Domácí

Zeman vyráží do zahraničí, první zastávkou je Soči

obrazek

Prezident Miloš Zeman

FOTO: Petr Horník, Právo

8.1.2014 11:28 Prezident Miloš Zeman s novým rokem rozšiřuje svůj pracovní program, který před časem omezil kvůli úrazu kolene. Vedle cest po České republice má naplánovány i zahraniční návštěvy. První bude směřovat na zahájení olympijských her do ruského Soči.

Zeman již dříve řekl, že na rozdíl od svého německého protějšku Joachima Gaucka nebude vrcholnou sportovní událost bojkotovat. Je prý ale připraven v Rusku říct svůj názor na tamní stav lidských práv.

Olympijské hry řada osobností bojkotuje v reakci na ruský zákon, který zakazuje propagaci homosexuality. Zeman se má v Soči zúčastnit recepce hlav států, kterou pořádá prezident Vladimir Putin spolu s ministrem sportu.

Dvacet prezidentů za čtyři měsíce

Dalšími zastávkami v jeho plánu zahraničních cest je Štrasburk, kde navštíví Evropský parlament, Srbsko a Slovinsko. V Praze naopak přivítá prezidenty Arménie, Uzbekistánu, Makedonie a Ukrajiny.

S desítkou hlav států se sejde na pražském summitu Východního partnerství. Přivítá také předsedu Evropské komise Josého Barrosa, uvedl ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Hynek Kmoníček.

"Celkově se tedy v různých formátech prezident setká za následující čtyři měsíce se zhruba dvacítkou prezidentů jiných zemí, což je program náročný, vzhledem k pokračujícím návštěvám krajů," uvedl Kmoníček.

Cesty do regionů a zahraničí Zeman přerušil na podzim, když si poranil nohu. Lékaři mu nařídili klid a prezident se léčil na zámku v Lánech. Až s příchodem nového roku obnovuje hlava státu jak návštěvy krajů, tak cesty do zahraničí. V příštím týdnu má v plánu navštívit Karlovarský kraj.

Novinky, ČTK

nahoru

Domácí:

Babiš soudcuje válku mezi Šlechtovou a Stropnickým

-

dnes 05:15 Mezi ministry ANO Karlou Šlechtovou (obrana) a Martinem...

Ukrajinci mají v Česku dostávat práci rychleji

-

včera 20:00 Českým firmám i sociálním službám a zdravotnickým...

Za ničení silnic od kamiónů mohou lobbisté i zákonodárci

-

včera 18:43 Na neutěšeném stavu většiny komunikací v ČR se...

Hlasovací koalice ANO, SPD a KSČM jede dál

-

včera 17:32 aktualizováno Hlasovací mašinérie ANO, KSČM a SPD se...

Nikam neodcházím, tvrdí policejní prezident Tuhý

-

včera 17:09 Policejní prezident Tomáš Tuhý v úterý odmítl...

Byla chyba citovat zpaměti článek, který se nemůže najít, řekl Zeman

-

včera 16:01 Citovat zpaměti článek, „který se teď nemůže najít“,...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby