Cestování

Tak nám zabili Ferdinanda! Výstava na Konopišti připomíná sté výročí atentátu v Sarajevu

obrazek


30.3.2014 20:34 Opuštěný psací stůl s deníkem, ustlané manželské postele, z dětského pokoje, v němž stojí zmenšenina indiánského stanu, zřejmě právě děti vyběhly za rodiči do zámecké kaple. Je to jen zdání, rodiče podlehli atentátu v Sarajevu, z dětí jsou sirotci. Atentát připomíná na Konopišti nová expozice.

Sté výročí atentátu představuje výstava Spojeni v životě a smrti, součástí budou i přednášky z cyklu Konec dlouhého století, zádušní mše a další. Událost, která byla záminkou k rozpoutání Velké války, připomenou i na dalších objektech - Zákupech, Velkém Březně, Buchlovicích.

Na Konopišti si můžete vybrat mezi třemi prohlídkovými okruhy, soukromé pokoje arcivévodovy rodiny jsou exkluzivní nabídkou. Zámek nechal František Ferdinand d´Este zařídit maximálně moderně, byl jedním z prvních plně elektrifikovaných objektů s koupelnami a splachovacími toaletami.

Součástí prohlídky jsou pracovny, šatny, ložnice, ale také jídelna, či Růžový salon, který sloužil hraběnce Žofii Hohenbergové, rozené Chotkové, Ferdinandově manželce. Následují dětské pokoje Maxe, Ernesta a Žofinky, spolu s pokojem vychovatelky a abbého Stavovského, který sloužil rovněž jako vychovatel.

Spokojená "maloměstská" rodina

Procházím komnatami následníkovy rodiny a mám dojem, jako bych jim byl v patách.

Ložnice, pracovny, pokoje dětí i budoár hraběnky, všude spousta předmětů, místnosti značně tmavé, ale slunce pořádně nesvítí, takže to v létě asi vypadá jinak. Stěny zaplněné malbami, některé jsou dětské, velmi zdařilé, Ferdinandovy děti byly zručné i manuálně, svědčí o tom jimi vytvořený model vily v italském Miramare, kde trávily dětství. Připadám si jako v muzeu, spousta drobností, kterými se obklopovali, působí docela útulně, leč maloměstsky.

Morganatický sňatek habsburský dům podle přísných regulí neschvaloval, ale těžko se Ferdinandovi divit, Žofie byla velmi krásná - a že nemohla oficiálně ke dvoru, se dalo přežít. Oba byli dobře zabezpečeni, následník v Česku vlastnil několik nemovitostí, zanedbané Konopiště s panstvím koupil od Lobkoviců.

Na portrétech vypadá spíš jako spokojený fořt, než dobrý voják, kterým bezesporu byl. Ale fořtem Ferdinand byl, chodby jsou téměř zahlceny trofejemi z jeho honebních výprav. Povýšil lov na vášeň, má v tom své zastánce, ale střílelo vše, co se hnulo. Dokonce z paluby lodi, na které plul do Indie pro své tygří kůže, provrtával ryby.

„Konopiště má ve sbírkách předměty připomínající i sarajevský atentát, jsou výjimečné,” uvedla ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková. Zámek je v gesci NPÚ.

Dvě kule v Sarajevu

Je 10.10 hodin 28. června 1914, arcivévodu a následníka trůnu zasáhne kulka z pistole Gavrila Principa. Druhá trefí podbřišek hraběnky Žofie (střelu uvidíte v expozici). Toho dne to byl druhý pokus zabití arcivévody. Byl zdařilý, manželé umírají, hraběnka omylem.

První útok, bombou, byl neúčinný. Záminka k vyhlášení Velké války, v níž zemřou miliony lidí, je na světě. Císař František Josef I. vydal 28. 7. 1914 manifest Mým národům - vyhlásil válku Srbsku, vraždění mohlo začít.

Do Sarajeva jel arcivévoda na manévry armády, které naplánoval. Atentátníkům neunikl, všechny pochytali, Princip zemřel ve vězení v Terezíně.

Další informace

Novinky

nahoru

Cestování:

Pozlacený vyhlídkový rám je novým unikátem Dubaje

-

dnes 14:39 Video: Návštěvníci Dubaje mohou nově pohlížet na město...

Chorvatsko zažilo rekordní turistickou sezónu, Češi jsou v první pětce

-

dnes 12:02 Chorvatsko má za sebou opravdu bohatou turistickou...

Čech zdobí iglú v Rakousku ledovými sochami

-

dnes 09:24 Obrazem: Nafoukne se balón, před něj se postaví sněžné...

Nitra je půvabné město v kterémkoliv ročním období

-

včera 22:16 Pohodlnou prohlídku slovenské Nitry turisté absolvují...

Jindřišská věž s jedinečnou zvonkohrou tisíce melodií skýtá nádherný pohled na Prahu

-

včera 20:34 Óda na radost mi zněla zvonkoherně z trámoví nad...

Objevujte s námi krásu Vietnamu. Pět důvodů proč navštívit město Hue

-

včera 17:00 Obrazem: Psal se rok 1994 a já se chystal na svou...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby