Zahraniční

Muž nalezený v Norsku věří, že by mohl být Čech

obrazek

Neznámý muž hovoří i česky.

ČTK/AP

9.4.2014 16:04 Norská policie získala několik stop při pátrání po identitě muže, které vedou do České republiky. Mladík, který byl nalezen v prosinci v závěji, trpí ztrátou paměti. Nepamatuje si své jméno, říká si John Smith, ale uvádí, že by mohl být Čech.

„Myslím, že jsem Čech, protože tomuto jazyku rozumím nejlépe. Rozumím také polsky, slovensky a rusky. Ale přemýšlím a sním v angličtině," řekl muž. Norsky neumí.

”Věříme, že může být původem z České republiky. Také jsme z Česka získali několik zajímavých tipů," uvedl ve středu vyšetřovatel Sturla Henriksbö televizi NRK.

"Je evropského původu, mluví velmi dobře anglicky s východoevropským přízvukem,“ uvedla v úterý norská policie. [celá zpráva]

Vzala mu otisky prstů, ale nikomu v databázi Interpolu neodpovídají. „Aspoň vím, že nejsem zločinec, ačkoli bych si skoro přál, abych byl. Pak by zjistili, kdo jsem.”

Mluvčí českého policejního prezidia Eva Stulíková v úterý ČTK sdělila, že norské úřady už krátce po nalezení muže v prosinci oslovily českou policii se žádostí o pomoc. ”Zatím se nám nepodařilo totožnost nalezeného muže zjistit, ale s norskou stranou nadále spolupracujeme,” dodala. Ve veřejně dostupné databázi osob, po kterých pátrá česká policie, se žádná fotografie neshoduje s obrázkem zveřejněným v Norsku.

Česká policie pátrá marně

Muž, který měří 187 centimetrů, má modré oči a světlé vlasy, byl nalezen na ulici dehydrovaný, hladový a s řeznými poraněními na těle. Některá ze zranění prý naznačují, že mohl mít delší dobu svázané ruce. Norská policie vyšetřuje, zda se dotyčný nestal obětí trestného činu.

„Byl jsem paralyzován a nemohl jsem mluvit. Doktor řekl, že mi v těle našli různé drogy,” vypověděl muž.

Muž žije v Norsku již čtyři měsíce, stále si ale na nic ze svého předchozího života nevzpomíná. ”Nikoho tady neznám, jsem zoufalý, bojím se a nepřeji si nic jiného než se dostat z této situace,” sdělil telefonicky norské televizi.

Novinky

nahoru

Zahraniční:

Venezuelský prezident Nicolás Maduro obhájil své křeslo

-

dnes 06:13 Prezidentské volby ve Venezuele vyhrál dosavadní...

Srbsko vyhodnotí následky náletů NATO na zdraví lidí

-

včera 18:05 Srbský parlament vytvoří výbor, jehož úlohou bude...

Ozbrojené přepadení bankovních vozů v JAR. Lupiči stříleli automaty a odpalovali výbušniny

-

včera 15:03 Video: Lupiči vyzbrojení útočnými puškami Vektor R4 a...

Lincolnův cylindr má dostat prezidentskou knihovnu z dluhů

-

včera 14:42 Prezidentská knihovna 16. prezidenta USA Abrahama...

Šéf sudetských Němců ocenil smiřování s Čechy a odmítl nacionalismus

-

včera 12:12 Šéf sudetských Němců Bernd Posselt na 69. sjezdu v...

Láva z havajské sopky Kilauea pustoší pobřeží

-

včera 09:36 Video: aktualizováno Vulkán Kilauea stále více...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby