Domácí

Ištvan: Pustíme je všechny, konec stíhání to ale nemusí znamenat

obrazek

Ivo Ištvan.

FOTO: Milan Malíček, Právo

16.7.2013 19:14 Rozhodnutí Nejvyššího soudu, že exposlanci Petr Tluchoř, Marek Šnajdr a Ivan Fuksa jsou vyňati z působnosti orgánů činných v trestním řízení, už převzal vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan. Podle jeho slov se verdikt vztahuje na všechny tři bývalé zákonodárce včetně Fuksy, který své stíhání u Nejvyššího soudu nenapadl. Ištvan Právu řekl, že propuštěni by měli být ještě během úterý.

„Nepochybně se (rozhodnutí) vztahuje na všechny tři poslance,“ uvedl Ištvan.

„V každém případě dnes (v úterý) obviněné propustíme z vazby na svobodu, protože otázky ujasnění si, v jakém rozsahu lze aplikovat rozhodnutí Nejvyššího soudu, případně na která konkrétní jednání se vztahuje, rozhodně nechceme vést k tíži osob, jejichž osobní svoboda je omezena,“ ujistil žalobce.

Zároveň však zdůraznil, že verdikt nemusí znamenat úplné zastavení údajně korupční kauzy.

ČTĚTE TAKÉ:
Expremiér Nečas chce Ištvanův konec
Trafiky zůstávají korupcí, komentuje ČSSD kauzu Tluchoře a Šnajdra
Tluchoř, Šnajdr a Fuska jsou volní, rozhodl Nejvyšší soud

„Nejvyšší soud jednoznačně nezpochybnil možnost postihu poslanců za činnost v souvislosti s výkonem jejich mandátu,“ prohlásil Ištvan. „Jednak uvádí, že z usnesení o zahájení trestního stíhání neplyne, že by se skutek měl stát mimo půdu Poslanecké sněmovny a jejích orgánů, a proto nemá důvod odchýlit se od předchozího rozhodnutí ve věci Bárta–Škárka. Následně uvádí, že okolnosti, za jakých se poslanec poslaneckého mandátu vzdal, a co ho k tomu vedlo, mohou být případným předmětem dalšího šetření orgánů činných v trestním řízení,“ dodal.

Na policii a státním zastupitelství tak nyní bude, aby prokázala, zda se trojice zákonodárců v rámci vyjednávání o lukrativních postech výměnou za opuštění mandátu omezila pouze na chráněnou půdu Sněmovny nebo svá jednání vedla i mimo parlament.

„To rozhodnutí není úplně jednoznačné a zřejmě bude třeba, aby Vrchní státní zastupitelství v Olomouci upřesnilo návrh, který bude Nejvyššímu soudu zaslán, aby rozhodl, jestli jsou obvinění vyňati i v případě, že by se šetřeného jednání dopustili mimo půdu Poslanecké sněmovny,“ řekl Právu doslova Ištvan.

Josef Koukal, Právo

nahoru

Domácí:

Krčál rezignoval i na funkci šéfa vysočinských soc. dem., zůstává jen členem

-

včera 20:50 Bývalý ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál...

VZP platí ročně 10 miliónů firmě spojené s Janouškem

-

včera 20:48 Všeobecná zdravotní pojišťovna platí ročně 10 miliónů...

Školky nebudou muset ani do budoucna přijímat i dvouleté děti

-

včera 18:30 Start reformy financování regionálního školství se...

ANO na poslední chvíli škrtlo čtyři lidi z pražské kandidátky

-

včera 17:14 Andrej Babiš a vedení hnutí ANO na poslední chvíli...

Na Lysé hoře napršelo od úterý přes 200 milimetrů

-

včera 16:43 Na severovýchodě Moravy a ve Slezsku napršelo od...

Bahno, 35 stupňů, ostré jeskyně. Čeští hasiči popsali záchranu thajských chlapců

-

včera 16:19 Video: Kalná voda, bahno, dusno a vedro. Tak popisují...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů