Zahraniční

Putin přiznal nasazení ruských vojáků na Krymu

Ruský prezident Vladimir Putin

ZDROJ: Novinky/Reuters

17.4.2014 10:46 (aktualizováno: 17.4.2014 12:02) Vojenské akce ani připojení Krymu Rusko předem neplánovalo, vše vyplynulo z převratných událostí na Ukrajině a pádu vlády prezidenta Viktora Janukovyče. V ruské televizi to ve čtvrtek řekl ruský prezident Vladimir Putin. Současně poprvé přiznal nasazení ruských vojáků během krymské krize.

„Nic se nepřipravovalo. Všechno se dálo za chodu na základě momentální situace. Ale dělalo se to skutečně velmi profesionálně. Naším úkolem nebylo, abychom tam jednali v plném smyslu ozbrojenými silami. Šlo o zabezpečení občanů, aby mohli projevit svoji vůli,“ prohlásil Putin.

KOMENTÁŘ DNE:

Přímá volba prezidenta - První kolo prezidentské volby nepřineslo rozhodnutí, naopak naznačilo možnost překvapivé změny na postu hlavy státu, píše v komentáři Václav Klaus ml. Čtěte zde >>

„Za zády krymské domobrany samozřejmě stáli naši vojáci, kteří jednali velmi rozumně, ale rozhodně a profesionálně. Jinak by jednoduše nebylo možné uspořádat otevřené, spravedlivé a důstojné referendum a pomoci lidem vyjádřit svoji svobodnou vůli,” dodal.

BEZ KOMENTÁŘE: Před ukrajinskou základnou Perevalnoje na Krymu hlídkují ozbrojenci v kuklách. Záběry z března. Zdroj: Reuters

Na nasazení ruské armády opakovaně upozorňoval Kyjev i západ. Moskva to však dosud popírala.

ČTĚTE TAKÉ
Putin: Žádné vojáky ani agenty na východě Ukrajiny nemáme

Anexi jsme předem neplánovali, tvrdí

Putin upozornil, že po nástupu nové ukrajinské vlády byla hrozba vůči ruskojazyčnému obyvatelstvu Krymu zcela hmatatelná“.

„To vedlo lid, aby se zamyslel nad budoucností a požádal Rusko o pomoc. Tím jsme se řídili. Rusko nikdy neplánovalo žádné anexe, ani vojenské akce. Nikdy. Ale zároveň jsme vždy doufali, že Rusové na Krymu nebudou utiskováni a terčem hrozeb. Když nastala situace možných hrozeb a útisku, pak jsme se zamysleli, co dělat. Právě tehdy, ne dříve, jsme se rozhodli, že je podpoříme,“ vysvětlil Putin.

V bezpečnostní radě nikdo neměl námitky a všichni podpořili moje stanovisko. Všechno bylo splněno rozhodně,“ dodal.

Související témata

Vladimir Putin

Rusko

Krym

rei, Novinky

nahoru

Zahraniční:

Bouře Friderike má nejméně devět obětí

-

dnes 08:36 Nejméně devět obětí na životech si vyžádala čtvrteční...

Americké vládě hrozí platební neschopnost, Senát chce blokovat rozpočtové provizorium

-

dnes 06:32 Sněmovna reprezentantů USA schválila ve čtvrtek...

Při obchodování Trumpa s Rusy se mohly prát peníze

-

dnes 06:25 Když společnost Trump Organisation zastřešující byznys...

Bardotová: Herečky se v kampani MeToo jen pokrytecky zviditelňují

-

dnes 04:45 Brigitte Bardotová (83), legendární francouzská herečka...

Jihovýchod Asie děsí sílící džihád

-

dnes 03:50 Den před Silvestrem se na webu objevilo video se...

Kurz a Merkelová se chytli kvůli kvótám

-

včera 22:17 Debata v EU ohledně uprchlických kvót zabírá příliš...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby