Žena

Na jaře je čas změnit životosprávu

13.5.2004 10:39 Na lidský organismus klade jarní období velké nároky. Tělo může být po dlouhé zimě oslabeno a někdy stačí i malá zátěž, aby se náš zdravotní stav značně zhoršil. Měli bychom se proto na chvíli zastavit a promyslet si strategii, která nám případné potíže umožní co nejlépe překonat. Způsob života, který jsme dosud vedli, sice také rozhoduje o našem dalším osudu, nikdy však není pozdě začít žít zdravěji.

"Změny, které nás ještě teď mohou potkat, jsou pro organismus nejnáročnější za celý rok. Za pojem jarní únava se totiž dá skrýt vše - opravdová únava, přetažení organismu či vážné onemocnění. Velmi obezřetný by měl být proto i ten, kdo zatím nikdy nestonal, nikdy nebyl u lékaře a cítí jen, že jaksi není ve své kůži. To, co ho trápí, může být důsledkem špatné životosprávy nebo prvním projevem závažné nemoci," říká MUDr. Lubomír Berka, CSc., kardiolog z Jindřichova Hradce.

Změnit jídelníček je nezbytné

Nevhodná skladba jídla, kterým jsme doposud tělo zásobovali, byla pro organismus velkou zátěží. Nemusíme se začít zrovna postit, ale rozhodně nám prospěje odlehčená strava s dostatkem ovoce a zeleniny a s omezením tuků. Jídlo bychom si také měli rozdělit do více menších porcí.

Jestliže neholdujeme pestré stravě s dostatkem vitamínů, minerálů a stopových prvků, měli bychom jídelníček doplnit syntetickými preparáty. Ve stresu, kterého život přináší hodně, těchto látek potřebujeme více.

Život je pohyb

I když se cítíme unavení, je třeba se každý den hýbat. Starší a nemocní lidé by se ovšem měli poradit s ošetřujícím lékařem. Mohli by si totiž při nevhodně zvoleném sportu spíše uškodit. "Přínosem pro zdraví však nemusí být jen sport. Většině z nás prospěje, pokud pravidelně půjdeme alespoň část cesty do práce pěšky, místo jízdy výtahem zvolíme chůzi po schodech. Ideální také bude, jestliže si zvykneme pravidelně zařazovat nějakou další aktivitu - plavání, cvičení ve vodě, jógu, aerobik, jízdu na kole či na doporučení lékaře rehabilitační cvičení," uvádí doktor Berka.

Hospodařit s energií se musí umět

Mnozí z nás nepřikládají hospodaření s energií žádný význam a ani netuší, jak je energie pro nás důležitá. A tak se utápíme v malicherných sporech, vedeme žabomyší války a dlouhodobě přepínáme svoje síly. Tak se nám může snadno stát, že budeme oslabeni a ani o tom nebudeme vědět. Pak stačí nedostatečně vyléčená chřipka nebo jiná viróza a banální onemocnění nás může vážně ohrozit nebo na určitou dobu vykolejit. Třeba po chřipce to může být až na šest i osm týdnů.

Stres je třeba rozdýchat

Jsou dny, kdy se nám nic nedaří, máme problémy doma, pak se přidají ještě potíže v práci. Situace vyvrcholí tím, že dostaneme vynadáno od šéfa. "Většina lidí zareaguje zrudnutím a srdce jim začne rychle bít. Organismus je přetížen a ve stresu. To se musíme naučit zvládnout. Podle okolností je dobré tento stav rozhýbat nebo rozdýchat. Stačí se venku rychle projít nebo alespoň vyběhnout po schodech. Není-li to možné, pak se osvědčilo vědomě hluboce dýchat, zhruba frekvencí 12 dechů za minutu. Po několika minutách je stres zažehnán a organismus se zklidní," dodává dr. Berka.

K hospodaření s energií také patří umění odpočívat. Měli bychom se naučit i v průběhu náročného pracovního dne na několik minut úplně vypnout. Na chvíli se oprostit od svých starostí. Každý den si vyhradit chvilku pro sebe, pohodlně se posadit nebo natáhnout, zavřít oči a nechat své myšlenky volně plynout. Vtíravé myšlenky nezaháníme, bývá to zbytečné a hlavně pokud se jim nebudeme bránit, samy odplynou. Stačí pět deset minut a člověk se cítí jako znovuzrozený.

Naslouchat tělu se vyplatí

Organismus nám stále vysílá signály, které vypovídají o tom, jaký je jeho skutečný stav a co potřebuje. Měli bychom se je naučit rozpoznávat a řídit se podle nich. Pokud jim nevěnujeme pozornost, pak dříve nebo později dojde k projevům přetížení a rozvoji chorob, mnohdy s tragickými důsledky. Proto se vyplatí zajímat se o zdravý životní styl dříve, než nás stálé přepínání sil, nevhodná výživa a stres přivedou na nemocniční lůžko.

Mnoho let se z médií dozvídáme o tom, co je pro každého z nás zdravé, co nám prospěje a co nám škodí. Často to ani nevnímáme. Podobné rady nám dává i ošetřující lékař. Mnohdy se ho snažíme ošidit a ukázat se v lepším světle. Neuvědomujeme si, že si lžeme do vlastní kapsy. Lékař přece není náš soudce, je to člověk, který nám může poradit a pomoci v léčení. To, zda se jeho radami budeme řídit, záleží jen na nás. Protože soudit nás bude naše vlastní tělo.

 

OPTIMISMUS NÁM PROSPĚJE
Lidé, kteří se umějí radovat z maličkostí a každý den si najdou něco, co je potěší, mají nejen radostnější život, ale jsou také výkonnější.
Odborníci doporučují naučit se dělat radost nejen sám sobě, ale i druhým.
Na každé i momentálně nepříznivě vypadající situaci lze nalézt něco, co může být přínosem. Mnohdy právě to, co teď vidíme v černých barvách, se v budoucnosti ukáže jako výhoda.
Chceme-li svůj život opravdu vychutnat, je třeba jím kráčet s otevřenýma očima, a ne se jen bezmyšlenkovitě řítit vpřed.
Když si budeme všímat svého okolí, uvidíme spoustu zajímavých věcí a získáme řadu důležitých informací a možná i spojenců a přátel. Životní pohodu přece dělají vztahy, ne věci.
Jana Herodková, Právo

nahoru

Žena:

Lenka Termerová: Když tři čtyři dny necvičím, cítím, jak se tělo rozpadá

-

dnes 11:05 Když se na ni člověk podívá, říká si, že herečky mají v...

Kozačky nad kolena - módní trend, který jen tak nezmizí

-

dnes 10:02 Obrazem: Vysoké kozačky nad kolena slaví svůj úspěch...

Smrt dítěte je trauma, které nikdy nezmizí

-

dnes 09:05 Narození potomka se dá přirovnat k tomu nejkrásnějšímu,...

Když vás začnou bolet prsty na rukou

-

dnes 07:19 Ruce namáháme během dne mnohem více, než si myslíme....

Kateřina Janouchová: Na nevěru kašlu, jsem velmi liberální

-

včera 12:05 Ve Švédsku, kde žije od deseti let, se stala Kateřina...

Americký návrhář obléká modelky i čtyřnohé mazlíčky

-

včera 10:08 Video: Myslíte si, že sledování módních přehlídek není...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby