Kultura

RECENZE: Komiks Muriel a andělé je především velkolepé výtvarné dílo

obrazek

Muriel a andělé

FOTO: nakladatelství Plus

2.2.2014 07:11 Zásadní komiksové dílo Muriel a andělé, které vydalo nakladatelství Plus, navazuje na předešlá díla Muriel a oranžová smrt (2009) a Lips Tulian (2010). Podílela se na něm osvědčená dvojice, výtvarník Kája Saudek a scenárista Miloš Macourek.

Kniha je zajímavá především výtvarným zpracováním. Příběh má víceméně banální děj a místy až hektickou strukturu, ale není to proto, že by ho scenárista Miloš Macourek neuměl napsat. Ideovou náplň zcela podřídil výtvarnému projevu Káji Saudka.

Lze dokonce říci, že i jednotlivá písmena či věty mají především svou vizuální úlohu a teprve až na druhém místě se můžeme zabývat tím, co text říká. Skoro by se kacířsky chtělo dodat, že slovní náplň není příliš důležitá.

Například na stránce 87 je téměř celá plocha vyplněná citoslovci. Připomíná trochu popartová díla Warhola nebo Lichtensteina a klidně by mohla viset zarámovaná na zdi jako obraz.

Ovšem to, co dovede Saudek nejlépe, je figura. Ctí totiž především žánr a veškeré postavičky mírně deformuje a vlastně i trochu ironizuje. Předimenzované svaly mužů a stejně tak přehnané vnady krásných žen dávají obrázkům výraznou dynamiku. Mírně zdeformované proporce padouchů a jejich zbraní zase nabádají čtenáře, že by dílo neměl brát doslova a že je to jen zábava.

Zajímavě působí i celková kompozice jednotlivých obrázků. Některé jsou pojaté tak, jako by je někdo zobrazoval pomocí takzvaného „rybího oka“, jinde výtvarník proporce schválně prohýbá, aby docílil požadovaného efektu.

Výslednému dojmu napomáhají i zvolené barvy. Výrazná červená, zelená či fialová vytahují určité prvky dopředu, zatímco šedomodrá či černá vytvářejí naopak dojem jistého tajemna. Na takových kontrastech staví Saudek dějovou linii. Díky tomu dokáže neživé obrázky proměnit v živou hmotu odvíjejícího se příběhu.

Celou knihu zhltnete za chvíli, tak si vás její vizuální forma osedlá. Ale až dočtete na konec, nezahodíte knihu někam pod postel, protože Saudkovy obrázky nutí čtenáře prohlížet si stránky znovu a znovu.

Muriel a andělé
Nakladatelství Plus, 143 stran, 990 Kč

Celkové hodnocení: 90 %

 

Jan Šída, Právo

nahoru

Kultura:

Mauglí a kapitán Flint zrození štětcem Zdeňka Buriana

-

dnes 13:11 Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy ožilo dávno...

Na Hip Hop Kemp míří GZA, Hopsin, Chaozz i Kontrafakt

-

dnes 11:49 Festivalpark v Hradci Králové se ve druhé polovině...

Videoklipem roku je podle MTV Havana od Camily Cabello

-

dnes 11:11 Klipem roku se na předávání cen MTV v pondělí 20. srpna...

Pohřeb Arethy Franklin bude na konci srpna

-

dnes 09:34 Pohřeb zpěvačky Arethy Franklin, která podlehla minulý...

Padesát let od 21. srpna 1968 jde do kin Jan Palach

-

dnes 08:33 Video: Přesně půl století od invaze vojsk Varšavské...

Nová DVD: Vadí nevadí, Souboj pohlaví a Fakjů pane učiteli 3

-

dnes 07:11 Hororový příběh má název vcelku nevinné hry Vadí...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů