Krimi

V sušické nemocnici zkazili operaci a pak si pacienta nevšímali. Za jeho smrt zaplatí

obrazek

Ilustrační foto

Profimedia.cz

2.4.2014 04:05 Před pěti lety nastoupil Bohuslav Pompl na plánovanou operaci kýly do nemocnice v Sušici. Den po zákroku čtyřiasedmdesátiletý pacient zemřel. Podle klatovského soudce Luboše Korandy se tak stalo v důsledku jak pochybení při samotné operaci, tak zanedbáním následné péče.

Špitál za to musí zaplatit pozůstalým odškodnění ve výši téměř tři čtvrtě miliónu korun. Rozsudek je pravomocný, nemocnice s odvoláním u Krajského soudu v Plzni neuspěla.

Při zákroku se tehdy chirurg rozhodl nad rámec odstranění kýly vyoperovat pacientovi ještě slepé střevo. Přitom ale nevědomky poškodil cévu, ze které pak muž krvácel do dutiny břišní, což vedlo k jeho smrti.

Neodhalili včas  vnitřní krvácení

Soud viní nemocnici z toho, že mohla ještě Pompla zachránit, kdyby zajistila dostatečnou pooperační péči, a tím odhalila včas vnitřní krvácení. Chybu udělal operatér při odstranění přívěsku slepého střeva, tedy nadbytečným zákrokem. Ten nebyl podle názoru soudu nutný k ochraně zdraví či života pacienta.

„Toto pochybení vedlo k dlouhotrvajícímu krvácení do dutiny břišní, kolapsu a úmrtí pacienta. Pooperační komplikace mohly být včas rozpoznány a pacientův život zachráněn, kdyby lékaři důsledněji sledovali jeho zdravotní stav, což bylo v technických i personálních možnostech nemocnice,“ konstatoval soudce Koranda.

Neodborná péče o pacienta

Pooperační péči o Pompla označil za laxní a neodbornou, vykazující závažné nedostatky. Upozornil, že nikdo u něj nekontroloval základní životní funkce, a to včetně příjmu a výdeje tekutin nebo tělesnou teplotu.

„Smrt pacienta je přímým důsledkem řetězce pochybení ze strany lékařského personálu nemocnice,“ uvedl.

Advokát pozůstalých Mário Švehelka je s verdiktem soudu spokojen. „Provedl poctivé a důkladné dokazování a rozsudek tomu také odpovídá. Dal nám nakonec za pravdu, že úmrtí pana Pompla bylo v příčinné souvislosti s jednáním lékařů jak při operaci, tak především při následné pooperační léčbě,“ prohlásil.

Nemocnice zvažuje dovolání

Právník nemocnice argumentoval tím, že Pompl si vnitřní zranění přivodil sám, když po operaci vstal bez svolení lékaře z lůžka. Tuto obhajobu ale jednoznačně vyvrátil soudní znalec. V reakci na rozsudek ředitel nemocnice Vladimír Sloup Právu řekl, že ještě zvažuje mimořádný opravný prostředek, kterým je dovolání k Nejvyššímu soudu v Brně.

„Jestli jsou pro to podmínky, posuzuje nyní náš právník,“ dodal Sloup, který v době smrti pacienta ještě nebyl ve funkci. Sušická nemocnice funguje jako obecně prospěšná společnost, jejím zakladatelem je město. Případem se zabývala i policie. Odložila jej s tím, že za smrt pacienta není nikdo trestně odpovědný.

Patrik Biskup, Právo

nahoru

Krimi:

Nález těla zastavil železniční dopravu u Lovosic

-

včera 14:49 aktualizováno Mrtvolu ženy neznámé totožnosti objevil...

Motorkáře na Českobudějovicku zabil na přejezdu vlak, muž zřejmě nerespektoval světla

-

včera 13:17 Po srážce s vlakem na železničním přejezdu v katastru...

Mladík v Praze se pokusil znásilnit dívku. Policie zveřejnila video, kde je zachycený

-

včera 11:44 Video: Policie hledá mladíka, který se 1. července nad...

Na Přerovsku havaroval vyhlídkový balón, při nouzovém přistání strhl dráty

-

včera 10:14 Dodávku elektrického proudu do dvou obcí přerušila v...

Matky dostaly poprvé pokutu za nelegální hazard

-

včera 09:19 Za takzvané dipování, které spočívá v pořádání...

Při festivalu na Vysočině zemřel po střetu s vláčkem pětiletý chlapec

-

14.7. 20:01 aktualizováno Pětiletý chlapec zemřel v sobotu na...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů