Věda a školy

Astronomové objevili nejstarší hvězdu

obrazek

Australský teleskop SkyMapper

FOTO: http://rsaa.anu.edu.au

10.2.2014 08:51 Dosud nejstarší známou hvězdu našli ve vesmíru astronomové z Australské národní univerzity, která o jejich objevu informovala v pondělí v časopisu Nature. Hvězda vznikla krátce po velkém třesku před 13,7 miliardy let. Objev má napomoci poznání vzniku vesmíru, zejména složení a reakce prvních hvězd.

Hvězda byla objevena pomocí univerzitního teleskopu SkyMapper v observatoři Siding Spring v Novém Jižním Walesu. Úkolem teleskopu je vytvořit během pěti let první digitální mapu jižní hvězdné oblohy. Současně při tom pátrá i po nejstarších hvězdách.

Objevená hvězda se nachází ve vzdálenosti 6000 světelných let od Země, řekl šéf výzkumného týmu Stefan Keller z oddělení univerzitní výzkumné Školy astronomie a astrofyziky. Hvězda je jednou z 60 miliónů hvězd, které snímek SkyMapper zmapoval během prvního roku činnosti.

Jde o výjimečný objev, zdůraznil člen týmu profesor Mike Bessell: „Najít takovouto jehlu v kupce sena je možné jen díky teleskopu SkyMapper, který je výjimečný ve své schopnosti najít hvězdy s malým množstvím železa ve spektru.“

„Je to poprvé, co jsme jednoznačně schopni říci, že jsme našli chemické otisky prvotní hvězdy,“ řekl astronom Stefan Keller. „Je to jeden z prvních kroků v pochopení toho, jaké tyto hvězdy byly,” dodal.

Bessell a Keller ověřili svůj objev pomocí sledování téže hvězdy Magellanovým teleskopem v Chile.

Hvězda s malým množstvím železa

Složení nově objevené hvězdy ukázalo, že se utvořila v hvězdném pravěku z prvotní hvězdy, která měla hmotu šedesátkrát větší než Slunce.

„Abyste vytvořil hvězdu, jako je Slunce, potřebujete k základním prvkům, jako jsou vodík a hélium, utvořené po Velkém třesku, přidat ohromné množství železa – tisícinásobek pozemské hmotnosti,“ uvedl Keller. „K vytvoření této (právě objevené staré) hvězdy nepotřebujete více železa, než má asteroid o velikosti Austrálie, a mnoho uhlíku. Je to odlišný recept, který nám říká hodně o původu prvotních hvězd i o tom, jak zahynuly,“ poznamenal.

Pohled na složení nově objevené hvězdy mění představy o kolapsu prvotních hvězd. Dosud se předpokládalo, že na konci jejich života je čekala mohutná exploze, kdy vyvrhovaly do kosmu ohromné množství železa. Jenomže spektrum dávné hvězdy ukazuje přítomnost lehčích prvků, jako jsou uhlík a hořčík, ale žádné železo.

„To indikuje, že exploze prvotních hvězd měly překvapivě malou energii. Ačkoli dostačovala k dezintegraci prvotní hvězdy, všechny těžké prvky jako železo pohltila černá díra, která se zrodila v srdci výbuchu,“ dodal Keller.

Dosud nejstarší objevenou hvězdu tvoří právě lehčí prvky vodík a hélium a doplňují je uhlík a hořčík. Výsledek pozorování může napomoci vyřešit rozpory mezi dosavadními pozorováními a teorií Velkého třesku.

aš, Novinky

nahoru

Věda a školy:

Praxe je levá ruka a teorie pravá, říká student a technický ředitel firmy v jedné osobě

-

dnes 09:33 Už na střední škole se pozastavoval nad tím, jak...

Nejspokojenější jsou rodiče se školami v Dublinu, Praha je osmá, tvrdí průzkum EU

-

dnes 04:49 aktualizováno V metropolích států Evropské unie jsou...

Plán výrazně přidat kantorům je ohrožen

-

včera 12:47 Další desítky miliard korun ročně by musela vláda...

Ondřej Šteffl: Rodiče hledají školu s lidskou tváří

-

včera 10:54 Mnohé školy se vzdalují realitě světa a děti pak...

Vědci objevili v Pacifiku nové druhy průsvitných ryb

-

17.9. 22:48 Video: Skupina vědců objevila v Tichém oceánu tři...

Vynález českých vědců by měl sklízet úspěch na Expo 2020, už má i první ocenění

-

17.9. 15:41 Odborníci z Českého vysokého učení technického (ČVUT)...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů