Kultura

Libuše Havelková slaví 80

11.5.2004 06:28 Osmdesáté narozeniny oslaví v úterý herečka Libuše Havelková, kterou si diváci vtiskli do paměti jako představitelku laskavých maminek a babiček. Narodila se v Českých Budějovicích a herectví vystudovala na pražské konzervatoři a DAMU.

Divadelní dráhu začínala v Ostravě, od roku 1951 byla členkou Divadla E. F. Buriana v Praze a od roku 1960 téměř třicet let herečkou činohry Národního divadla. Zahrála si zde krásné role především v klasickém repertoáru: Kordulu ze Strakonického dudáka, Kláskovou z Lucerny, Pannu Čipernou ve Zkrocení zlé ženy, Hlubinovou v Měsíci nad řekou, Ginu Ekdalovou v Divoké kachně aj.

Řadu vděčných příležitostí jí nabídl i film (Osení, Robinsonka, Starci na chmelu, Ostře sledované vlaky) a televize (Nejmladší z rodu Hamrů, pohádky a pořady pro děti). Její tvář i vlídné vyzařování ji předurčilo pro postavy laskavé a rozšafné, ale stejně dobře dokázala vždy zahrát i typy dramatické, groteskní a psychicky komplikované.

Libuše Havelková byla více než čtyřicet let pedagožkou pražské DAMU a konzervatoře a vychovala řadu herců. Syn Ondřej Havelka (jehož otcem je skladatel Svatopluk Havelka) pokračuje v divadelní i hudební tradici rodičů.

Radmila Hrdinová, Právo

nahoru

Kultura:

Beat festival připomene rockovou klasiku v Praze i Brně

-

dnes 13:01 Československý beat festival se koná i letos a nabídne...

Spotify dá víc hudby zdarma, ne všichni vyjadřují nadšení

-

dnes 10:35 Streamovací služba Spotify nabídne víc hudby zdarma....

Preclíkovy pojí jedna umělecká duše

-

dnes 08:39 Galerie Smečky, kterou provozuje společnost Pražská...

Nová alba: Bára Basiková, A Perfect Circle a Kimbra

-

dnes 07:00 Česká zpěvačka Bára Basiková se vrací s novým albem v...

GLOSA: Čeští posluchači jsou stejní jako světoví, až na záhadné depešáctví

-

včera 17:28 Trendy ve světovém a českém hudebním průmyslu za rok...

Na českém trhu je nové vydavatelství The Barn Production

-

včera 16:13 The Barn Production je nové vydavatelství na českém...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby