Irák po válce

Američané zaútočili na Fallúdžu

27.4.2004 21:09 Letecký a pozemní útok podporovaný tanky a helikoptérami zahájili v úterý večer američtí vojáci na irácké město Fallúdža. Část města zasáhlo těžké bombardování, po kterém se město zahalilo do ohně a hustého dýmu. Poté v ulicích vypukly prudké boje mezi Američany a sunnitským odbojem, který nesplnil americké ultimátum na odevzdání těžkých zbraní.

Americké tanky a letadla ostřelují severní čtvrť Golan a podle zpravodajů CNN zřejmě míří na centra sunnitských bojovníků. Televize přinesla záběry bombardovaného města i s přímými výpověďmi očitých svědků.

"Slyšel jsem víc než deset explozí za minutu. Exploze a střelba osvětlují noční oblohu, země se třese pod nohama," sdělil reportér CNN. Americká armáda do boje nasadila letouny AC-130.

Šéf americké diplomacie Colin Powell pohrozil represivními kroky poté, co v pondělí nejméně deset příslušníků americké námořní pěchoty bylo ve Fallúdži zraněno při prudkých bojích, které v tomto sunnitském městě západně od Bagdádu vypukly navzdory příměří.

Spojené státy brzy rozhodnou, zda v tomto iráckém městě není třeba podniknout novou vojenskou operaci, poznamenal v noci na úterý americký ministr zahraničí.

Američané město obléhají od 5. dubna a chtějí, aby Iráčané vydali viníky masakru, při němž Fallúdžané 31. března zabili čtyři americké civilisty. Americká armáda vyhlásila několikrát příměří, které ale nebylo přísně dodržováno. Podle dohody o příměří měly město střežit společné americko-irácké hlídky, Iráčané měli do dneška odevzdat těžké zbraně a ukončit boje.

Iráčané ale zbraně neodevzdali a společné hlídky dnes byly odloženy. Američtí velitelé oznámili, že se na ně musejí nejdřív Iráčané a Američané společně vycvičit.

Novinky, ČTK

nahoru

Irák po válce:

V Bagdádu zavraždili učitele před očima žáků

19.4.2006 15:16 Dvě různé skupiny ozbrojenců pronikly ve středu do...

Exšéf NATO se připojil ke kritikům Rumsfelda

18.4.2006 08:16 Výzvy k rezignaci šéfa Pentagonu Donalda Rumsfelda...

Krvavá neděle v Iráku si vyžádala třicet obětí

17.4.2006 00:39 Nejméně 34 osob zahynulo v neděli v Iráku při...

Násilí v Iráku si vyžádalo 11 obětí včetně Brita

16.4.2006 09:20 Jedenáct lidských životů si vyžádalo v sobotu...

Generálové žádají odchod ministra Rumsfelda

14.4.2006 16:10 V USA sílí tlak, aby kvůli situaci v Iráku...

V Iráku zabili 11 unesených zaměstanců stavební firmy

14.4.2006 13:46 V Iráku zahynulo od čtvrtečního večera nejmíně 22...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů