Žena

Strašákem žen je zánět močového měchýře

obrazek

Infekce močového měchýře trápí především ženy. Může být způsobena prochladnutím nebo infekcí. Bolesti močových cest mohou ale signalizovat i jiná, velmi vážná onemocnění.

Profimedia.cz

11.10.2013 07:16 Jistě si pamatujete na časy, kdy nám naše babičky, potažmo maminky, říkávaly, že musíme nosit dlouhou spodní košilku, abychom neměli zánět močového měchýře. Tehdy si spousta z nás mohla myslet své, ale dnes je to ta nejjednodušší prevence, co proti nachlazení tak citlivého místa můžeme udělat.

Tímto zdravotním problémem trpí především ženy. Příznaky jako pálení při močení, záněty a časté nutkání chodit na záchod zná až 70 procent žen. Ovšem zhruba patnácti procentům se nepříjemné obtíže vracejí opakovaně.

Příznaky

Příznaky, které značí problémy se zánětem močového měchýře, jsou často velmi snadno rozpoznatelné. Mezi hlavní z nich patří již výše zmiňované nutkání. A to v tom smyslu, že má člověk neustále pocit, že se mu chce na záchod. A to i v okamžiku, kdy malou potřebu právě vykoná. Bolest je dalším příznakem. Pokud vás totiž trápí i tento nepříjemný symptom, není to normální. Jestli tedy máte pocit pálení, nebo dokonce ostrou bolest v místech močového měchýře a při jeho vyprazdňování, okamžitě navštivte lékaře.

Příčiny

Většinu zánětů močových cest má na svědomí bakterie Escherichia coli, která se přenese z konečníku do močové trubice a dále do močového měchýře. To také vysvětluje, proč jsou ženy na tuto nemoc daleko náchylnější než muži. Ženy mají totiž močovou trubici a konečník blíže u sebe. Za zánětem ale může být ale i zvyk častého zadržování močení, střídání sexuálních partnerů nebo prochladnutí.

Léčba

Lékař většinou provede test moči, aby se zjistily případné bakterie, které se léčí antibiotiky. Ty by měly během několika málo dní problém vyřešit. V průběhu léčby je vhodné dodržovat klidový režim, pít dostatečné množství tekutin a urologické čaje.

Doporučení

Pokud chcete riziko výskytu infekce močových cest minimalizovat, rozhodně byste měli dodržovat pár následujících rad:

Brusinky jsou obecně velmi prospěšné pro močové ústrojí – zamezují totiž vzniku infekce.

FOTO: Profimedia.cz

Když to není zánět

Bolesti močového měchýře mohou mít ale řadu vysvětlení. Ve většině případů to bývá prochladnutí nebo infekce močového ústrojí. Časté nutkání na záchod může ale také předznamenávat cukrovku nebo závažné problémy se srdcem. Pokud se v moči objeví krev, je nutné okamžitě jednat. Může jít jak o ledvinové kameny nebo zánět močového měchýře, tak i o rakovinu ledvin, močovodu, měchýře nebo prostaty.

V případě tak závažného symptomu neprodleně vyhledejte odbornou lékařskou pomoc. I muži mohou trpět problémy s močovody. U nich mohou záněty signalizovat počáteční problémy s prostatou.

ema, Novinky

nahoru

Žena:

Inspirujte se nenucenou elegancí modelky Rosie Huntington-Whiteleyové

-

dnes 11:05 Obrazem: Anglická modelka Rosie Huntington-Whiteleyová...

Kontrola partnerova telefonu: Zásah do soukromí, nebo standard

-

dnes 08:42 Důvěra je tak křehká věc, že i když se snažíme věřit,...

Potraviny plodnosti aneb Co jíst, když chcete otěhotnět

-

dnes 08:12 Obrazem: Většině žen, které se rozhodnou otěhotnět,...

Zase do školy. Nepodceňte výběr aktovky či batohu

-

dnes 07:01 Začátek školního roku se blíží rychleji, než by se...

Zmrzlinářka Ivana Jablonovská: Zmrzlina je zdravá. Dělám ji totiž jen ze zdravých věcí

-

včera 12:05 Obrazem: „Dáte si makovou s farmářským sýrem? Nebo Já...

Ze zvědavosti si nechala udělat genetický test. Odhalila rodinné tajemství

-

včera 11:06 Jednapadesátiletá Linda Ketchumová z amerického města...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů