Bydlení

Bytový designér pomůže s návrhem interiéru

obrazek

Pohled do obývacího pokoje volně propojeného s jídelnou a kuchyní. Z návrhu je patrné nejen rozmístění nábytku, barevné kombinace, ale i zamýšlený materiál.

FOTO: ARCHIV FIRMY GEBAS ATELIER (7x)

28.12.2013 09:36 Potřebujete pomoci s rekonstrukcí v bytě? Koupili jste nemovitost a přemýšlíte, jak ji zařídit vkusně, účelně a prakticky? Bytový designér nebo architekt si s problémem hravě poradí. Proč?

Právě bytový designér nebo architekt se totiž dobře orientují v nabídce na trhu, vyznají se v materiálech a ovládají ergonomická pravidla, a tak nás ušetří mnohých chyb, nehledě na náš čas i finance. Můžou dokonce nabídnout i autorský dohled a koordinovat dodavatele.

Pohled na protilehlou stranu obývacího pokoje, kde nás zaujme originální pojetí vestavěného krbu a pohledová stěna s imitací kamene.

Spolupráce začíná…

Bytového návrháře si vybíráme podle referencí a realizací, které má za sebou, podstatná je i délka praxe. Na první schůzku se dobře připravíme.

Odborník ocení, když přineseme třeba fotografie nábytku, který se nám líbí, ukážeme styl, který preferujeme, mluvíme o oblíbených barvách a materiálech. Společně si povídáme o atmosféře, jakou chceme v interiéru vytvořit, denním chodu rodiny, specifických potřebách.

Prostorová 3D vizualizace pomůže klientovi vytvořit si reálnější představu o uspořádání interiéru. Dnes se bez programu neobejde téměř žádný designér či architekt.

Designér či architekt poté připraví první návrhy, ve kterých řeší nejen rozvržení vnitřních prostor, ale i rozmístění jednotlivých funkčních zón (navrhnou příčky, optické předěly), povrch stěn, vyberou podlahovou krytinu, poradí s rozmístěním, typem a množstvím nábytku, osvětlovacích těles.

To je velmi důležité, protože ještě před rekonstrukcí je nutné přesně vědět, kde bude stát třeba křeslo s lampou, u níž si chceme číst. Jedině tak elektrikář správně umístí vypínače, zásuvky. Šikovný designér na závěr poradí i s bytovými textiliemi a rozmanitými dekoracemi, které báječně podtrhnou a zdůrazní styl interiéru.

Odborník preferuje návrh na míru. Když se nám běžný nábytek z obchodu nehodí svojí velikostí, tvarem či stylem, obrátí se na zkušeného truhláře.

Vizualizace pro lepší představu

Po výběru nábytku, na kterém se společně dohodneme, čeká bytového designéra práce u počítače nebo s tužkou v ruce. Do půdorysného plánu přesně umisťuje jednotlivé zařizovací předměty s ohledem na výšku stropu, oken, dveří, topení apod.

Řídí se přitom ergonomickými pravidly, která přesně určují, kolik místa např. potřebujeme pro odsunutí židle od jídelního stolu. Dovede jasně říct, jak velký stůl a jeho tvar si můžeme dovolit, určí správnou hloubku skříně (musí se tam pohodlně vejít i ramínko na šaty), respektuje průchodnost kolem nábytku.

Návrh koupelny v 3D programu. Pracujeme s barevnou kombinací, velikostí dlažby i obkladu, včetně navazování spár.

Obvykle si klient vybírá z několika návrhů, které se pro lepší představu vytvářejí v prostorové 3D vizualizaci. V programu můžeme měnit nejen vhodné rozmístění nábytku, ale i zkusit jiné barevné možnosti.

Odborník se vyplatí

Vydané finance za nepovedenou realizaci by nás mrzely dlouho, proto se odborník jednoznačně vyplatí. Cena za odvedenou práci pro bytového designéra je různá, podle toho, zda jde o jednorázový návrh jednoho pokoje nebo kompletní řešení celého domu, včetně spolupráce s řemeslníky, architektem, statikem.

Obecně cena tvoří cca 7–12 % z celkových nákladů zakázky. Konzultace a poradenství nás vyjde od 500 do 1000 Kč za hodinu.

Dvě varianty stejného interiéru. Zákazník se může rozhodnout, zda se mu líbí více tmavá nebo světlejší podlaha a nábytek.

Sylva Svobodová, Právo

nahoru

Bydlení:

Na místě opuštěné budovy vyrostl ekologický dům

-

dnes 06:16 Obrazem: Prvním rodinným domem v kanadském Montrealu,...

Zvlhčovač vzduchu brání tělo nejen před rýmou

-

včera 13:23 Obrazem: Vlhkost vzduchu v místnostech v topné sezóně...

I kočka a pes si mohou v bytě rozumět

-

včera 09:19 Obrazem: Soužití psa a kočky pod jednou střechou...

Mezi nejpovedenějšími stavbami pro letošní rok je i chrám vín v podobě stodoly

-

včera 06:06 Obrazem: Jednou ze staveb přihlášených do letošního...

Herci Míša a Roman Tomešovi jsou v moderním srubu spokojeni

-

17.9. 12:58 Obrazem: Při sedmiletém soužití a vystřídání různých...

Neviditelné dveře by každý rád viděl. U sebe doma

-

17.9. 08:34 Obrazem: Elegance v interiérovém designu se v každém...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů