Zahraniční

Muž nalezený v Norsku věří, že by mohl být Čech

obrazek

Neznámý muž hovoří i česky.

ČTK/AP

9.4.2014 16:04 Norská policie získala několik stop při pátrání po identitě muže, které vedou do České republiky. Mladík, který byl nalezen v prosinci v závěji, trpí ztrátou paměti. Nepamatuje si své jméno, říká si John Smith, ale uvádí, že by mohl být Čech.

„Myslím, že jsem Čech, protože tomuto jazyku rozumím nejlépe. Rozumím také polsky, slovensky a rusky. Ale přemýšlím a sním v angličtině," řekl muž. Norsky neumí.

”Věříme, že může být původem z České republiky. Také jsme z Česka získali několik zajímavých tipů," uvedl ve středu vyšetřovatel Sturla Henriksbö televizi NRK.

"Je evropského původu, mluví velmi dobře anglicky s východoevropským přízvukem,“ uvedla v úterý norská policie. [celá zpráva]

Vzala mu otisky prstů, ale nikomu v databázi Interpolu neodpovídají. „Aspoň vím, že nejsem zločinec, ačkoli bych si skoro přál, abych byl. Pak by zjistili, kdo jsem.”

Mluvčí českého policejního prezidia Eva Stulíková v úterý ČTK sdělila, že norské úřady už krátce po nalezení muže v prosinci oslovily českou policii se žádostí o pomoc. ”Zatím se nám nepodařilo totožnost nalezeného muže zjistit, ale s norskou stranou nadále spolupracujeme,” dodala. Ve veřejně dostupné databázi osob, po kterých pátrá česká policie, se žádná fotografie neshoduje s obrázkem zveřejněným v Norsku.

Česká policie pátrá marně

Muž, který měří 187 centimetrů, má modré oči a světlé vlasy, byl nalezen na ulici dehydrovaný, hladový a s řeznými poraněními na těle. Některá ze zranění prý naznačují, že mohl mít delší dobu svázané ruce. Norská policie vyšetřuje, zda se dotyčný nestal obětí trestného činu.

„Byl jsem paralyzován a nemohl jsem mluvit. Doktor řekl, že mi v těle našli různé drogy,” vypověděl muž.

Muž žije v Norsku již čtyři měsíce, stále si ale na nic ze svého předchozího života nevzpomíná. ”Nikoho tady neznám, jsem zoufalý, bojím se a nepřeji si nic jiného než se dostat z této situace,” sdělil telefonicky norské televizi.

Novinky

nahoru

Zahraniční:

Rusko chce legalizovat a dostat pod kontrolu soukromé armády, v Sýrii se osvědčily

-

dnes 16:10 Ruský parlament začne v únoru projednávat návrh zákona,...

Bývalého agenta CIA zadrželi v New Yorku kvůli pomoci Číně

-

dnes 15:15 Bývalého agenta americké tajné služby CIA Jerryho...

Předsedou katalánského parlamentu se stal separatista Torrent

-

dnes 13:50 aktualizováno Předsedou nového katalánského...

Turecko pohrozilo americkému ministrovi rozsáhlou operací v Sýrii

-

dnes 13:28 Video: Nezvratným poškozením vzájemných vztahů pohrozil...

Válečné reparace platit nebudeme, vzkázal Polsku šéf německé diplomacie

-

dnes 13:17 Požadavky na válečné reparace z polské strany odmítám,...

Rusko pořádá na Sibiři manévry s mezikontinentálními balistickými raketami

-

dnes 12:43 Video: Ruská armáda zahájila tento týden rozsáhlé...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby