Vánoce

V Máslovicích vystavují betlém z másla

obrazek

Betlém vyrobený z másla je k vidění v muzeu v Máslovicích.

FOTO: Radek Plavecký, Právo

2.12.2013 11:37 Advent odstartoval, v mnoha městech včetně Prahy se slavnostně rozsvítily vánoční stromy, ulice jsou rozzářené výzdobou. Po svém připomínají blížící se svátky v malé obci Máslovice nedaleko Prahy. Zdejší muzeum másla od soboty zdobí betlém – a jak jinak než vyrobený z másla, z více než 17 kilogramů.

Na jeho výrobě se během minulého týdne podílely tři desítky lidí od zdejších dětí po místní výtvarníky. „Na máslo se vůbec nesmí sahat rukama, to by se roztékalo, takže se všechno tvaruje dřevěnými špachtličkami,“ zasvěcovala průvodkyně muzea Anna Sýkorová.

Hned v sobotu odpoledne, krátce poté, co byl betlém nainstalován do jedné z místností muzea, přišli ho obdivovat návštěvníci. „Takže na to máte nějaké formičky?“ ptala se žena při pohledu na figurky. Podle průvodkyně se však vše dělá ručně, každý rok díky tomu vznikne originální sousoší. Tentokrát čítá téměř devadesát figurek zvířat, lidí, chýší, domků a samozřejmě nesmějí chybět jesličky s kolébkou a Ježíškem.

Kvůli nevšednímu materiálu na stavbu betléma se v této části muzea nemůže topit, takže se návštěvníci při příchodu zvenčí nemusí příliš svlékat.

„A my aspoň něco ušetříme za náklady na vytápění,“ smála se starostka Máslovic Vladimíra Sýkorová, která je autorkou myšlenky na vybudování muzea másla. Ačkoli se obec jmenuje podobně jako tento mléčný výrobek, nikdy v historii tady prý žádná větší výrobna nebyla. Název obce totiž vznikl podle slov průvodkyně podle staršiny rodu Másloviců, který tady kdysi sídlil.

Jen do konce ledna

Máslový betlém nemá příliš dlouhou životnost. „Ke konci ledna už se začíná kazit, takže tady bude do 26. ledna a pak se muzeum během února na měsíc zavírá,“ dodala průvodkyně Anna Sýkorová. Teď ale mají otevřeno každý víkend a dokonce i během vánočních svátků.

Radek Plavecký, Právo

nahoru

Vánoce:

KOMENTÁŘ: Nehoda v Mikulandské ukázala zanedbávání bezpečnosti práce - Patrik Nacher

-

21.7. 09:00 Záchranné složky nám opět dokázaly, jak velcí jsou...

Tradice svátku Tří králů

-

5.1. 00:55 Připomínka legendy o mudrcích z Východu, kteří se...

Jak na kocovinu

-

31.12.2017 14:39 Bujaré oslavy k silvestru jednoduše patří....

Vojta Kotek: Silné, zajímavé ženy mě fascinují

-

31.12.2017 08:13 Od osmi let je v dabingovém studiu jako doma,...

Silvestrovské koktejly, které zpestří příchod nového roku

-

29.12.2017 15:06 Bujaré oslavy a míchané nápoje k silvestru...

Tajemství šumivých vín

-

28.12.2017 12:32 Lehké přiťuknutí skleniček se šumivým vínem a...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů