Domácí

Debata eurokandidátů: Domluvte Kuberovi, vzkázal Keller ODS

obrazek

Kandidáti do Evropského parlamentu Jan Keller za ČSSD a Kateřina Konečná (KSČM) při diskuzi CEBRE.

FOTO: Jan Handrejch, Právo

31.3.2014 18:02 Přestože se čas do evropských voleb krátí a vzájemná slova protikandidátů nabírají na razanci, nesla se pondělní diskuse pořádaná Českou podnikatelskou reprezentací při EU, CEBRE, v nezvyklém klidu. Aktéři se v řadě věcí shodli. Výjimkou byla výtka kandidáta soc. dem. Jana Kellera vůči senátorovi ODS Jaroslavu Kuberovi.

Zástupci CEBRE, sdružujícího podnikatelské a zaměstnavatelské organizace České republiky, si v pondělí pozvali takříkajíc na kobereček kandidáty jednotlivých stran do Evropského parlamentu, aby si od nich vyslechli, jak budou v Bruselu hájit zájmy podnikatelů a zaměstnavatelů.

Keller sice souhlasil s naléháním dvojky za ODS Evžena Tošenovského na nutnost racionalizace a objektivity ve vztahu k členství v EU (tak aby nedocházelo k extrémní nenávisti, či servilitě vůči Bruselu), neodpustil si ale poznámku proti senátorovi občanských demokratů Jaroslavu Kuberovi.

„S panem europoslancem (Tošenovským) souhlasím, o to víc je mně líto, když senátor Kubera za ODS vykládá v rozhlase, že Keller jde do Bruselu proto, aby vydělával tolik jako 33 prodavaček v supermarketu. Měli byste mu nějak domluvit,“ vzkázal.

Být víc slyšet

Jinak se ale zhruba dvouhodinová debata nesla převážně v přátelském duchu, jako by kandidáti vyslechli apel z počátku diskuse - aby budoucí europoslanci nehájili tolik zájmy frakcí uvnitř Evropského parlamentu, nýbrž zájmy země, kterou v Bruselu hájí.

Shoda panovala především v nutnosti být v Evropě víc slyšet, prosazovat zájmy České republiky, potažmo podnikatelů z ČR, a dosazovat české zástupce do klíčových pozic.

Například kandidátka ANO Martina Dlabajová apelovala na vytvoření komunikační platformy na národní úrovni, v jejímž rámci by mohli podnikatelé sdělovat své potřeby. „Musíme slyšet jejich názory, musíme slyšet, jaké jsou potřeby a co chceme po našich europoslancích,“ uvedla.

Lídr lidovecké kandidátky Pavel Svoboda zase řekl, že je čas na to, aby se Česko ucházelo o nějakou významnější pozici v rámci EU, mohla by se podle něj více specializovat na dopravní nebo energetickou agendu.

Lepší komunikace

Silným tématem byla také komunikace mezi ČR a Evropskou unií, kterou je podle mnohých zapotřebí zefektivnit. „Česká republika zdaleka nevyužívá možnosti diplomacie na všech úrovních,“ postěžoval si lídr zelených Ondřej Liška, podle kterého by spolu měli čeští poslanci a europoslanci více spolupracovat.

Liška proto navrhuje posílit postavení sněmovního výboru pro evropské záležitosti, „donutit ministry a premiéra, aby si chodil do sněmovny pro mandát na jednání rady ministrů“. Je podle něj také zapotřebí využít tisíců volných míst a obsadit je českými zastupiteli.

Shoda panovala také v oblasti energetického sebeurčení zemí. Jednička kandidátky komunistů Kateřina Konečná prosazuje, aby si země samy rozhodovaly o energetickém mixu, nikoli aby se taková kompetence přesunula do Bruselu.

Totéž si myslí i Evžen Tošenovský, podle kterého se má energetický mix definovat na národní úrovni. „Nemůže platit v Evropě nějaký systém a všichni se tomu přizpůsobte,“ prohlásil na toto téma.

Václav Lang, Novinky

nahoru

Domácí:

Zákony z roku 1919 vláda rušit nechce. Vyhlášky o Rakousku-Uhersku budou platit dál

-

dnes 12:51 Kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) nesouhlasí s...

Malá po schůzce se Zemanem: Na střet zájmů ani na vzdělání se neptal

-

dnes 12:43 Video: Prezident Miloš Zeman v pondělí v Lánech přijímá...

Dávky ve stravenkách dělají z chudých ještě chudší

-

dnes 11:28 Čtyřicetiletá matka tří dětí z Prahy dostává polovinu...

Jihočeským lídrem ODS do voleb je bývalý ministr obchodu Kuba

-

dnes 10:58 Občanští demokraté půjdou do říjnových komunálních...

Ústavní soud odmítl Bakalovu stížnost kvůli Knihovně Václava Havla

-

dnes 10:31 aktualizováno Podnikatel Zdeněk Bakala neuspěl u...

Na Malou běží kampaň, ministr je spíš manažer než odborník, míní Babiš

-

dnes 10:25 Nominaci poslankyně ANO Taťány Malé na post ministryně...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů