Cestování

Slepec ušel se psem 1500 kilometrů

obrazek

Trevor Thomas prošel jako první slepec v USA stezku nazvanou Od hor k moři.

FOTO: Hedvika Miller, Právo

15.8.2013 14:58 Je horký červnový den. Na plážích severokarolínského letoviska Outer Banks si lidé užívají léta. Je skoro 40 stupňů, na slunci ještě víc. Na konci přímořské stezky vychází rychlým a svérázným krokem muž, který se evidentně nejde opalovat na pláž.

Na hlavě šátek, na nose černé brýle, khaki šortky, kotníkové pohory se silnými ponožkami. Na zádech nese velký batoh a na červeném vodítku vede labradora. Jen málokdo si uvědomí, že jde o historický okamžik.

1500 kilometrů za 77 dní

Ten muž v šátku je slepý. Třiačtyřicetiletý právník Trevor Thomas ztratil úplně zrak před osmi lety a jako první slepec v USA prošel 1500 kilometrů dlouhou turistickou stezku zvanou „Od hor k moři“.

Na pouť divočinou se Trevor vydal 6. dubna ve státě Tennessee, kde se ještě musel brodit i ve sněhu. Prošel ji za 77 dní pouze v doprovodu své labradorky Tennille. „Nedovedu si představit, že by se mnou nebyla. Pomohla mi tolikrát v orientaci i v tom, že jsem někde nespadl ze skály,“ popisuje svůj pochod.

Trevor s labradorkou Tennille

FOTO: Hedvika Miller, Právo

Stezka začíná v Kouřových horách v Tennessee a vede přes Apalačské hory a nejvyšší vrchol východního pobřeží USA Mount Michel (výška 2030 metrů). V některých místech musí člověk šplhat po skalních stezkách a útesech, mnohdy zabezpečených lany jako provizorním zábradlím.

„Ztratil jsem se jen desetkrát,“ přiznává Trevor. „Ta nejhorší část vůbec nebyla v horách, ale v okolí hlavního města Severní Karolíny Raleighu, kde cesta vede hned podél silnic a satelitních městeček,“ dodává.

O zrak přišel kvůli vzácné oční chorobě. Dnes už nevidí ani stíny, světlo či tmu. V orientaci mu tak pomáhají sluch, hmat a čich. Trevor nedá dopustit na svůj GPS a iPhone, který dokáže e-maily převést do mluveného slova a naopak.

Jen tak mohl být v kontaktu s rodinou, známými, přáteli a fanoušky, kteří jeho pouť bedlivě sledovali. Technické zázemí mu také pomohlo spočítat míle, čas i kroky, které zdolal. Bylo jich 2,1 miliónu.

Všechno začalo šokem z oslepnutí

Jen málokdo si to dovede představit. Píše se rok 2005. Na Trevora čeká úspěšná kariéra právníka. Najednou má pocit, že vše kolem vidí rozmazaně. Myslel si, že jde jen o rutinní záležitost, kterou vyřeší oční lékař.

Ten jen potvrdil hrozivou diagnózu, a sice že Trevor zůstane do konce života slepý. Jako nadmíru sportovně aktivní člověk se nesmířil s tím, že by zbytek života strávil na gauči.

„Začal jsem chodit nejdříve sám v sousedství a v parcích. Když to šlo, vydal jsem se do horských stezek, a když i to vyšlo, rozhodl jsem se v roce 2008 zdolat apalačský 3500 kilometrů dlouhý maratón z Georgie do státu Maine na severovýchodě USA.

Slepý dobrodruh Trevor Thomas

FOTO: Hedvika Miller, Právo

Zdolání Apalačské stezky je snem nejednoho zcela zdravého turisty. Ročně se o to pokoušejí stovky Američanů, ale jen jedna třetina to dokáže. Často se v divočině buď zraní, nesnesou samotu a začnou blouznit, nebo se jednoduše unaví tak, že už nemohou dál. Pochod totiž trvá přibližně šest měsíců, a to se musí jít doslova nonstop.

Inspirace pro ostatní

Trevor se stal inspirací pro ty, kteří mají jakýkoliv zdravotní problém, který nemusí souviset jen se zrakem. Na konci stezky Od hor k moři byl trochu smutný, protože se tím naplnil další jeho cíl.

Teď si musí odpočinout a naplánovat jiný. Určitě to nebude dlouho trvat. Zkušeností už má dost, a jen tak sedět doma stejně nedokáže.

Hedvika Miller, Právo

nahoru

Cestování:

Pražské letiště směřuje k dalšímu rekordu

-

včera 15:38 Letištěm Václava Havla Praha prošlo v prvním pololetí...

Hluboká nad Vltavou chce vybudovat turistickou trasu pro vozíčkáře

-

včera 12:51 Hluboká nad Vltavou na Českobudějovicku chce vybudovat...

Toužíte se projet autem v pěti kilometrech nad mořem? V Indii máte možnost

-

včera 10:42 Horský průsmyk Kardung La, nacházející se v indickém...

Z dřevěné rozhledny Bohdanka můžete dohlédnout až k Orlickým horám

-

včera 08:41 Video: Dvaapadesátimetrová rozhledna je podle starosty...

Bohumín má novou interaktivní naučnou stezku po červených cihlách

-

17.7. 20:34 Dvanáct novogotických objektů si mohou prohlédnout...

Opočno v zrcadle času představuje nová muzejní expozice

-

17.7. 17:50 Dům čp. 55 v Opočně, který pamatuje polovinu života...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů