Kultura

Libuše Havelková slaví 80

11.5.2004 06:28 Osmdesáté narozeniny oslaví v úterý herečka Libuše Havelková, kterou si diváci vtiskli do paměti jako představitelku laskavých maminek a babiček. Narodila se v Českých Budějovicích a herectví vystudovala na pražské konzervatoři a DAMU.

Divadelní dráhu začínala v Ostravě, od roku 1951 byla členkou Divadla E. F. Buriana v Praze a od roku 1960 téměř třicet let herečkou činohry Národního divadla. Zahrála si zde krásné role především v klasickém repertoáru: Kordulu ze Strakonického dudáka, Kláskovou z Lucerny, Pannu Čipernou ve Zkrocení zlé ženy, Hlubinovou v Měsíci nad řekou, Ginu Ekdalovou v Divoké kachně aj.

Řadu vděčných příležitostí jí nabídl i film (Osení, Robinsonka, Starci na chmelu, Ostře sledované vlaky) a televize (Nejmladší z rodu Hamrů, pohádky a pořady pro děti). Její tvář i vlídné vyzařování ji předurčilo pro postavy laskavé a rozšafné, ale stejně dobře dokázala vždy zahrát i typy dramatické, groteskní a psychicky komplikované.

Libuše Havelková byla více než čtyřicet let pedagožkou pražské DAMU a konzervatoře a vychovala řadu herců. Syn Ondřej Havelka (jehož otcem je skladatel Svatopluk Havelka) pokračuje v divadelní i hudební tradici rodičů.

Radmila Hrdinová, Právo

nahoru

Kultura:

Češi se často stydí za to, že sledují telenovely

-

včera 21:01 O některých televizních seriálech a pořadech si Češi...

Dinosaur Pile-Up: Nikdy nemáme pocit, že už máme dost písniček

-

včera 15:25 Anglická rocková skupina Dinosaur Pile-Up letos v létě...

Letní Letná - život mezi nebem, zemí a haraburdím

-

včera 12:09 Jubilejní 15. ročník mezinárodního festivalu nového...

Beyoncé zjistila, že je potomkem otrokáře a otrokyně

-

včera 10:07 Zpěvačka Beyoncé se zabývala historií své rodiny a...

Multimediální Rusáci mají premiéru na výročí invaze

-

včera 07:22 Nové multimediální představení Rusáci o mladých Rusech...

Kam zmizela poslední deska Arethy Franklin? Pomáhali s ní Stevie Wonder i Elton

-

17.8. 17:55 V červnu 2017 oznámila Aretha Franklin, že pracuje s...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů