Domácí

Vandal poničil pamětní desku obětem heydrichiády

obrazek

Poničená pamětní deska obětem heydrichiády v Táboře

FOTO: Ladislav Šedivý

24.4.2014 14:05 Neznámý vandal poničil pamětní desku obětem heydrichiády na táborském popravišti. Desku vandal částečně postříkal sprejem a navíc ještě přelepil průhlednou páskou. Právu to potvrdil táborský policejní mluvčí komisař Miroslav Doubek.

„O poškození pietního místa jsme se dozvěděli ve středu od městských strážníků, na něž se obrátili táborští občané. Případ převzalo zdejší obvodní oddělení. Vzhledem k tomu, že k poničení pamětní desky došlo už zřejmě před několika dny, žádáme veřejnost o pomoc při hledání viníka. Tomu hrozí v případě dopadení až jeden rok vězení,“ konstatoval Doubek.

Vandalský čin rozzlobil táborského opozičního zastupitele Ladislava Šedivého (KSČM).

„Považuji to za znepokojující, neboť k poškození památníku došlo těsně v předvečer osvobození a konce druhé světové války. Myslím, že nejde jen o pouhý vandalský čin, ale o projev neonacismu, neboť první dva řádky obecného konstatování události zůstaly nepoškozené, zatímco třetí, hovořící o popravě českých vlastenců německými fašisty, je postříkám světlou barvou,“ zdůraznil Šedivý.

Táborská místostarostka Olga Bastlová (ČSSD) zatím nechce o důvodech vandalského činu spekulovat, ale v každém případě jej považuje za zarážející a odsouzeníhodný, neboť na táborském popravišti bylo od 3. června do 3. července 1942 zavražděno 156 lidí.

Ve většině případů se jednalo o vlastence z řad učitelů, právníků, lékařů, úředníků. Před popravčí četou stanulo 136 mužů a 20 žen, z nichž bylo 11 manželských párů.

Vladimír Vácha, Právo

nahoru

Domácí:

Účastníci piety na pražském Újezdě varovali před plíživým návratem totality

-

včera 19:30 Před plíživým návratem totality a umělým rozdělováním...

V Olomouci prasklo kvůli mrazu potrubí, část města se ocitla bez vody

-

včera 18:35 Video: aktualizováno Celá městská část Nová Ulice v...

Hamáček: Vidím jako větší výhodu být přímo ve vládě

-

včera 17:11 Sociální demokracie by se měla vlády raději účastnit...

Třeskuté mrazy jen tak nepoleví

-

včera 16:56 Česko zažívá nejchladnější období letošní zimy a...

Bramboroví. Čeští hokejisté na olympiádě podlehli Kanadě a končí bez medaile

-

včera 13:07 aktualizováno Čeští hokejisté na olympijských hrách v...

Nejedlý na Šloufově pohřbu: Kytka je za mě, ne za Zemana

-

včera 11:31 Video: Zhruba dvě stovky lidí se v sobotu dopoledne ve...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby