Zahraniční

Norsko odmítlo zlikvidovat syrské chemické zbraně

obrazek

Norský ministr zahraničí Børg Brende

Profimedia.cz

25.10.2013 12:34 Norsko odmítlo na svém území zlikvidovat část syrských chemických zbraní, o což zemi požádaly Spojené státy. Důvodem jsou podle norského ministra zahraničí Børga Brendeho mimo jiné příliš krátké lhůty, uvedla agentura AFP.

"Ve shodě se Spojenými státy jsme dospěli k závěru, že vzhledem ke lhůtám stanoveným rezolucí OSN není vhodné nadále považovat Norsko za místo zničení (chemických zbraní)," prohlásil Brende.

Rada bezpečnosti OSN schválila koncem září rezoluci 2118 s cílem předejít úderům USA v Sýrii kvůli chemickému útoku, který si vyžádal velké oběti na životech. Rezoluce předpokládá likvidaci veškerého arsenálu chemických zbraní v Sýrii, který se odhaduje na zhruba 1000 tun. Celá operace má být dokončena do 30. června příštího roku. [celá zpráva]

„Příliš překážek”

Ve středu Brende sdělil, že norská vláda velmi vážně zvažuje žádost USA, aby Norsko přijalo část syrských chemických zbraní ke zničení na svém území. V pátek ale oznámil negativní rozhodnutí, které podle něj bylo přijato vzhledem "ke stanovené lhůtě, k technickému vybavení země a k dalším právním překážkám".

Ministr podle agentury AP mimo jiné upřesnil, že nebylo jasné, přes který přístav by chemické zbraně měly být do země dopraveny, a že Norsko nemá dostatečné kapacity ke správnému naložení s částí odpadu vzniklého při ničení tohoto druhu zbraní. Poznamenal rovněž, že Spojené státy nyní zkoumají jiné alternativy. Žádné podrobnosti ale nesdělil.

Norsko bylo jedním ze států, které byly požádány, aby se zúčastnily likvidace 50 tun různých chemikálií ve formě hořčičného plynu a 300 až 500 tun materiálu potřebného k výrobě nervově paralytických látek.

Novinky, ČTK

nahoru

Zahraniční:

Texaským Austinem otřásl už čtvrtý výbuch za měsíc, motivem může být rasismus

-

dnes 11:37 Video: Dva muže zranil v neděli výbuch nastražené...

Evropa k Putinově vítězství plynule mlčí, píše BBC

-

dnes 11:06 aktualizováno Západní Evropa reaguje na vítězství...

EU vyzývá Rusko k odpovědím na otázky k útoku nervovou látkou. Dokažte to, zní z Moskvy

-

dnes 10:48 Evropská unie vyzvala Rusko, aby bezodkladně odpovědělo...

Slovenská národní strana své ministry v nové vládě nevymění, Most-Híd jen jednoho

-

dnes 10:42 aktualizováno Peter Pellegrini (Směr-sociální...

Zaměstnanec francouzského konzulátu v Jeruzalémě pašoval zbraně Palestincům

-

dnes 09:39 Izraelská policie zatkla v Jeruzalémě 24letého...

Prezidentské volby v Rusku provázely masové podvody a tlak na voliče

-

dnes 09:20 Video: Ruský prezident Vladimir Putin dosáhl v neděli...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby