Ekonomika

Průmysl přidává na obrátkách, firmy nabírají zaměstnance

obrazek

FOTO: David Ryneš, Novinky

7.4.2014 09:04 (aktualizováno: 7.4.2014 10:30) Tuzemská průmyslová produkce vzrostla v meziročním srovnání již poosmé v řadě. V únoru konkrétně o 6,7 procenta. Ve srovnání s předchozím měsícem se zvýšila o 1,7 procenta. Vysoké tempo růstu si udržují i nové zakázky, jejichž hodnota vzrostla meziročně o 19,9 procenta. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad.

„Růst výroby se podobně jako v lednu pozitivně promítl do zvyšující se zaměstnanosti a mezd. Počet nezaměstnaných by tak díky tomu měl během letošního roku poklesnout a vzdálit se tak od rekordních lednových hodnot,” komentuje analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

To potvrzuje ve svém hodnocení také analytik ČSOB Petr Dufek.

„Příjemnou zprávou je, že firmy v tomto odvětví stále více nabírají nové zaměstnance. Průmysl je tak i nadále hnacím motorem celé ekonomiky,” říká Dufek.

Růst táhnou auta

K růstu průmyslu nejvíce přispěly automobilky, které těží z oživení domácí i zahraniční poptávky. Důkazem jsou hodnoty nových zakázek, které výrazně stoupají již od loňského srpna a ani únor s meziročním zvýšením o 34,3 procenta nebyl výjimkou.

Rostoucí zájem o nákup aut je zřejmý i z letošních údajů o maloobchodních tržbách. Vše nasvědčuje tomu, že výroba motorových vozidel pojede na plné obrátky i v dalších měsících.

Energetiky teplá zima nepotěšila

Zatímco automobilkám se daří, tak na teplou zimu doplatili výrobci elektřiny, plynu a tepla. Výroba zde poklesla meziročně o 0,8 procenta.

„Výhled pro průmyslovou produkci zůstává i na další měsíce letošního roku pozitivní, k čemuž z velké míry přispívá oživení evropské ekonomiky,” odhaduje Miroslav Novák.

tov, Novinky

nahoru

Ekonomika:

Samořízené auto Uberu podle vyšetřovatelů chodkyni před smrtelnou srážkou nepoznalo

-

včera 21:28 Samořízený vůz společnosti Uber, který v březnu v...

Příprava metra D už vyšla na 805 miliónů

-

včera 20:02 Příprava stavby trasy metra D, která stále nebyla...

Železniční most v Praze je v dezolátním stavu, zřejmě ho nahradí kopie

-

včera 15:50 Železničnímu mostu pod Vyšehradem hrozí demolice....

Penta a pražský dopravní podnik založí kvůli metru D společný podnik

-

včera 15:31 Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) a investiční...

Plzeňské teplárny se spojí s Křetínského firmou, přinese půlmiliardové věno

-

včera 15:21 aktualizováno Městská společnost Plzeňská teplárenská...

Brusel vyšetřuje, zda Čína nedováží ocel za neférové ceny. Stěžovali si i Češi

-

včera 13:13 Evropská komise (EK) zahájila nové antidumpingové...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby