Ekonomika

Jahn: Ekonomiku podráží slabá státní správa

obrazek

Martin Jahn

FOTO: Petr Hloušek, Právo

28.7.2013 16:10 Výkon ekonomiky podráží slabá státní správa. Její krize trvá už řadu let. Řekl to v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce Martin Jahn, generální ředitel Volkswagen Group Russia a prezident Sdružení automobilového průmyslu ČR.

„Politici se zabývají sami sebou a ne tím, abychom byli konkurenceschopní v ekonomice,“ uvedl Jahn. K lepšímu fungování tuzemské ekonomiky a jejímu vystoupení z recese by tak bylo zapotřebí, aby česká státní správa získala více efektivity a profesionality.

Podle jeho slov je na tom i přesto česká ekonomika relativně dobře. „Mohla by ale dokázat víc,“ zdůraznil Jahn, podle něhož je důležité jednotlivé investice efektivně vynaložit.

Jak Jahn uvedl, citelně chybí kontinuita ve státní správě. Při změně toho či onoho ministra a vlády se stává, že určitý návrh je ve stejném znění předkládán už třetímu ministrovi. „Bohužel nefunguje státní tajemník, který by zachoval kontinuitu ve státní správě,“ uvedl Jahn.

Kudrna: Zahradníci se hádají

Za pravdu mu dal politolog Zdeněk Kudrna z Institutu pro výzkum evropské integrace Vídeňské univerzity. „Zahradníci se hádají, kdo bude největším zahradníkem, ale chybí impuls k ekonomickému rozvoji. Je čas, aby stát do toho vstoupil,“ uvedl. Kudrna doporučuje vsadit na takové projekty, jako je například zateplování budov, které přináší pro lidi i ekonomiku mnoho příznivých efektů.

Tuzemské ekonomice by podle Kudrny prospěla větší podpora konkurenceschopnosti. Samozřejmě je nutné zaměřit se i na snížení míry nezaměstnanosti.

Podle ekonoma ČSOB Tomáše Sedláčka je dokladem špatné práce státní správy, že když se zrodí nějaký zajímavý nápad, tak vyjde z odborných skupin, nikoli z ministerstev či od politiků.

vč, pit, Novinky, Právo

nahoru

Ekonomika:

V aukčním boji o televizi Sky je vítězem americký Comcast

-

včera 21:05 Americká kabelová společnost Comcast v sobotu...

Češi kvůli emisím žalují VW už o 730 miliónů

-

včera 19:24 Koncern Volkswagen (VW) čelí již tři roky skandálu s...

V Mnichově začal tradiční pivní festival Oktoberfest

-

včera 17:43 Slavnostním naražením prvního pivního sudu začal v...

Benzín i nafta za rok zdražily o čtyři koruny

-

včera 02:19 Ceny pohonných hmot u čerpacích stanic v České...

Úroda jablek bude vyšší, kvůli suchu je ale horší kvalita

-

21.9. 17:27 Letošní úroda jablek v sadech českých pěstitelů by...

V nejdelším železničním tunelu v ČR by se mohlo jezdit i 200 km/h. Otevře se na podzim

-

21.9. 16:08 Video: Rychlostí i 200 kilometrů v hodině by mohly už...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů