Domácí

Ministryně Jourová vysoudila 2,7 miliónu za vazbu v kauze Budišov

obrazek

Ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová

FOTO: Petr Horník, Právo

10.4.2014 08:46 (aktualizováno: 10.4.2014 11:18) Ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová (ANO) se po několika letech dočkala odškodnění za ušlý zisk kvůli nezákonné vazbě, v níž byla držena v souvislosti s kauzou Budišov. Obvodní soud pro Prahu 2 jí přiznal 2,7 miliónu korun na základě žaloby, kterou podala na ministerstvo spravedlnosti. Čtvrteční verdikt není pravomocný.

Soudkyně Lucie Šternová své rozhodnutí odůvodnila tím, že Jourová neměla z vazby možnost kontaktu se společností MWH, pro kterou v té době pracovala. Firma kvůli časové tísni dala přednost náhradníkům.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Podle Šternové je příčinná souvislost mezi vazbou Jourové a jejím ukončení spolupráce s firmou. „Pokud by nebylo trestního stíhání žalobkyně a zejména jejího vzetí do vazby, pak by účast žalobkyně na projektu společnosti MWH byla zcela zřejmá,“ řekla soudkyně.

Část dá na humanitární účely

Jourová bere verdikt jako satisfakci. Připomněla, že jí kauza výrazně zasáhla do života. Část peněz proto věnuje svým dětem, které byly kauzou dotčeny a část dá na humanitární účely. Finance by mělo dostat sdružení na podporu výstavby chráněného bydlení pro mentálně postižené v Třebíči. „Bude to minimálně půl miliónu,” dodala.

Jourové už jednou soud omluvu i odškodné ve výši 3,6 miliónu přiznal. Městský soud ale rozhodnutí zrušil, nemajetkovou újmu i důvod pro omluvu považoval za promlčené, náhradu na odškodné označil za nepřezkoumatelnou a pro přesnější přezkoumání důkazů ohledně ušlé mzdy vrátil případ zpátky obvodnímu soudu.

Jourová působila na ministerstvu pro místní rozvoj jako náměstkyně ministra v letech 2003 až 2006. Po neoprávněném obvinění z korupce v roce 2006 z funkce odešla.

Byla obviněna z toho, že přijala dvoumiliónový úplatek od starosty Budišova Ladislava Péti za to, že se zasadí o přiznání evropských dotací na opravu budišovského zámku. Stíhání skončilo v létě 2008 konstatováním, že se skutek vůbec nestal. Jourová strávila ve vazbě přes měsíc.

bad, Novinky

nahoru

Domácí:

Maření spravedlnosti bude nový trestný čin, rozhodla Sněmovna

-

dnes 11:42 Sněmovna ve středu schválila novelizaci trestního...

Budu laskavý, slíbil Zeman podpořit rozpočet

-

dnes 10:53 Video: Prezident Miloš Zeman slíbil kabinetu premiéra...

Opozice: Vláda je neschopná, rozpočet nepřijatelný a nezodpovědný

-

dnes 10:17 Zostra se pravice pustila do rozpočtu se schodkem 40...

Vláda za účasti Zemana schválila rozpočet na příští rok

-

dnes 07:13 Video: aktualizováno Kabinet premiéra Andreje Babiše...

Poche náměstkem? Záleží na ministrovi, míní Hamáček

-

dnes 06:51 Předseda ČSSD Jan Hamáček navrhl premiérovi, aby se...

Kauza ukázala na tisíce neosvojených dětí v ČR, tvrdí Babiš

-

dnes 04:01 Premiér Andrej Babiš (ANO) zastává postoj, že Česká...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů