Ekonomika

Průmysl přidává na obrátkách, firmy nabírají zaměstnance

obrazek

FOTO: David Ryneš, Novinky

7.4.2014 09:04 (aktualizováno: 7.4.2014 10:30) Tuzemská průmyslová produkce vzrostla v meziročním srovnání již poosmé v řadě. V únoru konkrétně o 6,7 procenta. Ve srovnání s předchozím měsícem se zvýšila o 1,7 procenta. Vysoké tempo růstu si udržují i nové zakázky, jejichž hodnota vzrostla meziročně o 19,9 procenta. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad.

„Růst výroby se podobně jako v lednu pozitivně promítl do zvyšující se zaměstnanosti a mezd. Počet nezaměstnaných by tak díky tomu měl během letošního roku poklesnout a vzdálit se tak od rekordních lednových hodnot,” komentuje analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

To potvrzuje ve svém hodnocení také analytik ČSOB Petr Dufek.

„Příjemnou zprávou je, že firmy v tomto odvětví stále více nabírají nové zaměstnance. Průmysl je tak i nadále hnacím motorem celé ekonomiky,” říká Dufek.

Růst táhnou auta

K růstu průmyslu nejvíce přispěly automobilky, které těží z oživení domácí i zahraniční poptávky. Důkazem jsou hodnoty nových zakázek, které výrazně stoupají již od loňského srpna a ani únor s meziročním zvýšením o 34,3 procenta nebyl výjimkou.

Rostoucí zájem o nákup aut je zřejmý i z letošních údajů o maloobchodních tržbách. Vše nasvědčuje tomu, že výroba motorových vozidel pojede na plné obrátky i v dalších měsících.

Energetiky teplá zima nepotěšila

Zatímco automobilkám se daří, tak na teplou zimu doplatili výrobci elektřiny, plynu a tepla. Výroba zde poklesla meziročně o 0,8 procenta.

„Výhled pro průmyslovou produkci zůstává i na další měsíce letošního roku pozitivní, k čemuž z velké míry přispívá oživení evropské ekonomiky,” odhaduje Miroslav Novák.

tov, Novinky

nahoru

Ekonomika:

Travel Service přepravil loni na svých linkách o pětinu více lidí

-

včera 22:30 Tuzemské aerolinky Travel Service přepravily loni na...

V USA hrozí, že po víkendu neotevřou úřady ani muzea

-

včera 17:53 Ve Spojených státech hrozí od pondělí omezení provozu...

Příjmy antivirové firmy Kaspersky, kterou v USA obvinili z napojení na Rusko, stouply o osm procent

-

včera 16:09 Ruskému výrobci antivirového softwaru Kaspersky Lab...

Ministr zemědělství Milek: Česko by mělo snížit stavy divočáků až o 90 procent

-

včera 14:27 Evropa by kvůli africkému moru prasat měla prudce...

Od začátku září zmizelo od dálnic jen 154 billboardů. Tisíce zůstávají

-

včera 14:11 Video: Billboardy u dálnic a silnic I. třídy měly být...

Stočené tachometry a zatajování nehod. Inspekce zjistila pochybení u většiny autobazarů

-

včera 12:19 Většina autobazarů podle České obchodní inspekce (ČOI)...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby