Cestování

Pláže s Modrou vlajkou: Podívejte se, kde jsou ty nejčistší pláže světa

obrazek

Cayo Levantado patří mezi nejkrásnější ostrůvky Dominikánské republiky.

FOTO: ESO travel

11.7.2013 17:25 Čistá mořská voda, žádné odpadky a v případě problému rychle dostupná lékařská péče – to jsou jen některá z pravidel, která musí splňovat pláž, aby získala takzvanou Modrou vlajku. Ocenění, které je synonymem kvality a čistoty. A taky obrovským tahákem pro turisty. „Modrých pláží“ je v současnosti přes tři tisíce, většina jich je v Evropě. Mrkněte na ty nejkrásnější z nich!

Když pláž získá Modrou vlajku, neznamená to, že má už navždy vyhráno. Při další návštěvě „inspektorů“ z asociace Foundation for Enviromental Education (FEE) o ni může zase přijít. Modrá vlajka je závazek, ze kterého vyplývá péče o životní prostředí, i o návštěvníky.

Modrou vlajku má v současnosti přes 3200 pláží a velká většina jich je v Evropě. Paradoxně třeba Thajsko nemá žádnou – není to ale tím, že by třeba pláže na panenských ostrůvcích v Andamanském moři byly znečištěné. Spíš naopak – dopad civilizace je tu tak malý, že tu nenajdete informační tabule s mapou, nebo bezbariérový přístup pro vozíčkáře – i to jsou totiž kritéria pro přidělení Modré vlajky.

Kam za nejkrásnějšími plážemi Evropy?

Dominikánská republika – tady jsou ty nej pláže podle UNESCO

Tropický ostrůvek Cayo Levantado, známý pod svým pseudonymem Bacardi Island (ano – tady se točí všechny reklamy na rum Bacardi) je nenápadně schovaný v zátoce Samana Bay. Dostanete se na něj lodí a ten výlet za to opravu stojí – pláž Bahia Principe by měla patřit ke světovému dědictví. Azurové moře je tady tak nějak azurovější než kdekoli jinde a dokonale splňuje všechny představy o exotické dovolené.

V Dominikánské republice je pláží s modrou vlajkou několik desítek.

FOTO: ESO travel

Brazílie – divočina a opalování nahoře bez

V Brazílii jsou pláže s Modrou vlajkou jen dvě. Pohodlí a bezpečné koupání si můžete užít třeba v regionu Santa Catarina poblíž Sao Paula. Nečekejte ale sterilní prostředí bez špetky života – ani na Blue flag plážích se brazilská divokost nezapře, a tak tu narazíte na spoustu barů s koktejly i zábavychtivých slečen v bikinách.

Maroko – opomíjená africká perla

Maroko se v posledních letech velmi snaží postavit se vedle oblíbených středomořských afrických destinací jako je Egypt nebo Tunisko. Turistů si tady váží, ale obchodní duch Maročanů vás bude obklopovat po celou dobu dovolené.

Do Maroka je to kousek z Gibraltaru: Legendární Gibraltar: Vydejte se k bráně do Evropy, kterou střeží opice bez ocasů

Městská pláž v marockém Safi je jednou z 20 Blue flag pláží Maroka.

FOTO: blueflag.org

Modrou vlajku může získat i loď!

Označení Blue flag můžete najít nejen na plážích, ale také v přístavech, kde se kontroluje hlavně kvalita vody, vliv na životní prostředí a bezpečnost na lodích, které pro zisk Modré vlajky musí splňovat ekologické závazky, nebo na lodích, které slouží pro pozorování velryb.

Pokud zůstanete v turistických přímořských letoviscích, čekají vás nádherné a široké pláže vhodné na dovolenou s dětmi, z nichž 20 nese označení Blue flag. Jedna z nejhezčích pláží je ta v městečku Safi. Čeká vás zlatý písek, Atlantik, plážová promenáda i vybavení pro děti.

V Maroku smlouvejte, nákup se pak opravdu vyplatí: Exotické destinace přejí levným nákupům: Kde se vyplatí spojit dovolenou s nákupy? 

Nový Zéland – i tady jsou pláže jako z katalogu

Hledat Blue flag pláž na Novém Zélandu skoro nemá cenu – opravdu nádherných pláží je tady totiž plno. Pokud ale vyžadujete veškeré zázemí, najdete ho třeba na plážích Oakura a Taranaki. Tyhle dvě pláže si zaslouží pozornost hlavně díky úžasnému výhledu – můžete odsud pozorovat zasněžený vrcholek Mount Taranaki. Děti si tu můžou hrát v písečných dunách a určitě budou mít radost z velkých vln, kterými nepohrdnou ani surfaři.

Na Novém Zélandu najdete jen tři pláže s označením Blue flag.

FOTO: ESO travel

Emiráty – tady mají bezbariérovou pláž

Pláže s označením Blue flag by měly umožnit koupání i vozíčkářům – přesně tohle se povedlo třeba v emirátu Abu Dhabí – na pláži Corniche najdete všemožné vybavení, včetně speciálního křesla, které umožňuje plavat i vozíčkářům.

Inzertní sdělení: Vydejte se za nejkrásnějšími plážemi světa!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky pobytových zájezdů:

Maroko – Marrákeš

Objevte široké pláže Maroka, které voní orientem! Pulsující Marrákeš plný malých obchůdků, kde nakoupíte na několik Vánoc dopředu. Ubytujte se třeba v luxusním areálu v marockém stylu v palmovém háji!

FOTO: ESO travel

FOTO: ESO travel

Řecko - Rhodos

I v jižní Evropě můžete zažít pořádně luxusní dovolenou! Vydejte se na ostrov Rhodos a vyberte si některý z hotelů v naší nabídce. Jsou to ty nejlepší na tomto ostrově!

Emiráty – Fujairah

Dovolená s dětmi v Emirátech? V hotelu v orientálním stylu mají kromě tropické zahrady a velkého bazénu i dětský komplex. Okuste slanou chuť Indického oceánu jen kousek od Dubaje!

FOTO: ESO travel

Čtěte dále:

Přečtěte si také o Čukotce, o tajemné terakotové armádě, nebo o gigantických náboženských stavbách. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Viola Kratochvílová a Tomáš Cikán

Jaká kritéria splňují Blue flag pláže?

Kritéria, která musí pláž splnit, aby se mohla ucházet o označení Modrou vlajkou, se dělí do několika kategorií. Tou téměř nejdůležitější je ekologičnost celé pláže – měla by tu být zachována přirozená vegetace, možnost třídit odpad, nesmí se tu do vody vypouštět jedovaté látky a ekologie by se tu měla propagovat.

Informační kritéria zase přikazují zveřejnit mapu pláže nebo informovat návštěvníky pláže o kvalitě vody, o pravidlech, která se na pláži musí dodržovat a o zdejším ekosystému.

Samotnou kapitolou je pak čistota – čistá podle předpisů musí být nejen voda a pláž, ale i záchody s ekologicky řešeným odpadem. Tématem je také bezpečnost – tu na Blue flag plážích zajišťují hlídači a záchranáři. Pláž by také měla být dostupná pro vozíčkáře a měla by mít k dispozici zdroj pitné vody.

 

Počty Blue flag pláží ve světě

Dominikánská republika - 14

Francie - 358

Řecko - 394

Španělsko - 539

Maroko - 20

Chorvatsko - 106

Thajsko - 0

nahoru

Cestování:

Neposedná soška sv. Magdalény figuruje v pověsti o kostele téhož jména na Prachaticku

-

dnes 15:26 Zhruba napůl cesty mezi Prachaticemi a Volary leží obec...

V maličkém Lesothu se ukrývá jeden z nejbizarnějších lyžařských resortů na světě

-

dnes 13:04 Obrazem: Také jste při svém výběru zimního střediska...

Hotely mají tajné pokoje, o nichž vám neříkají

-

dnes 11:09 Nejsou v nabídkách rezervačních systémů, nemají...

Výjimečný výlet kolem meandru řeky: Na pár metrech najdete čtyři zříceniny

-

dnes 08:51 Obrazem: Krásný meandr řeky, malebná příroda a jako...

Romantické místo se zříceninou, dějiště sabatů čarodějnic, přímo nad dálnicí

-

včera 15:47 Zvědavost řidičů na dálnici D 11 při exitu na Lysou...

V centru Mexico City můžete nahlédnout na aztécký chrám ukrytý v podzemí

-

včera 14:39 Video: Úřady v hlavním mexickém městě Mexico City v...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů