Zahraniční

Maďarsko povolilo přejezd amerických transportů

24.2.2003 21:23 Maďarský parlament dnes povolil přejezd amerických vojenských transportů přes území země v rámci pomoci NATO Turecku. Příslušné rozhodnutí parlamentu od minulého týdne blokovala opozice, protože k jeho schválení byla potřebná třípětinová většina. Tou vládní koalice v 386 členném Národním shromáždění nedisponuje.

Opozice souhlasila s návrhem až poté, kdy vláda do návrhu zapracovala podmínku, že zbraně převážené územím Maďarska mohou být použity pouze při obraně Turecka a nemohou být použity k útoku proti Iráku.

Transporty NATO mohou využívat vzdušní prostor, vybraná letiště, silnice a železnice Maďarské republiky. Váhání Maďarska v této otázce vyvolalo v NATO značnou nelibost, protože přejezd vojenských transportů bez váhání povolilo například Slovensko a Rumunsko, které ještě nejsou členy aliance. Maďarsko vstoupilo do NATO společně s Českou republikou a Polskem jako první státy střední Evropy.

Maďarsko si už dříve vysloužilo kritiku ze strany NATO za přílišnou pasivitu a podle neoficiálních informací, kdyby existovala taková možnost, bylo by z aliance vyloučeno. Podle NATO by mělo Maďarsko urychlit reformu a modernizaci armády a také vyčlenit k tomuto účelu více finačních prostředků ze státního rozpočtu.

Ivan Vilček

nahoru

Zahraniční:

Filipínské město Marawi osvobodili od IS, vůdci teroristů jsou mrtví

-

dnes 16:06 Video: Filipínský prezident Rodrigo Duterte v úterý...

Španělský ústavní soud potvrdil nezákonnost katalánského referenda

-

dnes 15:42 Referendum o nezávislosti Katalánska z letošního 1....

Slovenská policie obvinila dva bratry z vraždy, tělo našli v ČR

-

dnes 13:58 Slovenská policie obvinila z úkladné vraždy dva bratry,...

Juncker „nejdůraznějším možným způsobem” odsoudil vraždu novinářky

-

dnes 13:53 aktualizováno Evropská komise v čele se svým předsedou...

U Madridu spadla stíhačka španělské armády, už druhá během jednoho týdne

-

dnes 12:07 Video: aktualizováno Nedaleko Madridu se v úterý...

Tálibán zaútočil na policejní středisko, 33 mrtvých

-

dnes 11:54 aktualizováno Nejméně 41 mrtvých a víc než 150...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby