Zahraniční

Maďarsko povolilo přejezd amerických transportů

24.2.2003 21:23 Maďarský parlament dnes povolil přejezd amerických vojenských transportů přes území země v rámci pomoci NATO Turecku. Příslušné rozhodnutí parlamentu od minulého týdne blokovala opozice, protože k jeho schválení byla potřebná třípětinová většina. Tou vládní koalice v 386 členném Národním shromáždění nedisponuje.

Opozice souhlasila s návrhem až poté, kdy vláda do návrhu zapracovala podmínku, že zbraně převážené územím Maďarska mohou být použity pouze při obraně Turecka a nemohou být použity k útoku proti Iráku.

Transporty NATO mohou využívat vzdušní prostor, vybraná letiště, silnice a železnice Maďarské republiky. Váhání Maďarska v této otázce vyvolalo v NATO značnou nelibost, protože přejezd vojenských transportů bez váhání povolilo například Slovensko a Rumunsko, které ještě nejsou členy aliance. Maďarsko vstoupilo do NATO společně s Českou republikou a Polskem jako první státy střední Evropy.

Maďarsko si už dříve vysloužilo kritiku ze strany NATO za přílišnou pasivitu a podle neoficiálních informací, kdyby existovala taková možnost, bylo by z aliance vyloučeno. Podle NATO by mělo Maďarsko urychlit reformu a modernizaci armády a také vyčlenit k tomuto účelu více finačních prostředků ze státního rozpočtu.

Ivan Vilček

nahoru

Zahraniční:

Demokraté zveřejnili svou reakci na zprávu republikánů o FBI

-

včera 23:03 aktualizováno Američtí demokraté v sobotu zveřejnili...

Slovenský řidič v průběhu tří dnů dvakrát nafoukal přes tři promile

-

včera 20:16 Pětapadesátiletý Emil z východoslovenského Prešova...

Čína se zlobí kvůli americkým sankcím vůči KLDR. Zastavte ty chybné kroky, vyzvala

-

včera 18:09 Čína v sobotu odsoudila nové americké sankce proti...

V Indii najelo auto do skupiny školáků, devět mrtvých

-

včera 15:57 Při dopravní nehodě ve východoindickém státě Bihár v...

Pašeračka Tereza zůstane ve vazbě, rozhodl opět pákistánský soud

-

včera 14:37 Pákistánský soud v sobotu prodloužil vazbu Češce...

Ve venezuelské zoo krmí vyhladovělá zvířata nejslabšími jedinci

-

včera 11:08 Venezuelská zoo se kvůli katastrofálnímu nedostatku...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby