Kariéra

Poradna: Bezpečnostní přestávky (nejen) u řidičů

obrazek

Ilustrační foto

FOTO: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

21.1.2014 07:00 Skutečnost, že každý zaměstnanec má právo na minimálně půlhodinovou přestávku na jídlo a oddech, je obecně známá. Existují ale ještě nějaké další druhy přestávek v práci, například u řidičů či jiných zaměstnanců vykonávajících náročné práce?
V předchozím článku vaší poradny o pracovní době řidiče sanitky chybí - podle mne - dost podstatné upozornění také na povinnost řidiče čerpat tzv. bezpečnostní přestávku. Pokud vím, měli by ji mít po 4,5 hodinách řízení vozidla. Je to tak?

Přestávky v práci

Ze zákona mají všichni zaměstnanci právo na přestávku v práci na jídlo a oddech v délce 30 minut, a to nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce (mladiství již po 4,5 hodinách práce). Někteří zaměstnanci vykonávající náročné práce mají však vedle těchto přestávek na jídlo a oddech nárok také na bezpečnostní přestávky.

Na rozdíl od přestávek na jídlo a oddech se ale bezpečnostní přestávky považují za výkon práce. Započítávají se proto do pracovní doby a zaměstnancům za ně náleží mzda či plat. Přestávky na jídlo a oddech se naopak za výkon práce nepovažují, a proto se o dobu těchto přestávek oddálí konec směny zaměstnance. Pokud bezpečnostní přestávka připadne na dobu čerpání přestávky na jídlo a oddech, stále platí, že doba bezpečnostní přestávky se do pracovní doby započítá.

Příklad: Zaměstnanec s 8hodinovou směnou začínající v 8:00 má přestávku na oběd od 12:00 do 12:30 a zároveň bezpečnostní přestávku od 12:00 do 12:15. Doba od 12:00 do 12:15 je pracovní dobou a doba od 12:15 do 12:30 nikoli. Aby tedy zaměstnanec odpracoval 8 hodin, odejde z práce o 15 minut dříve, tj. v 16:15, než zaměstnanec, který bezpečnostní přestávku neměl a který tak odejde v 16:30.

Kdo má nárok na bezpečnostní přestávku?

Bezpečnostní přestávky přísluší zaměstnancům, jejichž práce má určitou zvláštní náročnost. Například zaměstnanci, kteří ke své práci musí neustále používat ochranné pracovní prostředky nebo pracují v nadměrném teple či chladu, případně pod velkou fyzickou či psychickou zátěží (kterou se ale rozumí monotónní práce či práce ve vnuceném pracovním tempu – tedy zejména u pásu, a nikoli běžný pracovní stres).

Pokud jde o řidiče, tak řidiči nákladních vozidel a autobusů mají nejdéle po 4,5 hodinách řízení nárok na bezpečnostní přestávku v délce alespoň 45 minut. Řidiči městské hromadné dopravy musí mít 30minutovou přestávku nejvýše po 4 hodinách řízení. Pro ostatní řidiče - tedy i řidiče záchranné služby - platí minimálně 30minutová bezpečnostní přestávka po nejvýše 4,5 hodinách řízení.

Shrnutí

Řidič záchranné služby má nárok na bezpečnostní přestávku dlouhou nejméně 30 minut po nejvýše 4,5 hodinách řízení. V jejím průběhu řidič nesmí vykonávat žádnou pracovní činnost (s výjimkou dozoru vozidla a jeho nákladu). Bezpečnostní přestávka se započítává do pracovní doby řidiče záchranné služby.

Odpovídala Barbora Kudrhalt Suchá z advokátní kanceláře Randl Partners, člen Ius Laboris

Máte nějaký dotaz z oblasti vztahů mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem? Stručně jej popište a zašlete na e-mail kariera@novinky.cz. Pokusíme se všechny dotazy přečíst a ty nejzajímavější najdete v rubrice Kariéra i s odpověďmi renomovaných odborníků. Nepište ale přímo na adresu advokátní kanceláře, kterou vidíte v tomto textu! Agendu spojenou s dotazy do Poradny vyřizuje pouze redakce Novinek.cz. 

nahoru

Kariéra:

Rodinné podniky čeká výměna stráží

-

17.4. 13:36 České rodinné podniky zažívají dobré časy. Polovina ze...

Práce baví přes polovinu lidí

-

16.4. 12:27 Průzkum zabývající se motivací českých zaměstnanců...

Rozdíly v odměňování mužů a žen se v Česku příliš nemění

-

13.4. 13:06 Hlavním tématem devátého ročníku vzdělávací konference...

Poradna: Výpověď pro nadbytečnost pohledem Nejvyššího soudu

-

12.4. 11:24 Výpověď pro nadbytečnost z organizačních důvodů je...

Absolventi nejsou mnohdy připraveni vstoupit na trh práce, tvrdí personalisté

-

11.4. 11:35 Někteří absolventi škol se mohou stát ohroženou...

Dvanáctihodinový směnný provoz je zastaralý, říká odborník

-

9.4. 12:15 Podle průzkumu Českého statistického úřadu pracuje v...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby