Zahraniční

Zničili jsme důkazy k ropné plošině v Mexickém zálivu, přiznává Halliburton

obrazek

Hořící ropná plošina Deepwater Horizon v Mexickém zálivu v roce 2010.

FOTO: U.S. Coast Guard/Handout, Reuters

26.7.2013 08:52 Americká firma Halliburton přiznává vinu za zničení důkazů souvisejících s havárií a masivním únikem ropy v Mexickém zálivu před třemi lety. Uvedla to v pátek BBC. Pokud přiznání přijme soud, bude to znamenat, že Halliburton zaplatí maximální možnou pokutu 200 000 dolarů (4 milióny korun).

„Dceřiná společnost souhlasí s přiznáním viny v jednom případě souvisejícím s vymazáním záznamů vytvořených po incidentu na vrtu Macondo,“ uvedla firma v prohlášení.

Po výbuchu a požáru na plošině Deepwater Horizon u vrtu Macondo zemřelo 11 lidí a do moře unikly milióny litrů ropy. Byla to nejhorší ekologická katastrofa v amerických dějinách.

Plošinu vlastnil koncern British Petroleum (BP) a provozovala ho firma Transocean. Některé práce pro BP ale zajišťovaly společnosti Cameron a Halliburton. Firmy se od té doby přou o svoji míru zavinění havárie.

Halliburton měl před nehodou doporučit úpravy na zabezpečení stability ropného zařízení. Firma tvrdila, že BP doporučila použít 21 kovových objímek zpevňujících infrastrukturu. BP použila jen šest. Halliburton provedl počítačové testy pro oba případy a shledal, že zajištění je téměř stejné. Americká firma ale po nehodě výsledky tohoto testu zničila.

Zmíněné firmy čelí také civilním žalobám množství poškozených stran. Očekává se, že to budou jedny z největších a nejdražších soudů za celá desetiletí.

Společnost Halliburton dala v dubnu najevo, že je pro mimosoudní dohody. Firma také věnovala 55 miliónů dolarů (zhruba 1,1 miliardy korun) Národní nadaci pro ochranu ryb a přírody.

BP už loni uvedla, že na kompenzace vyčlenila 7,8 miliardy dolarů (zhruba 156 miliard korun).

rei, Novinky

nahoru

Zahraniční:

Bývalý Trumpův právník se dohodl na spolupráci s vyšetřovateli FBI

-

dnes 21:53 Bývalý osobní právník amerického prezidenta Donalda...

Nový most v Janově může stát za osm měsíců, slibuje provozovatel zřícené stavby

-

dnes 19:45 Video: Firma Autostrade per l'Italia, provozovatel...

Každý rok z výletních lodí záhadně zmizí dvě desítky lidí, píše německý Focus

-

dnes 17:38 Případ turistky z Velké Británie, která uprostřed noci...

Ruský satelit vyvolává v USA obavy, mohl by být určen k ničení družic

-

dnes 17:36 Ruská družice Kosmos 2519 se dostala do centra...

Muslimští poutníci v Miná ukamenovali Satana

-

dnes 16:10 Video: Více než dva milióny muslimských poutníků ze 165...

Kim jaderný program nezastavil, varuje agentura pro atomovou energii

-

dnes 15:04 Severní Korea neplní slib, který dal její vůdce Kim...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů