Žena

Nejstaršímu Čechovi s transplantovaným srdcem je 82 let

obrazek

Rovných 45 let uplyne v úterý od první transplantace srdce.

Profimedia.cz

9.7.2013 11:09 Nejstaršímu Čechovi s transplantovaným srdcem je 82 let, je aktivní a stále pracuje. Nové srdce dostal v roce 2005. Je klientem Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), která jen za posledních pět let zaplatila transplantaci srdce 218 klientům, celkem za ně dala 225 miliónů korun. Právu to v pondělí sdělil mluvčí VZP Oldřich Tichý.

„Druhý nejstarší klient VZP s novým srdcem oslavil letos 78. narozeniny, transplantace se u něj uskutečnila před sedmi lety. Od transplantace třetího nejstaršího klienta VZP uběhlo dokonce 14 let, minulý týden v pátek mu bylo 77 let,“ uvedl Tichý.

Rovných 45 let uplyne v úterý od první transplantace srdce na území někdejšího Československa – 9. července 1968 tento výkon provedl tým profesora Karola Šišky v Bratislavě. Čtyřiapadesátileté pacientce se podařilo srdce voperovat, ale vydrželo jen asi pět hodin.

První úspěšnou transplantaci srdce v bývalém Československu i ve východní Evropě uskutečnil až v lednu 1984 pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM). Od roku 1992 provádí tuto náročnou operaci jako jediné další pracoviště v ČR kardiochirurgie v Brně.

Od té doby udělal obor obrovský skok vpřed a Česko se zařadilo mezi deset nejúspěšnějších zemí ve světě, co se týká počtu transplantací srdce na milión obyvatel. Transplantace srdce se postupně stala více méně běžnou součástí tuzemské medicíny.

Václav Pergl, Právo

nahoru

Žena:

Poradna: Kdy pustit dceru na diskotéku

-

dnes 10:06 Rozhodnutí, v kolika letech pustit dceru na diskotéku,...

Když se z dokonalého partnera vyklube psychopat

-

dnes 09:12 Na začátku je naprosto okouzlující, neustále vás...

Alergie na roztoče může vést až k astmatu

-

dnes 07:19 Roztoči domácí se rádi vyskytují na teplých, vlhkých a...

Plavkový speciál pro rok 2018 - vyberte si trendy model podle postavy

-

včera 11:10 Video: Letošní skok ze zimy rovnou do léta nás...

Tajemství domácí pedikúry

-

včera 10:05 Péče o chodidla a nehty na nohou by měla být...

Hledám vhodného partnera aneb Co je pro single jedince důležitější než vzhled

-

včera 08:42 V určité životní etapě hledá každý člověk vhodného...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby