Cestování

Slepec ušel se psem 1500 kilometrů

obrazek

Trevor Thomas prošel jako první slepec v USA stezku nazvanou Od hor k moři.

FOTO: Hedvika Miller, Právo

15.8.2013 14:58 Je horký červnový den. Na plážích severokarolínského letoviska Outer Banks si lidé užívají léta. Je skoro 40 stupňů, na slunci ještě víc. Na konci přímořské stezky vychází rychlým a svérázným krokem muž, který se evidentně nejde opalovat na pláž.

Na hlavě šátek, na nose černé brýle, khaki šortky, kotníkové pohory se silnými ponožkami. Na zádech nese velký batoh a na červeném vodítku vede labradora. Jen málokdo si uvědomí, že jde o historický okamžik.

1500 kilometrů za 77 dní

Ten muž v šátku je slepý. Třiačtyřicetiletý právník Trevor Thomas ztratil úplně zrak před osmi lety a jako první slepec v USA prošel 1500 kilometrů dlouhou turistickou stezku zvanou „Od hor k moři“.

Na pouť divočinou se Trevor vydal 6. dubna ve státě Tennessee, kde se ještě musel brodit i ve sněhu. Prošel ji za 77 dní pouze v doprovodu své labradorky Tennille. „Nedovedu si představit, že by se mnou nebyla. Pomohla mi tolikrát v orientaci i v tom, že jsem někde nespadl ze skály,“ popisuje svůj pochod.

Trevor s labradorkou Tennille

FOTO: Hedvika Miller, Právo

Stezka začíná v Kouřových horách v Tennessee a vede přes Apalačské hory a nejvyšší vrchol východního pobřeží USA Mount Michel (výška 2030 metrů). V některých místech musí člověk šplhat po skalních stezkách a útesech, mnohdy zabezpečených lany jako provizorním zábradlím.

„Ztratil jsem se jen desetkrát,“ přiznává Trevor. „Ta nejhorší část vůbec nebyla v horách, ale v okolí hlavního města Severní Karolíny Raleighu, kde cesta vede hned podél silnic a satelitních městeček,“ dodává.

O zrak přišel kvůli vzácné oční chorobě. Dnes už nevidí ani stíny, světlo či tmu. V orientaci mu tak pomáhají sluch, hmat a čich. Trevor nedá dopustit na svůj GPS a iPhone, který dokáže e-maily převést do mluveného slova a naopak.

Jen tak mohl být v kontaktu s rodinou, známými, přáteli a fanoušky, kteří jeho pouť bedlivě sledovali. Technické zázemí mu také pomohlo spočítat míle, čas i kroky, které zdolal. Bylo jich 2,1 miliónu.

Všechno začalo šokem z oslepnutí

Jen málokdo si to dovede představit. Píše se rok 2005. Na Trevora čeká úspěšná kariéra právníka. Najednou má pocit, že vše kolem vidí rozmazaně. Myslel si, že jde jen o rutinní záležitost, kterou vyřeší oční lékař.

Ten jen potvrdil hrozivou diagnózu, a sice že Trevor zůstane do konce života slepý. Jako nadmíru sportovně aktivní člověk se nesmířil s tím, že by zbytek života strávil na gauči.

„Začal jsem chodit nejdříve sám v sousedství a v parcích. Když to šlo, vydal jsem se do horských stezek, a když i to vyšlo, rozhodl jsem se v roce 2008 zdolat apalačský 3500 kilometrů dlouhý maratón z Georgie do státu Maine na severovýchodě USA.

Slepý dobrodruh Trevor Thomas

FOTO: Hedvika Miller, Právo

Zdolání Apalačské stezky je snem nejednoho zcela zdravého turisty. Ročně se o to pokoušejí stovky Američanů, ale jen jedna třetina to dokáže. Často se v divočině buď zraní, nesnesou samotu a začnou blouznit, nebo se jednoduše unaví tak, že už nemohou dál. Pochod totiž trvá přibližně šest měsíců, a to se musí jít doslova nonstop.

Inspirace pro ostatní

Trevor se stal inspirací pro ty, kteří mají jakýkoliv zdravotní problém, který nemusí souviset jen se zrakem. Na konci stezky Od hor k moři byl trochu smutný, protože se tím naplnil další jeho cíl.

Teď si musí odpočinout a naplánovat jiný. Určitě to nebude dlouho trvat. Zkušeností už má dost, a jen tak sedět doma stejně nedokáže.

Hedvika Miller, Právo

nahoru

Cestování:

Kam o víkendu s dětmi: Poznejte velikonoční zvyky i lidová řemesla

-

dnes 15:33 Na víkend je připraven bohatý velikonoční program. Na...

Tulipány jsou nejen Nizozemsko, ale i Indie. Tamní zahrada je největší v Asii

-

dnes 13:51 Video: Když se řekne tulipán, většina lidí si ho...

Tipy na víkend: Ochutnejte dobroty z domova i ze světa

-

dnes 11:24 Akce na nadcházející víkend se ponesou především ve...

New York loni navštívilo rekordních téměř 63 miliónů turistů

-

dnes 09:16 Počet návštěvníků New Yorku se loni zvýšil již poosmé...

Křížová hora v Jiřetíně pod Jedlovou opět láká poutníky i turisty

-

včera 16:13 Jednotlivá zastavení a kapli na Křížové hoře v...

Severní Korea prý obnoví kvůli turistům propagandistická hromadná cvičení

-

včera 14:24 Severní Korea letos zřejmě obnoví hromadná...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby