Domácí

Za podfuk s maturitou půjde expolicista znovu před soud

obrazek

Obžalovaný Karel Čada (vpravo) u soudu

FOTO: Patrik Biskup, Právo

5.11.2013 10:49 Bývalý policista Karel Čada, kterého letos v létě zprostil plzeňský okresní soud obžaloby z podvodu a padělání veřejné listiny, nemá zdaleka vyhráno. Státní zástupce totiž uspěl s odvoláním a případ se znovu vrací do soudní síně.

„Krajský soud původní rozsudek zrušil, neboť soud prvního stupně se nevypořádal se všemi okolnostmi významnými pro rozhodnutí. Musí doplnit dokazování a pak znovu rozhodnout,“ řekla Právu mluvčí Krajského soudu v Plzni Alexandra Vaňková.

Čadu žalobce postavil před soud za to, že v roce 1996 při přijímacím řízení do služebního poměru předložil jako doklad o středoškolském vzdělání padělané maturitní vysvědčení, které pak o několik let později použil také k tomu, aby se dostal na vysokou školu.

Škodu prý nešlo vyčíslit

Soudkyně Lucie Bočková v srpnu rozhodla, že jednání Čady ve vztahu k policii není trestným činem. Jeho jednání v souvislosti s přijetím na vysokou školu zase zastavila s ohledem na promlčení. „Nelze vyčíslit škodu, kterou obžalovaný způsobil. Tím nebyla naplněna skutková podstata trestného činu,“ zdůvodnila tehdy soudkyně.

S nárokem na náhradu škody se k trestnímu řízení připojila Policie ČR a po Čadovi požadovala více než pět miliónů korun, které mu jako mzdu a další náležitosti vyplatila během patnáctileté služby. Podle vyjádření soudkyně ale obžalovaný práci odváděl v požadovaném rozsahu i kvalitě. „A za to dostával mzdu,“ vysvětlila soudkyně.

U policie byl dvakrát

Čada u soudu odmítl vypovídat. „Nejsem si vědom, že bych něco provedl. Do té školy jsem chodil – jednalo se o dálkové studium,“ uvedl při výslechu v přípravném řízení.

Tvrdil, že studium mu na škole zprostředkoval člověk, se kterým se seznámil v pražské vojenské nemocnici, kde se léčil. „Tak jsem mu asi naletěl stejně jako ti ostatní, co tam se mnou do té školy chodili,“ uvedl Čada ve své dřívější výpovědi.

Čada nastoupil k policii už v roce 1991 a o dva roky později odešel do civilu. Znovu se pak vrátil v roce 1996. Se žádostí o přijetí tehdy předložil i notářsky ověřenou kopii maturitního vysvědčení, podle které ukončil středoškolské vzdělání na gymnáziu v Podbořanech.

Do civilu odešel na vlastní žádost v roce 2011, kdy už měl nárok na výsluhový příspěvek. Krátce předtím, než ukončil služební poměr, ho někdo udal.

Patrik Biskup, Právo

nahoru

Domácí:

V Brně uvedli kontroverzní hru Prokletí, odpůrci chtěli do sálu

-

včera 23:02 Za zostřených bezpečnostních opatření uvedl ve čtvrtek...

Podle naší domluvy měl Hamáček Pocheho stáhnout, uvedl Zeman

-

včera 21:58 Prezident Miloš Zeman uvedl, že se prý s šéfem soc....

Déšť zvedl hladiny toků, na Berounsku vyhlásili evakuaci

-

včera 20:33 Video: aktualizováno Česko ve čtvrtek na mnoha...

I když je vážně nemocná, přišla o invalidní důchod

-

včera 19:51 Každý den bere množství léků, k tomu si musí třikrát...

Já jsem změna. Paroubkovu podporu pro volby do Senátu odhlasovala ostravská ČSSD

-

včera 17:43 Video: Delegáti okresní konference ČSSD v Ostravě...

S členstvím v EU je spokojena polovina Čechů

-

včera 16:43 S členstvím České republiky v Evropské unii je...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby