Ekonomika

Vláda vrátila levnější zelenou naftu zemědělcům, Babiš nehlasoval

obrazek

Ilustrační foto

Novinky

2.4.2014 12:24 (aktualizováno: 2.4.2014 14:05) Vláda ve středu schválila návrh na zachování daňového zvýhodnění nafty pro zemědělce na loňské úrovni, kdy dostali zpět zhruba 1,3 miliardy korun. Takzvaná zelená nafta byla ke konci loňského roku v Česku zrušena.

Kabinet by chtěl podporu obnovit ještě letos na stejné úrovni jako loni, uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

"Vláda se shodla, že v souladu s koaliční smlouvou se k tzv. zelené naftě vrátíme ještě letos. Bude připravena novela zákona o spotřební dani a vracíme se k podpoře na stejné úrovni jako v roce 2013. Byli bychom rádi, kdyby byl zákon účinný již letos. První možný termín je 1. červenec," uvedl premiér.

Možný střet zájmů

Zároveň dodal, že pro návrh hlasovala vláda jednomyslně, jen ministr financí Andrej Babiš (ANO) se kvůli možnému střetu zájmů hlasování zdržel. Babiš je majitelem Agrofertu, který by zvýhodnění u nafty rovněž využíval.

Andrej Babiš přitom ještě před jednáním vlády tvrdil, že na zachování zelené nafty nejsou v rozpočtu peníze. "Ministerstvo zemědělství ani neuvádí, z jakých zdrojů by bylo možné tento výpadek nahradit," zdůraznil mluvčí ministerstva financí Marek Zeman.

Před dvěma lety, než vstoupil do politiky, Babiš zelenou naftu razantně hájil.

Většina EU zemědělce podporuje

Podle Sobotky většina států EU daňové zvýhodnění uplatňuje a čeští zemědělci by tak na společném unijním trhu byli znevýhodněni.

Zemědělci argumentují také tak, že spotřební daň slouží na opravy silnic a dálnic, které oni nepoužívají, protože jezdí po poli. V minulosti se ale objevila podezření, že dochází k částečnému zneužívání i pro soukromé účely.

Na základě nové analýzy ministerstva zemědělství slevu na daních zemědělcům z členských států EU neposkytují pouze Rakousko, Bulharsko, Nizozemsko a Slovensko.

Kalousek: Otevřený prostor pro daňové úniky

Znovuzavedení zelené nafty kritizoval místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, podle něhož  tím vláda dává prostor „obrovským daňovým únikům”.

„Pokud je vláda přesvědčena, že je potřeba navýšit veřejnou podporu českým zemědělcům, má plnou kompetenci učinit tak na výdajové straně bilance dotačním mechanismem,” dodal.

.
tov, Novinky

nahoru

Ekonomika:

Vinařstvím roku se stalo Víno J. Stávek, radovalo se hned třikrát

-

včera 20:48 Vítězem osmého ročníku soutěže Vinařství roku 2017 se...

Volkswagen bude montovat auta ve Rwandě

-

včera 17:42 Německý automobilový koncern Volkswagen začne montovat...

Nové daně srazily zisk banky Morgan Stanley. Propadl se o 60 procent

-

včera 13:58 aktualizováno Zisk americké banky Morgan Stanley ve...

Dobrá zpráva pro Agrofert. Vláda odmítla strop pro přímé platby velkým farmám

-

včera 12:30 Česká republika odmítá zavedení dotačního limitu...

Superjumbo se bude vyrábět dál. Emirates si od Airbusu objednaly 36 letounů A380

-

včera 12:02 Možné ukončení výroby obřího letounu Airbus A380 bylo...

Po zdražení Česká pošta přidá zaměstnancům

-

včera 10:53 Česká pošta letos navýší zaměstnancům tarifní mzdy o...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby