Koktejl

Muž měl unikátní chorobu, jeho tělo si samo vyrábělo alkohol

obrazek

Ilustrační foto

FOTO: Václav Lang, Novinky

23.9.2013 12:42 Pojem „pivní břicho“ nabral u jednoho 61letého Američana z Texasu úplně jiný význam. Kvůli vzácnému onemocnění, v angličtině známému jako auto-brewery syndrome, totiž jeho břicho obsahující velké množství kvasinek produkovalo alkohol. Muž tak byl neustále opilý, aniž by se dotkl lahve s alkoholem. O případu informoval lékařský magazín International Journal of Clinical Medicine.

Muž, jehož identita nebyla zveřejněna, se cítil malátně, a šel proto na pohotovost. Lékaři zjistili, že má v krvi 3,7 promile alkoholu, a považovali ho proto za opilce. Texasan sice tvrdil, že nic nepil, ale personál nemocnice mu nevěřil.

Jak se později ukázalo, lékařští profesionálové se mýlili. „Opilcova“ žena, která je zdravotní sestrou, mu pravidelně dávala dýchnout a naměřila hodnoty alkoholu od 3,3 do čtyř promile. Vyhledala proto pomoc.

Nepil, ale byl opilý

„Byl opilý doslova zničehonic – třeba v neděli po návštěvě kostela, opravdu kdykoli,“ řekla serveru rádia NPR lékařka Barbara Cordellová ze školy Panola College v Texasu, která se rozhodla kuriózní případ prozkoumat společně s gastroenterologem Justinem McCarthym.

Lékaři muže izolovali na 24 hodin v nemocničním pokoji a kontrolovali jeho hladinu alkoholu, která v některých chvílích činila 1,2 promile. Sledovaný pacient přitom nezkonzumoval ani kapku jakéhokoliv alkoholického nápoje.

Na základně zjištěných faktů doktoři usoudili, že muž je infikován značným množstvím kvasinek pivních, které se používají mimo jiné i při vaření piva. V roce 2004 totiž kvůli operaci bral antibiotika, jež pravděpodobně zničila jeho žaludeční a střevní mikroflóru – a kvasinkám se tak v jeho břiše začalo nebývale dařit.

Pomohla dieta

Ukázalo se, že muž jedl stravu bohatou na sacharidy. Pokaždé, když něco snědl, přeměnily kvasinky v jeho těle cukr na etanol, což ho „zevnitř“ opilo.

K vyléčení onemocnění, jež bylo v posledních 30 letech zaznamenáno pouze u několika lidí, byla Američanovi naordinována speciální dieta. Navíc ještě dostal léky, které mu pomohly zbavit se kvasinek.

vps, Novinky

nahoru

Koktejl:

Američan vytváří hypnotizující pohyblivé sochy z oceli

-

včera 19:08 Video: Američana Anthonyho Howea fascinuje vítr a...

Oddaný pes pomáhá svému pánovi s jízdou na invalidním vozíku

-

včera 14:30 Šestačtyřicetiletý Danilo Alarcon z filipínského města...

Palubní kamera natočila, jak kus skály v Číně zdemoloval auto. Cestující jako zázrakem přežili

-

včera 14:29 Video: Takřka o zázraku může mluvit čtyřčlenná posádka...

Na Temži sčítají labutě, podle tradice patří všechny královně

-

včera 11:00 Video: Právě v těchto dnech, podobně jako každý rok,...

Orel si spletl osmiletou dívku s kořistí

-

včera 10:44 Nepříjemný incident se odehrál na vystoupení dravých...

Indonéští vesničané se mstili za smrt muže, pozabíjeli téměř tři stovky krokodýlů

-

včera 10:37 Téměř 300 krokodýlů pozabíjeli rozhořčení vesničané v...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů