Ekonomika

Ruský Evraz prodal ocelárny Vítkovice

obrazek

Ilustrační foto

FOTO: Ivan Blažek , Právo

4.4.2014 08:57 (aktualizováno: 4.4.2014 09:36) Ruský Evraz prodal svoji hutní firmu Evraz Vítkovice Steel (EVS). Novými stoprocentními majiteli se podle webu Evrazu stala skupina soukromých investorů: Martinley Holdings, Nabara Holdings, Vitect Services, Hayston Investments a Dawnaly Investments. Každý z nich získal dvacetiprocentní podíl společnosti, jež zaměstnává 1100 lidí.

„Investoři mají v plánu dále rozvíjet společnost coby nezávislého hráče na trhu s válcovanými produkty a zlepšit ekonomiku EVS prostřednictvím synergií vznikajících z možnosti nakupovat základní suroviny od různých nezávislých dodavatelů,“ uvedl mluvčí společnosti Jaromír Krišica s tím, že noví investoři v nejbližší době neplánují významné změny v provozu ani ve složení managementu společnosti EVS.

O prodeji firmy už ví i předseda odborů Evrazu Zdeněk Kološ. „Je to tak, ještě ale nevíme, kdo je vlastník. Doufám, že to je ta česká skupina,“ řekl a dodal, že se bude chtít s novým majitelem nebo jeho zástupci sejít co nejdříve.

„Pro nás je směrodatné, aby podnik jel, aby zaměstnanci zůstali v tom počtu, jaký je, nebo aby se ještě lidé přibrali. Naše priorita je zaměstnanost,“ sdělil Kološ. Dodal, že nový majitel přebírá závazky toho starého.

„A my máme kolektivní smlouvu dobrou, podepsanou do roku 2018. Doufám, že nový majitel nebude na ní chtít něco měnit k horšímu,“ poukázal odborový předák.

Obchod za miliardy

Evraz na stránkách firmy uvedl, že pět privátních investorů zaplatilo za huť 89 miliónů dolarů (1,8 miliardy korun), navíc převzali závazky EVS ve výši 198 miliónů dolarů (téměř 3,8 miliardy korun).

Evraz Group koupil ostravskou ocelárnu v roce 2005 za přibližně 5,5 miliardy korun. Svou nabídkou překonal konkurenční firmu Mittal Steel. Evrazu se však dlouhodobě nedaří a od roku 2009 je ve ztrátě. Za poslední dva roky musel EVS odstavit svou ocelárnu, ve které pracuje 250 lidí, vždy minimálně na měsíc, důvodem byla špatná situace na trhu. V roce 2013 vyrobila firma 571 tisíc tun oceli.

Pavel Karban, Právo

nahoru

Ekonomika:

Zákon proti falšování vína počet vinoték nesnížil

-

dnes 09:49 V ČR bylo na konci loňského roku registrovaných 5700...

Podnikatelé se zdražení úvěrů neobávají

-

včera 16:56 Čeští podnikatelé počítají s tím, že v letošním roce...

Travel Service přepravil loni na svých linkách o pětinu více lidí

-

19.1. 22:30 Tuzemské aerolinky Travel Service přepravily loni na...

V USA hrozí, že po víkendu neotevřou úřady ani muzea

-

19.1. 17:53 Ve Spojených státech hrozí od pondělí omezení provozu...

Příjmy antivirové firmy Kaspersky, kterou v USA obvinili z napojení na Rusko, stouply o osm procent

-

19.1. 16:09 Ruskému výrobci antivirového softwaru Kaspersky Lab...

Ministr zemědělství Milek: Česko by mělo snížit stavy divočáků až o 90 procent

-

19.1. 14:27 Evropa by kvůli africkému moru prasat měla prudce...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby