Domácí

Historická budova Invalidovny, kde se natáčel film Amadeus, osiří

Tajemství budovy Invalidovny

ZDROJ: Novinky

15.4.2014 04:15 Budova karlínské Invalidovny má bohatou historii. Původně sloužila jako ubytování pro válečné invalidy. V současné době ji využívá Vojenský ústřední archiv, který zde uložil spoustu důležitých i tajných archiválií. V letošním roce se však archiv stěhuje do nových prostor, budova Invalidovna tak zůstane pravděpodobně opuštěná.

Stavbu před dvanácti lety výrazně poškodila povodeň. Velká voda kompletně zničila první patro budovy. Od té doby se budovu nepodařilo opravit.

„Původní projekt Invalidovny měl být vytvořen z osmi čtverců, obdobných jako ten jediný postavený. Uprostřed měl být devátý s velkým kostelem,“ doplňuje Július Baláž, ředitel Vojenského ústředního archivu.

Tento plán se však nakonec neuskutečnil, protože by se stavba budovala dlouhých sto let, navíc by nestačily finance a nakonec ani nebyl třeba. Kapacita postavené budovy dostačovala.

Dokonalá kulisa pro historické filmy

„Původně bylo v plánu, že Praha bude mít ústřední Invalidovnu pro celé Rakousko, pak z toho sešlo, protože byly postavené v jiných částech. Pražská Invalidovna tak sloužila jen pro Čechy a Moravu,“ řekl Baláž.

Z devatenáctého století se v Invalidovně dochovalo několik místností a část vybavení. „Z tohoto období je tady původní kotelna. Zachoval se systém umývárny invalidů a vojáků, kteří zde bydleli. Na ten navazovala kotelna. Původní je zde také vězení bez zařízení,“ prozradil Baláž.

Budova Invalidovny sloužila jako dokonalá kulisa v mnohých filmech. Nejslavnějšími snímky, které se zde natáčely, je Hellboy, seriál Indiana Jones ale také několik záběrů ve filmu Amadeus.

Velké stěhování

Na přelomu dubna a května by měl být Vojenský ústřední archiv kompletně přestěhovaný do nových prostor na Ruzyni.

Z Invalidovny se přesunou nejvýznamnější archiválie, které se vážou k českým národním dějinám. Jsou to především materiály k prvnímu a druhému československému odboji. Jaký bude další osud této budovy, je zatím velká neznámá.

km, Novinky

nahoru

Domácí:

Stát odstartoval stavbu obchvatu Frýdku-Místku, v provozu má být za 44 měsíců

-

dnes 16:28 Nejpozději počátkem roku 2022 by se měli řidiči svézt...

Šlechtová: Zakázku na radary prověřuje Vojenská policie

-

dnes 15:55 aktualizováno V souvislosti se zakázkou na mobilní...

Šéf chlebské zoo se omluvil za rasistický výrok o vévodkyni Meghan

-

dnes 15:18 Člen nymburské oblastní rady ODS a ředitel zoologické...

Rodiče chtěli pojmenovat syna Thymian, v boji s justicí je podpořil Ústavní soud

-

dnes 15:07 S neobvyklou žádostí dorazili v roce 2012 na matriku ve...

Češi ze světových politiků nejvíce věří Zemanovi

-

dnes 14:50 Nejvyšší důvěře mezi vybranými světovými politiky se u...

Jak mluvit o vládě v zahraničí? Piráti připravili kvůli Babišovi další kuchařku

-

dnes 14:39 S nadsázkou si Piráti znovu rýpli do premiéra Andreje...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby