Krimi

Polský gang kradl milióny přes falešný e-mail České pošty, u soudu skončili jen pěšáci

obrazek

K soudu ve čtvrtek dorazil pouze Damian Michal Surowiec.

FOTO: Patrik Biskup, Právo

10.4.2014 09:13 (aktualizováno: 10.4.2014 09:37) Jen malé ryby skončily před soudem v případu falešných emailů České pošty, za kterým podle všeho stojí polský gang podvodníků. Ti se pod zástěrkou elektronické zprávy o zásilce nabourali do internetového bankovnictví několika firem a vysáli jim milióny z účtů. Před Okresním soudem Plzeň-jih stanuli ve čtvrtek dva pěšáci, kteří ukradené peníze vybírali z účtů. Ti tvrdí, že jejich kroky řídil po telefonu neznámý člověk.

Systém fungoval tak, že si podvodníci vytipovali společnosti, které mají větší pohyb peněz na účtech. Poslali jim e-mail s hlavičkou České pošty upozorňující na nedoručení zásilky. Po kliknutí na odkaz ve zprávě se skrytě nahrál do počítače nelegální program, pomocí něhož se zločinci dostali k údajům potřebným pro prolomení bezpečnostního systému internetového bankovnictví. Pak už jen peníze poslali na k tomuto účelu zřízené účty a obratem je vybrali.

A právě obvinění Damian Michal Surowiec (24) a Darius Szymon Tetela (48) si podle obžaloby založili v Česku účty, kam mířily ukradené milióny. Státní zástupce Oliver Pec zmiňuje téměř dvacet případů nelegálního převodu peněz.

Ne všechny peníze ale cizinci stačili vybrat, policisté podezřelá konta nechali zablokovat. Oba cizince žalobce viní z trestného činu podílnictví.

Obžalovaní dostávali provize  

„Zřídili si bankovní účty, aby na sebe převedli a vybrali peněžní prostředky získané trestnou činností dosud neznámého pachatele,“ uvedl státní zástupce.

Podle něho v Česku byly pro účely obdobně zcizených peněz zakládány u různých bank účty, na které pak neznámí pachatelé neoprávněně přeposílali finanční prostředky různých poškozených společností v řádu miliónů korun.

Přišel e-mail, že se poště nepodařilo doručit do firmy balík. Bylo to divné, protože pošťáka, který k nám jezdí, známe. ředitel poškozené společnosti

„Ten, kdo mi volal telefonem, mi řekl, že mám vzít Tetelu do Čech. Zařizovali jsme tady bankovní konta. Pak jsme se vrátili do Polska a tomu člověku, který mi telefonoval, jsem řekl čísla účtů. Za nějakou dobu mi volal, že mám jet zase do Čech, že na ta konta přišly peníze, a já je měl vyzvednout,“ uvedl u soudu Surowiec.

„Kývl jsem, neboť moje rodina se dostala do finančních problémů a já z toho měl určitou provizi. Původ těch peněz jsem neznal,“ řekl u výslechu.

Na seznamu poškozených je například firma Urban Technik, s. r. o. Z jejího účtu podvodníci převedli přes půl miliónu korun.

„Přišel e-mail, že se poště nepodařilo doručit do firmy balík. Bylo to divné, protože pošťáka, který k nám jezdí, známe. Nicméně administrativní pracovnice zprávu rozklepla, aby zjistila, o co jde. Za šest dní nato nám někdo převedl z účtu peníze,“ řekl Právu ředitel společnosti Jan Urban.

Šťastná esemeska

Štěstí podle něho bylo, že z klientského servisu banky přišla po této transakci na telefon účetní esemeska v angličtině o pohybu peněz na účtu. „To jí bylo divné. Podívala se on-line na účet a zjistila, že před čtvrt hodinou odešly dvě platby na účty u ČSOB. Hned jsme to řešili a policie nakonec účty zmrazila,“ dodal Urban.

Patrik Biskup, Právo

nahoru

Krimi:

Strážníci zveřejnili video z honičky, která skončila požárem. Měl jsem 10 piv, řekl řidič

-

včera 18:02 Video: Městská policie Praha zveřejnila v pondělí...

Muž vyplul s 1,7 promile na Baťův kanál, narazil do lodě s policisty

-

včera 17:18 Třicetiletý muž narazil v sobotu dopoledne lodí na...

Násilníka s kočárkem, který v metru napadl cestujícího, vypátrala policie

-

včera 15:18 Pražské policii se podařilo díky zveřejnění...

Byl to rapl, řekl o vrahovi manželů v zahrádkářské kolonii jeho kamarád

-

včera 14:48 Video: Výpověďmi předvolaných svědků a čtením...

Bývalý právník NBÚ je ve vazbě, policie ho obvinila z vydírání

-

včera 14:34 aktualizováno Ekonomický ředitel pražské Krajské...

Žena pořezala dva lidi u letního kina v Písku

-

včera 14:02 Písecká policie řeší incident ze společenské akce...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů