Domácí

Vědci Zemana nepotěšili: Kanál Dunaj–Odra–Labe nemá vůbec žádný smysl

obrazek

Ilustrační foto

FOTO: Jaroslav Soukup, Novinky

27.2.2014 15:47 Výstavba kanálu Dunaj-Odra-Labe, kterou prosazuje prezident Miloš Zeman, nemá podle komise pro životní prostředí Akademie věd ČR ekonomické, sociální ani ekologické opodstatnění a zdůvodnění. Podle vědců by výstavba kanálu narušila zbytky relativně přirozených ekosystémů.

„Výstavba kanálu Dunaj–Odra–Labe v současnosti nemá ekonomické, sociální ani ekologické zdůvodnění a opodstatnění. Jde o investičně velmi náročný projekt, který v nynější dematerializující se evropské ekonomice prokazatelně nezaručuje ekonomickou návratnost,” shrnuli vědci s poukazem na to, že ekosystémy tuzemských nivních biotopů zadržují vodu do povodí tří moří.

Komise shrnula své výhrady do čtyř bodů. Upozornila na to, že by došlo k narušení rozpadu organických látek, ke ztrátě vody z půdy a snížení její absorpční schopnosti.

Miliardový kanál Dunaj-Odra-Labe ožívá pouze v úvahách a studiích

Dále vědci upozornili na „extrémní finanční náročnost”, která byla v odhadech vyčíslena minimálně na částku převyšující 200 miliard korun. Zpráva konstatuje, že takto nákladný projekt je „mimo reálné možnosti veřejných zdrojů zadlužené a dluh zvyšující české ekonomiky”. Nepreferuje jej ani EU ani sousední země.

Návrh vedení kanálu Dunaj–Odra–Labe

FOTO: David Ryneš, Mapy.cz

Materiál poukazuje rovněž na reliéf české krajiny, kde by se musela vyřešit otázka překonávání velkých výškových rozdílů. Toho by chtěli zastánci kanálu dosáhnout soustavou zdymadel, lodními mosty a tunely.

Škody na přírodě za desítky miliard

„Nízká vodnatost dotčené české krajiny a nutnost překonávání velkých výškových rozdílů by zvyšovaly provozní náklady natolik, že nelze očekávat využití kanálu pro pravidelnou nákladní kontejnerovou dopravu. Ta by navíc zhoršovala hospodářské výsledky v současnosti kapacitně značně nevytížené souběžné železniční dopravy,” shrnuli vědci.

Připomněli rovněž dopady na ekologické biotopy, které vyčíslili na desítky miliard korun.

Komisi pro životní prostředí tvoří 22 odborníků z Akademie věd, vysokých škol a výzkumných institucí.

jas, Novinky

nahoru

Domácí:

Přes Česko projedou příští týden americké konvoje

-

dnes 09:25 aktualizováno Přes Českou republiku se budou příští...

Špitály používají předpotopní metody komunikace, bojí se o data

-

dnes 08:38 I v 21. století si nemocnice posílají informace o...

Země na Chebsku se v noci znovu otřásala

-

dnes 08:01 Na západě Čech pokračuje seismická aktivita. V úterý...

Návrh Pirátů na zrušení pokut pro vodáky pod vlivem vláda odmítla

-

dnes 07:54 aktualizováno Návrh Pirátů na zrušení pokut pro vodáky...

ČSSD hlasovala na radnici, za pronájem neplatila. Jen jsme proběhli, hájí se

-

dnes 04:22 Referendum o vstupu do vlády s hnutím ANO, které...

Zákon má řidiče přimět k návštěvě očního lékaře

-

dnes 01:54 Dvě třetiny řidičů nemají v pořádku zrak. Ukázala to...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby