Ekonomika

Největší evropský mrazák na pečivo vyrostl v Kladně

obrazek

Zkušební provoz mrazáku, do kterého se vejde 27 000 palet se zbožím, začne v polovině září.

FOTO: Michal Kamaryt, ČTK

4.9.2013 16:47 Na okraji Kladna vyrostl za půl miliardy korun největší mrazák na pečivo v Evropě. Postavila ho tuzemská pobočka belgické pekárenské skupiny La Lorraine. Mražené pečivo se odtud bude distribuovat převážně do obchodů v Česku a na Slovensku. Počítá se i s trhy v Rumunsku, Maďarsku, Polsku, Rakousku a Německu, uvedl ředitel firmy pro střední a východní Evropu Josef Láska.

Zkušební provoz mrazáku, do kterého se vejde 27 000 palet se zbožím, začne v polovině září. Hala je 150 metrů dlouhá a 38 metrů vysoká a vznikla v sousedství bývalého masokombinátu.

Teplota v mrazáku se bude pohybovat kolem minus 25 stupňů Celsia a zboží bude na správné místo posílat počítačový systém, který zaznamená i data spotřeby nebo druh pečiva.

Uvnitř bude jako protipožární opatření patnáctiprocentní koncentrace vzduchu, což je podobné klima jako ve 3000 metrech nad mořem. Zaměstnanci budou pracovat v prostorech pro expedici, kde bude teplota vyšší.

Pekárenskou skupinu La Lorraine obří mrazák na okraji Kladna vyšel na půl miliardy korun.

FOTO: Michal Kamaryt, ČTK

Rozmrazené a dopékané pečivo se v České republice prodává především v supermarketech, kde tvoří většinu z veškerých druhů, které obchodníci zákazníkům nabízejí. Patří mezi ně různé druhy housek, ale především sladké pečivo s náplněmi.

Hala největšího mrazáku na pečivo v Evropě je 150 metrů dlouhá.

FOTO: Michal Kamaryt, ČTK

Takové výrobky musejí být na prodejním pultě označené, že jde o zmrazený polotovar. Opatření bylo zavedeno loni. U mnohých prodejců se tehdy ukázalo, že na pultech jiné pečivo, než ze zmrazeného polotovaru neprodávají.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce upozornila, že pokud je pečivo zamrazeno a posléze po nějaké době dopékáno, je v něm více stabilizačních látek než v pečivu čerstvém.

Novinky, ČTK

nahoru

Ekonomika:

MMF: Česko za pět let předběhne v HDP na hlavu Itálii

-

dnes 03:05 Česko překoná v hrubém domácím produktu na hlavu, což...

ČEZ chce vyplatit na dividendách 17,8 miliardy

-

včera 16:15 aktualizováno Představenstvo energetické společnosti...

Pepsi celosvětově zvýšila zisk na 28 miliard

-

včera 14:43 Americká nápojářská společnost PepsiCo mírně zvýšila...

Jméno Lionel Messi je obchodní značka. Slavný fotbalista vyhrál soud

-

včera 14:16 Argentinský fotbalista a hráč FC Barcelona Lionel...

Kdo zaplatí nové jaderné bloky? Varianty posoudí za milión poradenská firma

-

včera 13:42 V květnu budou známé varianty financování dostavby...

Kellnerově PPF bance stoupl čistý zisk na 1,5 miliardy

-

včera 12:40 PPF bance stoupl v roce 2017 čistý zisk meziročně o...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby