Zahraniční

Ficovi se ztratilo půl miliónu voličů. Počasím to nebude, píší na Slovensku

obrazek

Slovenský premiér Robert Fico

FOTO: Petr Hloušek, Právo

17.3.2014 07:17 Následující dva týdny musí Robert Fico kromě slabin protikandidáta Andreje Kisky v prezidentských volbách hledat také půl miliónu ztracených voličů. Tak vidí kampaň před druhým kolem prezidentských voleb slovenský deník Sme.

„V parlamentních volbách dostala strana Směr-sociální demokracie přes milión hlasů. On sám (Fico) dostal v sobotu bídných 500 tisíc. To nemůže být počasím,“ píše Sme.

List zároveň upozorňuje, že ještě nic není rozhodnuto. „Kiska nemusí nejbližší dva týdny zvládnout. Už dlouho je jasné, že v konfrontaci s Ficem je slabší,“ dodal deník. Sme se domnívá, že Kiska navíc nemůže automaticky počítat se všemi hlasy vyřazených kandidátů.

„Asi nejvíc by mu uškodilo, kdyby se Fico na dva týdny teleportoval někam velmi daleko. Kiskovou největší zbraní je totiž on. Až nyní je to opravdové referendum o premiérovi,“ dodal list.

Sme na jiném místě píše, že Fica čeká nejtěžší politická zkouška v životě. „A na konci zřejmě ponížení, z něhož se už politicky nikdy zcela nevylíže,“ uvedl list.

Favorit prohrál na celé čáře

Deník Plus jeden deň se domnívá, že i když Fico vstupoval do prezidentských voleb jako jasný favorit, prohrál na celé čáře. „Překvapením je především slabý volební výsledek doposud favorizovaného předsedy Směru. Jeho prvenství tak paradoxně ohlašuje postupný konec Ficovy éry,“ píše list.

Deník se domnívá, že část voličů strany Směr k urnám nepřišla, protože se domnívala, že Fico má druhé kolo i tak v kapse. „Část voličů Směru se však domnívá, že Fico má zůstat premiérem a nestěhovat se do závětří prezidentského paláce,“ konstatuje list.

Rovněž server aktuality.sk konstatuje, že první kolo prezidentských voleb ukázalo, že voliči chtějí Roberta Fica jako premiéra. „Voliči Směru chtějí, aby Robert Fico splnil předvolební sliby a řádně dokončil volební období v křesle premiéra, odkud může nejlépe ovlivňovat věci ve prospěch občana. Voliči nechtějí, aby už jako padesátiletý trávil podzim politického života v prezidentském paláci,“ uvedl server.

Podle deníku Hospodárske noviny se vítězem prvního kola prezidentských voleb stal Andrej Kiska. „Není podstatné, že Robert Fico získal na prvním místě víc hlasů, ale to, že voličský potenciál Kisky je v této chvíli větší,“ píše list.

Ivan Vilček (Bratislava), Právo

nahoru

Zahraniční:

Vyšetřovatelé FBI vyslechli předního právníka Bílého domu

-

včera 22:31 Přední právník Bílého domu Donald McGahn se dobrovolně...

Americká armáda zůstane v Iráku tak dlouho, jak bude nutné

-

včera 18:02 Americká armáda zůstane v Iráku tak dlouho, jak bude...

Afghánský prezident vyhlásil tříměsíční příměří s Tálibánem

-

včera 17:15 aktualizováno Afghánský prezident Ašraf Ghaní v...

Itálie a Malta se hádají, kdo má přijmout loď plnou migrantů

-

včera 16:37 Itálie a Malta v neděli vyostřily spor o to, která z...

Deset tisíc lidí čeká na záchranu kvůli záplavám v jižní Indii

-

včera 16:10 Video: Záchranáři v jihoindickém státě Kérala se dál...

Zástupce ředitele klíčové ruské kosmické společnosti RKK Eněrgija obvinili z podvodu

-

včera 15:47 Ruská raketová korporace RKK Eněrgija, která patří ke...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů