Zahraniční

Kim vyměnil polovinu lidí v čele KLDR, aby si upevnil post

obrazek

Kim Čong-un při projevu

FOTO: KCNA, Reuters

9.10.2013 08:30 Severokorejský vůdce Kim Čong-un podle zprávy jihokorejského ministerstva pro sjednocení vyměnil téměř polovinu oficiálních činitelů zastávajících klíčové posty v zemi, aby posílil vlastní kontrolu nad uzavřeným komunistickým státem.

Podle zprávy citované AFP Kim Čong-un vyměnil 97 z 218 armádních, stranických a vládních činitelů od prosince 2011, kdy po svém zesnulém otci Kim Čong-ilovi převzal vedení země. Často podle zprávy použil praktiku „degradace a vrácení na původní post“ v armádě, aby posílil kontrolu nad ozbrojenými silami.

„To znamená, že Kim úspěšně dokončil dynastické převzetí moci, a to rychleji, než se čekalo,“ řekl AFP Jang Mu-čin, profesor Soulské univerzity severokorejských studií. Kim podle jeho slov nahradil staré představitele jmenované jeho otcem relativně mladšími osobami, které jsou mu loajální.

Na stavbě lyžařského střediska se intenzivně pracuje.

FOTO: ČTK/AP

Jihokorejská rozvědka zároveň zveřejnila vlastní zprávu, podle níž Kim zesílil snahy o vybudování vlastního kultu osobnosti. Přestože země strádá chronickým nedostatkem potravin, utratil 300 miliónů dolarů na budování staveb pro sport a volný čas v čele s nákladným lyžařským střediskem se sto kilometry tras, lanovkami a heliportem. [celá zpráva]

Jihokorejská zpráva považuje výměny za posílení Kimovy moci, i když se spekulovalo i o možnosti, že Kim nedrží skutečnou moc, protože je příliš mladý a nemá ještě dost silnou pozici, a zemi vládne klika okolo něj.

Rodina Kimů vládne KLDR více než šest desetiletí. První v řadě byl zakladatel komunistické Severní Koreje Kim Ir-sen, po něm převzal vládu jeho syn Kim Čong-il a po něm nastoupil jeho nejmladší syn a Kim Ir-senův vnuk Kim Čong-un.

Korea - související témata

Profil vůdce KLDR - Kim Čong-un

Profil předchůdce - Kim Čong-il

Profil země - KLDR

Profil země - Korejská republika

 O korejském konfliktu, který skončil příměřím v roce 1953, čtěte ZDE.

aš, Novinky, ČTK

nahoru

Zahraniční:

V Mekce začínají obřady spojené s muslimskou poutí

-

dnes 07:20 V Saúdské Arábii v neděli začínají pětidenní obřady...

U Fidži zaznamenali zemětřesení o síle 8,2 stupně

-

dnes 06:23 Neobvykle silné zemětřesení zaznamenala americká...

Útočníka, který najel do lidí u parlamentu v Londýně, obvinili z pokusů o vraždu

-

dnes 00:52 Z pokusů o vraždu obvinila londýnská policie 29letého...

Merkelová se sešla s Putinem

-

včera 20:20 Německá kancléřka Angela Merkelová se v sobotu sešla s...

Útoky dronů schvalují za Trumpa velitelé

-

včera 19:17 Za vlády Donalda Trumpa se zvýšil počet amerických...

Omluva za zřícený most? Správce dálnice v Janově počká až na závěry vyšetřování

-

včera 18:50 Před novináři v sobotu odpoledne poprvé od úterního...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů