Zahraniční

V moři u Vietnamu zahlédli podezřelé objekty, může jít o kusy zmizelého boeingu

obrazek

Socha z písku indického umělce na pláži na východě Indie připomíná pohřešovaný Boeing 777 malajských aerolinií. Nápis v angličtině v překladu znamená: Modleme se k bohu, zázraky se dějí.

Reuters

9.3.2014 17:03 (aktualizováno: 9.3.2014 18:51) Zatím žádný výsledek nepřineslo skoro dvoudenní pátrání čtyřiceti lodí a tří desítek letadel po zmizelém Boeingu 777 malajských aerolinek. Jistou naději ale dává dvojice plovoucích objektů objevených asi 80 kilometrů jihozápadně od vietnamského ostrova Tho Chu. Mohlo by jít o kusy letadla, ale prověřit to půjde až v pondělí ráno, protože na místě je už noc, uvedlo vietnamské námořnictvo.

Dva objekty spatřila na hladině posádka letadla vietnamského námořnictva, řekl televizi CNN a agentuře AFP mluvčí vietnamského Národního výboru pro pátrání a záchranu Hung Nguyen.

Zahlédla je v 18:30 místního času. Kvůli tmě se však k předmětům nemohlo pátrací letadlo přiblížit, aby zjistilo, oč se jedná. Mohlo by ale jít o dveře letadla. Do oblasti proto míří tři lodě. Pokusí se ráno objekty najít a vylovit.

Loď malajské pobřežní stráže pátrající po zmizelém boeingu

FOTO: ČTK/AP

Ve stejné oblasti posádka jiného vietnamského letadla v sobotu spatřila dvě velké olejové skvrny o délce deset a patnáct kilometrů nacházející se skoro 150 kilometrů jižně od vietnamského ostrova Tho Chu. Zatím ale není jisté, jestli nějak souvisejí s letadlem. Mohlo by jít o letecký petrolej ze dvou nádrží boeingu.

Malajské úřady vietnamské zprávy o existenci skvrn nepotvrdily. [celá zpráva]

Letecký pohled na skvrnu na moři, která by mohla být důkazem o pádu letadla.

FOTO: Stringer, Reuters

Otázkou je, zda v případě údajných dveří jde skutečně o trosky. Předchozí nadějná stopa se ukázala falešná. Objekt, který spatřila posádka singapurského průzkumného letadla pod hladinou moře, nebyl součástí zmizelého letadla.

„Vypadalo to jako troska, ale byl to falešný poplach,“ uvedla podle CNN posádka amerického pátracího letadla, která měla ověřit singapurský nález.

Vyšetřovatelé se podle informovaného zdroje agentury Reuters zaměřují na možnost, že letadlo se následkem mechanické závady popřípadě výbuchu rozpadlo ve výšce kolem 11 kilometrů. To by vysvětlovalo, že ani intenzivní pátrání zatím nic podstatného nenašlo. Kdyby letadlo spadlo a roztříštilo se až o hladinu, očekávaly by se jeho trosky na relativně malé ploše.

Trasa Boeingu 777-200 společnosti Malaysia Airlines, jak ji zaznamenal server flightradar24.com

FOTO: flightradar24.com, ČTK/AP

Mezinárodní pátrací týmy už od soboty pročesávají Jihočínské moře poblíž Thajského zálivu. Zatím ale žádné stopy po Boeingu 777 nenašly, i když se pátrací oblast rozšířila, protože letoun před zmizením změnil směr letu. To plyne z údajů radaru.

Na palubě letadla bylo 154 cestujících z Číny, protože v Malajsku je silná čínská komunita. Dále v něm letělo 38 Malajců, sedm Indonésanů, šest Australanů, pět Indů, čtyři Francouzi, tři američtí občané a po dvou občanech Ukrajiny, Nového Zélandu a Kanady. Pět dětí na palubě bylo mladších pěti let.

Od páteční noci středoevropského času je stroj pohřešovaný.

Vrtulník čínského Úřadu pro námořní bezpečnost přistává na lodi, která byla vyslána pátrat po zmizelém boeingu.

FOTO: Uncredited, ČTK/AP

V souvislosti s tím, že palubě byli dva cestující, kteří si koupili letenky na ukradené pasy, se objevily zprávy, že se letadlo mohlo stát tečem teroristického útoku. Americké úřady ale zatím nebyly schopny tuto hypotézu potvrdit. [celá zpráva]

aš, Novinky

nahoru

Zahraniční:

Šéf německých sociálních demokratů uspěl. Straníci mu schválili velkou koalici s Merkelovou

-

dnes 16:23 aktualizováno Delegáti sněmu německé sociální...

Podívejte se, co se stalo v Česku. Musíme zastavit pravicovou vlnu, burcuje Schulz

-

dnes 14:41 aktualizováno Evropskou unii (EU) ohrožuje...

Turecká armáda se prý probojovala do Afrínu, Kurdové ji vytlačili

-

dnes 12:59 Turecké pozemní síly se v sobotu probojovaly do...

Němku v Iráku odsoudili za podporu IS k smrti

-

dnes 11:04 aktualizováno V iráckém Bagdádu odsoudili v neděli k...

Pašeráci kupují malá letadla pro přepravu migrantů, tvrdí maďarský pilot

-

dnes 09:06 Pašeráci lidí relativně často využívají leteckou cestu...

Při útoku na hotel v Kábulu zemřelo 18 lidí, z toho 14 cizinců

-

dnes 06:50 aktualizováno Při nočním útoku na hotel v Kábulu...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby