

-

dnes 20:48 Všeobecná zdravotní pojišťovna platí ročně 10 miliónů...

Na Lysé hoře napršelo od úterý přes 200 milimetrů

-

dnes 16:43 Na severovýchodě Moravy a ve Slezsku napršelo od...

Bahno, 35 stupňů, ostré jeskyně. Čeští hasiči popsali záchranu thajských chlapců

-

dnes 16:19 Video: Kalná voda, bahno, dusno a vedro. Tak popisují...

Přijmout v Brně desítky migrantů nikomu neublíží, vzkazuje Žít Brno

-

dnes 15:49 Brněnské koaliční hnutí Žít Brno navrhuje, aby město...

Unikátní operace v Brně zachránila mladému muži nohu

-

dnes 15:20 V závěru minulého týdne byla ve Fakultní nemocnici u...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů