Domácí

Klausův bývalý právník žaluje Zemana o milión korun

obrazek

Prezident Miloš Zeman

FOTO: Petr Horník, Právo

29.11.2013 14:23 (aktualizováno: 29.11.2013 14:36) Někdejší hradní právník Pavel Hasenkopf naplnil po sedmi měsících své varování z letošního jara a zažaloval hlavu státu Miloše Zemana, prezidentskou kancelář a kancléře Vratislava Mynáře o omluvu a miliónové odškodnění.

Vadí mu, že byl v dubnu kancléřem Vratislavem Mynářem v rozhovoru pro Právo označen za jednoho z autorů amnestie, která přivedla na svobodu tisíce zločinců a stovky tunelářů osvobodila od trestního stíhání.

„Mohu potvrdit, že jsem se touto záležitostí u nás na Hradě zabýval. A mohu říct, že toto dítě nemá jen jednoho otce, pana prezidenta Klause, ale má těch otců několik. Praví otcové amnestie jsou pan Jakl, pan Hájek a pan Hasenkopf, což je právník u nás na Hradě,“ řekl v dubnu Mynář Právu. [celá zpráva]

Výsledek sporu: autorem je Klaus

Jmenovaní muži ale autorství amnestie odmítli. Hasenkopf přitom pohrozil, že vůči Hradu zváží právní kroky. Naopak argumentoval, že amnestii připravilo ministerstvo spravedlnosti. To zase popřel tehdejší šéf tohoto resortu Pavel Blažek (ODS).

Pavel Hasenkopf

FOTO: Kateřina Šulová, ČTK

Do sporu se vložil i prezident Miloš Zeman, který potvrdil Mynářova slova. Hasenkopf reagoval tím, že za autora označil právníka Zdeňka Koudelku. Ten nevyloučil, že „nějakou amnestii psal (...) nicméně ta amnestie vypadala úplně jinak než ta konečná“.

Spor po několika týdnech skončil, když někdejší Klausův tajemník Ladislav Jakl řekl, že autorem amnestie je Klaus, který se zúčastnil příprav textu amnestie spolu s Jaklem a dalšími lidmi. „Všechna dílčí rozhodnutí přijímal pan prezident. Není jen de iure autorem, ale i de facto,“ uvedl tehdy Jakl.

jfk, Novinky, Právo

nahoru

Domácí:

Plné Václavské náměstí si písněmi ze 60. let připomínalo srpen 1968. Na Bílou lidé pískali

-

včera 20:02 Video: aktualizováno Na Václavském náměstí v Praze se...

Nový text u pražské sochy sovětského velitele Koněva naštval komunisty

-

včera 18:57 Ostrá výměna názorů mezi komunisty a jejich odpůrci se...

Poskočí platy politiků? Poslanci tomu nahrávají

-

včera 18:47 Kolem patnácti tisíc korun měsíčně by mohli získat ke...

Vštípila mi svobodu, říká syn odvážné Rusky, která v roce 1968 protestovala na Rudém náměstí

-

včera 18:25 Video: Jaroslavu Gorbaněvskému bylo sedm let, když v...

Zeman jmenuje Mazance do čela Nejvyššího správního soudu

-

včera 17:17 aktualizováno Prezident Miloš Zeman sdělil...

Trikolory i papírové tanky. Lidé si připomněli vpád vojsk Varšavské smlouvy

-

včera 16:39 Video: aktualizováno Po celé republice si v úterý...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů