Kultura

Dr. House dával zábavné lekce z hudební historie

obrazek

Herec Hugh Laurie vystoupil v pátek se svou bluesovou kapelou v Kongresovém centru.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

28.7.2013 16:38 Britský herec a zpěvák Hugh Laurie zvedl v pátek i v sobotu diváky v pražském Kongresovém centru ze sedadel. Nadchl je upřímnou láskou k blues či neworleánskému jazzu, nostalgickou retro náladou i skvělým muzikantstvím.

Hugh Laurie, známý televizním divákům především rolí svéhlavého Dr. House, se na svých prvních koncertech v Česku přestavil jako přesvědčivý zpěvák a zručný i pocitový pianista. A také jako znalec historie hudby, kterou hraje.

Před skladbou I Hate Man Like You připomněl důležitost ragtimeového a „pre-jazzového“ pianisty „Jelly Roll“ Mortona, při You Donʼt Know My Mind vzpomněl bluesového a folkového psance Leadbellyho. Celou dramaturgii vystoupení vystavěl zasvěceně, s vědomím, že při rockʼnʼrollové klasice You Never Can Tell z repertoáru Chucka Berryho se prostě musí gradovat a trsat v uličkách.

Laurie nenechal zahálet ani herecký talent. Tango Kiss Of Fire, duet i taneček se zpěvačkou Gaby Moreno, proměnil v malou hereckou etudu. Stejně jako přípitek whisky maskovanou za jablečný džus, v pátek pojatý jako oslava stého koncertu turné, v sobotu „jen tak“.

Herec Hugh Laurie vystoupil v pátek se svou bluesovou kapelou v Kongresovém centru.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Superlativy zaslouží také s gustem hrající The Copper Bottom Band, vždyť v měm figurují střelci jako kontrabasista David Piltch, známý spoluprácí s Billem Frisellem, Madeleine Peyroux či Ramblinʼ Jackem Elliottem. Dostatek prostoru zaslouženě připadl zpěvačkám. Američanka „Sister“ Jean McClain (jako sólistka zpívá soul pod pseudonymem Pepper MaShay) se nezalekla srovnání s legendární Bessie Smith a procítěně podala Send Me To The ʼLectric Chair. Zmíněná guatemalská písničkářka Gaby Moreno se stylově blýskla v bluesovém šlágru z 30. let The Weed Smokerʼs Dream.

Můžeme pochybovat, zda by jiný, stejně kvalitní interpret standardů bez herecké minulosti dokázal dvakrát po sobě vyprodat Kongresové centrum. Většinu diváků asi přilákal spíše známý obličej Dr. House než bluesové a popové retro. Jenže to vůbec nevadí.

Hugh Laurie prokázal um i vytříbený vkus a jeho koncerty posloužily také jako mimořádně zábavná osvěta.

Celkové hodnocení: 75%

Tomáš S. Polívka, Právo

nahoru

Kultura:

Polar Music Prize pro Metalliku

-

dnes 11:18 Letošními laureáty ocenění Polar Music Prize, které již...

Nejkrásnější ženy jsou ty, které se zjevují ve snech

-

dnes 07:16 V pražské Galerii Smečky, kterou provozuje společnost...

Berlinale ocenilo Jiřího Menzela

-

včera 21:00 Cenu Kamera Berlinale udělenou Jiřímu Menzelovi za...

Pravděpodobný vítěz Oscarů ukradl příběh z divadelní hry, tvrdí žaloba

-

včera 16:05 Na 13 Oscarů nominovaný film Tvář vody režiséra...

Gott nevystoupí na Česko-Slovenském plese, zůstává v nemocnici

-

včera 15:29 Zpěvák Karel Gott nevystoupí v sobotu na...

Planeta Česko. Příroda jako fascinující dobrodružství

-

včera 15:02 Video: Do kin jde 22. března neobvyklý dokument...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby