Žena

Nejstaršímu Čechovi s transplantovaným srdcem je 82 let

obrazek

Rovných 45 let uplyne v úterý od první transplantace srdce.

Profimedia.cz

9.7.2013 11:09 Nejstaršímu Čechovi s transplantovaným srdcem je 82 let, je aktivní a stále pracuje. Nové srdce dostal v roce 2005. Je klientem Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), která jen za posledních pět let zaplatila transplantaci srdce 218 klientům, celkem za ně dala 225 miliónů korun. Právu to v pondělí sdělil mluvčí VZP Oldřich Tichý.

„Druhý nejstarší klient VZP s novým srdcem oslavil letos 78. narozeniny, transplantace se u něj uskutečnila před sedmi lety. Od transplantace třetího nejstaršího klienta VZP uběhlo dokonce 14 let, minulý týden v pátek mu bylo 77 let,“ uvedl Tichý.

Rovných 45 let uplyne v úterý od první transplantace srdce na území někdejšího Československa – 9. července 1968 tento výkon provedl tým profesora Karola Šišky v Bratislavě. Čtyřiapadesátileté pacientce se podařilo srdce voperovat, ale vydrželo jen asi pět hodin.

První úspěšnou transplantaci srdce v bývalém Československu i ve východní Evropě uskutečnil až v lednu 1984 pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM). Od roku 1992 provádí tuto náročnou operaci jako jediné další pracoviště v ČR kardiochirurgie v Brně.

Od té doby udělal obor obrovský skok vpřed a Česko se zařadilo mezi deset nejúspěšnějších zemí ve světě, co se týká počtu transplantací srdce na milión obyvatel. Transplantace srdce se postupně stala více méně běžnou součástí tuzemské medicíny.

Václav Pergl, Právo

nahoru

Žena:

Jak majitel malého obchůdku učí lidi neplýtvat jídlem

-

dnes 12:20 Vsadil na regionální výrobky, vždy čerstvé, bez...

Cviky, které vás rozehřejí na začátku každého cvičení a podpoří spalování

-

dnes 11:23 Video: Před každým cvičením je dobré tělo nejprve...

Poradna: Nedostatek sebedůvěry v období puberty

-

dnes 10:04 Puberta se u dětí projevuje různými stavy. Zatímco...

Deset důvodů, proč jsou ženy nevěrné, a jak tomu zabránit

-

dnes 08:46 Nevěra už dávno není jen doménou mužů. Stále častěji se...

Nemoci způsobené emocemi

-

dnes 07:19 Tihle lidé bývají často zoufalí. Mají různé zdravotní...

Proč je pro vztah důležité slavit výročí

-

včera 11:18 Slavíte s partnerem pravidelně výročí svatby či den...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby