Zahraniční

Muž nalezený v Norsku zmizel těsně před odevzdáním případu pro policii

obrazek

John Smith má z návratu do Čech strach.

ČTK/AP

16.4.2014 08:44 (aktualizováno: 16.4.2014 10:03) Čech se ztrátou paměti v Norsku poskytl další rozhovor tamní televizi. Reportérce kanálu TV2 potvrdil, že pracoval pro českou policii a podílel se na vyšetřování hospodářské kriminality. Podle zdroje Práva muž pracoval nějaký čas jako soudní znalec a spolupracoval s policií na konkrétním případu, před jehož dokončením zmizel.

„Pracoval jsem pro vedení policie hlavního města (Prahy), v oddělení pro vyšetřování hospodářské kriminality,“ prohlásil muž, který si říká John Smith a dodal, že „nejdůležitější byl případ“, na němž začal pracovat v roce 2007.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Dělal jsem na něm čtyři roky, od roku 2007 do roku 2011. Týkalo se to hospodářských zločinů s odhadovanou škodou okolo 500 miliónů českých korun,“ poznamenal.

Podle jeho slov se zdá, že měl odevzdat nějakou důležitou zprávu, ale to se nestalo. „Vypadá to, že jsem se něčeho bál a pokusil jsem se opustit Českou republiku. Koupil jsem si letenku do jedné asijské země, ale možná jsem tam vůbec neodjel,“ doplnil. Už dříve muž televizi NRK řekl, že údajně pracoval na nějakém velkém případu a jeho otec si myslel, že míří na Nový Zéland.

Znalec v oblasti IT 

Podle dobře informovaného zdroje Práva nalezený Čech ale nikdy nepracoval u policie přímo. Po odchodu z ministerstva vnitra byl ale zapsán v seznamu soudních znalců v oblasti IT, ze kterého byl vyškrtnut.

Právu se zároveň podařilo zjistit, že muž byl přizvaný jako soudní znalec ke konkrétnímu případu a zmizel v době, kdy ho měl odevzdat.

„Když zmizel, vyšetřovatelům zkomplikoval život. Nikdo nevěděl, co se s ním stalo. Nedával bych ale jeho zmizení do souvislosti s případem. Ten posudek dopracoval jiný znalec,“ řekl Právu zdroj.

Český ministr vnitra Milan Chovanec uvedl, že muž pracoval pro vnitro jako řadový zaměstnanec IT. [celá zpráva]

Z návratu do ČR má strach

Do Čech se John Smith vrátit nechce, protože se bojí. „Mám z České republiky strach. Ono to může vypadat, že jsem v pořádku, ale ve skutečnosti jsem vyděšený. Nevím, co se stane,“ uvedl.

Do ČR nicméně brzy na čas vyrazí, aby si vyřídil nové doklady.

Norská média už dříve uvedla, že Smith z obav před útočníky změnil výrazně svůj vzhled.

Stále neví, co se s ním stalo a jak se ocitl zraněný a bez dokladů v polovině prosince ve sněhové závěji ve východní části norského hlavního města Osla.

jt, rak, rei, Novinky, Právo

nahoru

Zahraniční:

Touha po svobodě přežila. Okupaci Československa připomněly i špičky EU

-

dnes 11:56 aktualizováno Touha po svobodě a demokracii přežila i...

Češi za svou zem nebojovali staletí, proto v '68 nepřišlo krveprolití, píšou v Rusku

-

dnes 11:14 aktualizováno Ruská média věnují značnou pozornost 50....

Trump se obává výpovědi před vyšetřovatelem Muellerem, raději se jí vyhne

-

dnes 09:41 Prezident Donald Trump se rozhodl zatím nevypovídat...

Rozhodnuto. Zbytek janovského mostu půjde k zemi co nejdřív

-

dnes 09:17 Příkaz ke stržení mostu v Janově, jehož zbytek začal v...

Janovský most zase podivně zní

-

dnes 07:08 Torzo zříceného dálničního mostu v Janově, v jehož...

Nová epidemie eboly v Kongu má už padesát obětí

-

dnes 06:41 Nejnovější epidemie eboly na východě Konga si vyžádala...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů