Domácí

Komunisté se snaží přesvědčit Sněmovnu, že lustrace jsou diskriminační

obrazek

Předseda KSČM Vojtěch Filip (vlevo)

FOTO: Petr Hloušek, Právo

5.2.2014 17:04 (aktualizováno: 5.2.2014 17:09) Polemickou debatu rozpoutal ve středu odpoledne ve Sněmovně komunistický návrh na zrušení lustračního zákona. Poslanci KSČM nynější zákon považují za diskriminační, neboť funguje na principu evidence, nikoliv činnosti. Jednání bylo vpodvečer přerušeno do čtvrtečního rána.

Vystoupení poslanců KSČM nadzvedla ze židle zástupce TOP 09 a ODS. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek zdůraznil, že nárok na veřejnou funkci není povinný. „Se žloutenkou také nemůžete pracovat v potravinářství,” dodal s tím, že nejde o diskriminaci.

Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura odcitoval kolegům část zákona o protiprávnosti komunistického režimu. Komunistickým kolegům vzkázal, aby si „řeči o svědomí nechali na komunistické schůze”.

Předseda KSČM Vojtěch Filip opáčil, že Stanjurou citovaná norma nezakládá žádná práva ani povinnosti a připomněl, že lustrační zákon byl přijímán s omezenou dobou platnosti.

Jednoduché paralely

Skepsi k nynější podobě lustračního zákona vyjádřil i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Podle něj jsou tu nyní „nebezpečnější chobotnice” a „zločinecké struktury”, nežli je evidence ve svazcích StB.

Předseda ODS Petr Fiala se pozastavil nad relativizací minulosti z úst představitele demokratické strany. „Tyto jednoduché paralely nedělejme,” varoval s poukazem na Zaorálkovo vystoupení.

Poslanec KSČM Miroslav Opálka se pokusil srovnat komunistický režim se současností, která má podle něj rovněž své oběti.

Na hlasování o zrušení lustračního zákona se ale nakonec ve středu nedostalo. Po žádosti o pauzu na jednání klubu místopředsedkyně komory Jaroslava Jermanová přerušila schůzi do čtvrtečního rána.

jas, Novinky

nahoru

Domácí:

Bývalí klienti H-Systemu se zatím stěhovat nemusejí, rozhodl Ústavní soud

-

dnes 10:14 aktualizováno Ústavní soud (ÚS) odložil vykonatelnost...

Požárem poničený zámek v Horním Maršově památkou zůstane

-

dnes 10:10 Zámek v krkonošském Horním Maršově, který v neděli...

Sucho je letos nejhorší, zasáhlo už 92 procent území

-

dnes 09:29 Rozloha Česka, kterou postihlo sucho, dosáhla v minulém...

Okupaci v Brně připomněl videomapping

-

dnes 08:05 Video: Zajímavou vzpomínku na tragické události před...

Máma lezla na tank a křičela na vojáky, táta odešel v pyžamu. Jak si politici pamatují srpen 1968

-

dnes 04:34 Video: Někteří politici v roce 1968 ještě nebyli na...

Před ruskou ambasádou v Praze demonstrovaly stovky lidí proti invazivní politice Kremlu

-

včera 19:04 Video: aktualizováno V předvečer 50. výročí invaze...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů