Domácí

Klaus: Opuštění EU by bylo jako rozpad Československa, voda by tekla dál

Exprezident Václav Klaus představuje novou knihu pod názvem Česká republika na rozcestí: Čas rozhodnutí. Vlevo Jiří Weigl

ZDROJ: Novinky

7.10.2013 12:52 (aktualizováno: 7.10.2013 13:08) Pokud by se ČR odhodlala vystoupit z Evropské unie, tak by to podobně jako při rozpadu Československa životy lidí nenarušilo. Novinářům to v pondělí řekl při představení knihy „Česká republika na rozcestí” exprezident Václav Klaus.

Klaus upozornil, že v roce 1993 se také nenaplnily tragické předpovědi. "Vůbec nic se nestalo a okamžitě jsme týž den žili v naprosté pohodě," podotkl s tím, že podobně by to bylo i v případě s vystoupením z Unie. "Tramvaje by jezdily, voda by tekla, světlo by svítilo," dodal.

Exprezident je přesvědčen, že členské státy EU do budoucna opustí současný integrační projekt.

"Věřím, že dříve či později celá Evropa opustí Evropskou unii a nechá pana Barrosa a van Rumpoye sedět v Bruselu a kontinent se bude vyvíjet jinak," prohlásil Klaus s tím, že po případném vystoupení by ČR měla jít svojí cestou, a ne nikoho následovat.

Říkejme to nahlas

Klaus uvedl, že v knize při kritice poměrů v ČR bylo třeba se dotknout i vnějšího prostředí, což je právě Unie s jejími rozhodnutími a zákony. Podle něj má Česko na výběr: buď pokračovat v EU dál, dělat, jako by se nechumelilo, a snažit se Unii zreformovat zevnitř, což by podle exprezidenta byla nejlepší varianta.

"Je ale férové se odvážit říci nahlas to, co spousta lidí říká potichu, tedy že jedna z variant je EU opustit," řekl Klaus.

Podle Klause návrhy, o kterých se v knize píše a na kterých pracoval devítičlenný tým autorů Institutu Václava Klause, jdou proti hlavnímu politickému a mediálnímu proudu. Exprezident odmítl, že by kniha byla volební agitka, jelikož vznikala od května. Uznal ale, že vydávat knihu dva dny po volbách by nemělo moc smysl.

rsk, Právo

nahoru

Domácí:

Meteorologové varují před vysokými teplotami a rizikem požárů

-

včera 13:24 Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v neděli...

Studny jsou bez vody, ta se do nich vozí

-

včera 09:40 Nebývalé sucho a přetrvávající vedra způsobují rychlý...

Zemřel dlouholetý starosta dobrovolných hasičů Karel Richter

-

včera 08:23 V sobotu náhle zemřel dlouholetý starosta dobrovolných...

Nadace pomáhá rodičům s těžce nemocnými dětmi

-

včera 03:40 Malý Ukrajinec Artemon žijící s rodinou v Praze se do...

Po stopách majetku H-Systemu: Zastavené pozemky a prázdné účty

-

včera 00:02 Odsouzený zakladatel H-Systemu Petr Smetka tvrdí, že...

Kde si zdarma natrhat ovoce či bylinky? Zájemcům radí web a mobilní aplikace

-

18.8. 18:17 Video: Máte chuť zajít si natrhat sezónní ovoce, ale...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů