Zahraniční

Američané šli v Somálsku po špičkách Aš-Šabábu

obrazek

Bojovníci Aš-Šabábu na archivním snímku

FOTO: Farah Abdi Warsameh, ČTK/AP

7.10.2013 16:50 Akce amerických speciálních jednotek v somálském Barave skončila neúspěchem. Nasazení Teamu Six SEAL, který zlikvidoval bin Ládina, ale potvrzuje význam osoby, po níž Američané šli. Mělo jít o muže stojícího za atentátem na americkou ambasádu v Keni, známého jako Ikrima, naznačili CNN vysocí američtí představitelé. Podle Aš-Šabábu ale byl cílem dokonce jeho velitel Muchtár abú Zubajr, známý též jako Ahmad Abdi Godane.

Mluvčí Aš-Šabábu uvedl, že terčem úroku byl Godane a že při útoku padl jeden z osobních strážců. Cílem útoku Teamu Six byla vila na pobřeží, kde se scházejí špičky Aš-Šabábu. Údajně patří Muchtárovi.

Už v neděli ale řekl vysoký představitel Obamovy administrativy, že terčem byl muž spojený s útokem na americké velvyslanectví v Nairobi z roku 1998. Tím je právě málo známý Ikrima. Ten měl v roce 2002 figurovat i u atentátů na hotel a letadlo v Mombase.

Ikrima měl cvičit teroristy

Ikrimovo jméno skoro nikomu nic neříká, ale jde o mimořádně nebezpečného teroristu, který stál za mnohými atentáty. Podle pondělního sdělení keňských představitelů je spojován i s několika zmařenými útoky v Keni z let 2011 až 2013. Posledním byl dubnový útok na letiště v Mandeře na severovýchodě Keni. V posledním roce ale hlavně rekrutoval a cvičil Keňany pro Aš-Šabáb.

Ikrima má mít blízko k šéfovi Aš-Šabábu Muchtárovi abú Zubajrovi a zřejmě i k operativci al-Kajdá Keňanovi Salihovi Alímu Nabámovi, který byl zabit při americké razii v roce 2009.

Novinky

nahoru

Zahraniční:

Vyšetřovatelé FBI vyslechli předního právníka Bílého domu

-

včera 22:31 Přední právník Bílého domu Donald McGahn se dobrovolně...

Americká armáda zůstane v Iráku tak dlouho, jak bude nutné

-

včera 18:02 Americká armáda zůstane v Iráku tak dlouho, jak bude...

Afghánský prezident vyhlásil tříměsíční příměří s Tálibánem

-

včera 17:15 aktualizováno Afghánský prezident Ašraf Ghaní v...

Itálie a Malta se hádají, kdo má přijmout loď plnou migrantů

-

včera 16:37 Itálie a Malta v neděli vyostřily spor o to, která z...

Deset tisíc lidí čeká na záchranu kvůli záplavám v jižní Indii

-

včera 16:10 Video: Záchranáři v jihoindickém státě Kérala se dál...

Zástupce ředitele klíčové ruské kosmické společnosti RKK Eněrgija obvinili z podvodu

-

včera 15:47 Ruská raketová korporace RKK Eněrgija, která patří ke...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů