Kultura

Zemřel legendární herec Peter O’Toole

Peter O’Toole jako T. E .Lawrence ve filmu Lawrence z Arábie z roku 1962

15.12.2013 19:31 (aktualizováno: 15.12.2013 20:40) Zemřel irský filmový herec Peter O’Toole. Známému představiteli hlavní role ve filmu Lev v zimě nebo v legendárním eposu Lawrence z Arábie bylo 81 let. Podle BBC o úmrtí v neděli informoval hercův agent Steve Kenis.

"Byl jedinečný v nejlepším slova smyslu a gigantem ve svém oboru," řekl Kenis. Herec prý zemřel již v sobotu v nemocnici po dlouhé a těžké nemoci.

Na plátně ztvárňoval hrdiny svérázné, občas vznětlivé, tvrdé i nekompromisní, přitom však hloubavé a řídící se vlastními morálními zásadami.

Peter O’Toole jako T. E. Lawrence ve filmu Lawrence z Arábie z roku 1962

FOTO: Profimedia.cz

Osmkrát byl O’Toole nominován na Oscara, až nakonec v roce 2003 získal alespoň čestnou zlatou sošku. Původně ji ani převzít nechtěl s tím, že by ocenění rád získal za konkrétní úlohu. Naposledy byl ve hře v roce 2007 za roli ve filmu Venuše, v němž skvěle zahrál stárnoucího herce, který se zbláznil do mladé ženy.

Mezinárodní uznání a první oscarovou nominaci získal O’Toole již před 50 lety, a to za výkon ve snímku Lawrence z Arábie (1962) režiséra Davida Leana.

Herec v něm ztělesnil známého britského důstojníka, archeologa a spisovatele Thomase Edwarda Lawrence, muže, který za první světové války sehrál klíčovou roli v povstání Arabů proti turecké nadvládě. Pouštní příběh v dalších rolích s Omarem Sharifem a Anthonym Quinnem získal sedm Oscarů.

Herec Peter O’Toole po předávání Oscarů v roce 2003

FOTO: REED SAXON, ČTK/AP

O’Toole měl vůbec štěstí na role významných mužů historie. Jako král Jindřich II. se objevil v Becketovi (1964 – s Richardem Burtonem), stejného panovníka si zopakoval ve Lvu v zimě (1968 – s Katherine Hepburnovou), krále Priama si zahrál ve velkofilmu Troja (2004). Byl i císařem Tiberiem ve skandálním Caligulovi (1979), Augustem ve stejnojmenném dvoudílném filmu (Augustus, první císař římský) či papežem ve zdařilém seriálu Tudorovci.

Své kvality předvedl i v komediích, například ve snímcích Sbohem, pane profesore, Jak ukrást Venuši nebo Můj oblíbený rok.

Milovník whisky  

O’Toole byl v osobním životě známý spíše nezdravým způsobem života. K snídani si prý nejradši pravidelně dopřával skotskou whisky a francouzskou cigaretu.

Peter Seamus O’Toole byl synem dostihového bookmakera. Narozen 2. srpna 1932, na jevišti začínal v 17 letech, pracoval i jako poslíček v novinách a později jako redaktor.

Herectví vystudoval na londýnské Královské akademii dramatických umění. Stal se členem společnosti Bristol Old Vic, s níž hostoval na významných scénách. Působil také v Královské shakespearovské společnosti ve Strattfordu. Za své umění získal prestižní divadelní Cenu Laurence Oliviera.

Milovník kriketu a ragby měl z dvacetiletého manželství s herečkou Sian Phillipsovou dvě dcery, z nichž Kate se vydala po stopách rodičů. Když bylo O’Tooleovi padesát, postihla jej takzvaná „druhá míza“ a zamiloval se do modelky Karen Brownové. Z tohoto vztahu se mu narodil syn Lorcan, rovněž herec.

Novinky, ČTK

nahoru

Kultura:

Robert Plant potěší české fanoušky v Pardubicích

-

dnes 12:41 Už 31. července zavítá opět do ČR žijící legenda,...

Nominacím na Českého lva dominuje Bába z ledu. Šanci mají i Roden a Voříšková

-

dnes 11:36 Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) vyhlásila...

Woodyho Allena se zastal Alec Baldwin: Tohle není fér

-

dnes 10:29 Poté, co se od Woodyho Allena začali distancovat herci...

RECENZE: kapela Wolf Alice se rozpínala i smršťovala

-

dnes 09:59 Britská čtveřice Wolf Alice přijela v úterý večer...

Film o autorovi Cyrana uzavřel divadlo v Plzni

-

dnes 09:01 Skoro na celý měsíc obsadili francouzští filmaři...

Nová alba: Black Rebel Motorcycle Club, Camila Cabello, Joe Satriani a The Agony

-

dnes 07:00 Čtyři zajímavá nová alba jsou aktuálně na hudebním...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby