Cestování

Chorvatský ostrov s hrůznou minulostí je na prodej, nikdo ho nechce

obrazek

Maják na severozápadním cípu ostrova Daksa.

Profimedia.cz

27.10.2013 14:58 Zdánlivě romantický zalesněný ostrůvek Daksa leží severovýchodně od jednoho z turisticky nejfrekventovanějších měst Chorvatska — Dubrovníku. Přestože je poloha ostrova takřka ideální, už několik let se ho majitelům nedaří prodat. A to ani po snížení ceny na polovinu. Potenciální kupce odrazuje krvavá minulost tohoto místa.

Původní cena pětihektarového ostrova Daksa dosahovala v přepočtu 112 miliónů korun. Dnes, po třech letech snahy o prodej, klesla částka na zhruba 51,5 miliónu korun. Přesto si Daksa ne a ne přilákat nového majitele.

Prázdné pláže, jehličím a šiškami provoněné lesy, klid a ticho — přesně to neobydlený ostrůvek nabízí. Tato na první pohled idylka má ale jeden velký háček. Minulost ostrova a legenda, které se rychle šíří, shazují mnohé z jeho půvabu.

Na přilehlý ostrůvek se turisté mohou vypravit z přístavu v Dubrovníku.

FOTO: Profimedia.cz

Daksa nebyl vždy tak tichým a opuštěným místem. Zbytky zdejšího kláštera a kostela sv. Sabina zde dokládají někdejší život. V úterý 24. října 1944 se ale na ostrově udál masakr, kvůli němuž se sem dodnes odvažuje vypravit jen málo turistů.

Jugoslávští partyzáni tehdy obvinili více než 40 významných obyvatel Dubrovníku, kteří pro ně představovali politickou hrozbu, z kolaborace s nacisty. Zavezli je na ostrov Daksa a do jednoho je tu postříleli. Jejich těla tady nechali ležet nepohřbená. Zůstala tak desítky let. Zdejší lidé se totiž obávali, že by je stihl podobně tragický osud, kdyby se k mrtvolám přiblížili.

Ostrov Daksa nedaleko Dubrovníku

FOTO: David Ryneš, Mapy.cz

Legenda praví, že na ostrově dodnes obcházející duchové dychtící po spravedlnosti a odplatě. Vraždy totiž nikdy nebyly důkladně vyšetřeny a potrestány. Až v 90. letech minulého století byl obětem na ostrůvku alespoň vystavěn pomník.

Více o ostrově Daksa

Daksa nepatří ke známým ani hojně navštěvovaným ostrovům Chorvatska, přesto má své místo v historii země.

Zdejší kostel sloužil místním obyvatelům svého času jako ochranná pevnost, v níž se ukrývali před nájezdy pirátů.

Mniši, žijící v přilehlém klášteře, pěstovali na ostrově citroníky, pomerančovníky a také cypřiše. Těmto stromům se tady daří i v současnosti.

fis, Novinky

nahoru

Cestování:

Sedm měst nejvíce přeplněných turisty? Pět z nich je v Evropě

-

dnes 11:44 Jakkoli lze najít krásná místa po celém světě, Evropa...

Podívejte se na mrazivou krásu hory Praděd z ptačí perspektivy

-

dnes 09:19 Video: České hory se sice nemohou chlubit ostrými...

Zimní hrad Kašperk zůstane navždy spojen s pohádkou Anděl Páně

-

včera 21:47 Zrovna jako Popelku máme zažitou se saským...

Portál nymburské radnice dokumentuje přechod gotiky v renesanci

-

včera 19:25 Renesanční radnice v Nymburce se pyšní detailem, na...

Zima je čas pohádek

-

včera 17:00 Od 18. listopadu 2017 saský zámek Moritzburg opět...

Národní knihovna zve na vánoční jarmark s knižním bazarem

-

včera 15:54 Pokud si říkáte, že byste chtěli nadcházející víkend...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby