Zahraniční

Irák prožil krvavou neděli

obrazek

Ilustrační foto

FOTO: Ako Rasheed, Reuters

25.8.2013 20:31 Minimálně 48 lidí zemřelo a desítky dalších utrpěly různě vážná zranění během nedělních násilností v Iráku, při nichž útočníci použili bomby i střelné zbraně. K nejhoršímu incidentu došlo na severu země, kde ozbrojenci přepadli auto s vojáky a pět jich zastřelili, informovala agentura Reuters.

Přepadení dvou taxíků převážejících vojáky se odehrálo 290 kilometrů severně od metropole Bagdádu. "Jednomu z aut se povedlo z léčky uniknout, druhému však ne a ozbrojenci zastřelili pět vojáků a jejich těla poté spálili," řekl Reuters vysoký zpravodajský důstojník irácké armády.

Sedm lidí podle policie zemřelo a 28 utrpělo zranění při dvou bombových útocích, které se odehrály v šíitské čtvrti Bagdádu a na jeho jihovýchodním předměstí. Další dvě exploze se odehrály v obchodních zónách irácké metropole a zemřeli při nich nejméně tři lidé, informovala policie. Výbuch nálože nastražené v automobilu zabil další tři lidi ve městě Balád 80 kilometrů severně od Bagdádu. Dva šíité zemřeli při výbuchu bomby skryté u okraje silnice ve městě Bakuba 65 kilometrů severovýchodně od metropole.

K útokům se dosud nikdo nepřihlásil. Analytici i diplomaté však připisují aktuální vlnu násilí v Iráku - nejhorší od roku 2008 - zatrpklosti sunnitské komunity, která se cítí být v zemi diskriminována šíitskými úřady. To podle nich přispělo k přílivu nových posil do skupin sunnitských radikálů.

Při násilnostech v zemi zemřelo od začátku roku 3500 lidí. Vláda premiéra Núrího Málikího sice pokračuje v deklarovaném odhodlání ukončit násilí, navzdory rozsáhlým operacím ozbrojených sil, největším od stažení amerických vojáků v roce 2011, se jí to ale nedaří.

ČTK

nahoru

Zahraniční:

Organizování migrace je podle Orbána zločin ohrožující národní bezpečnost

-

včera 23:23 Podle maďarského premiéra Viktora Orbána (FIDESZ) je...

Žák na střední škole v Indianě spustil střelbu. Pomohl ho odzbrojit učitel

-

včera 23:15 Dva lidé byli zraněni při páteční střelbě na střední...

Zvíře už na Slovensku nebude věc, ale živá bytost

-

včera 22:30 Na zvíře bude slovenské právo od září 2018 pohlížet...

Jednání o brexitu vázne. Británie žije v pohádce, řekl diplomat EU

-

včera 20:35 Ani další tři dny rozhovorů o odchodu Británie z...

NATO bude na přání Maďarska jednat o přehodnocení vztahu k Ukrajině

-

včera 20:13 Maďarsko oficiálně navrhlo Severoatlantické alianci,...

Putin neplánuje měnit ústavu, aby mohl být znovu zvolen prezidentem

-

včera 19:51 Ruský prezident Vladimir Putin v pátek opět potvrdil,...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby