Věda a školy

Velryby ruší sonary, přestávají hledat potravu a prchají

obrazek

Plejtvák obrovský se potápí

Profimedia.cz

3.7.2013 21:45 Dva experimenty, o kterých informovala BBC, potvrdily, že plejtváky a vorvaňovce matou signály vysílané sonary. Právě těm bývají připisovány některé z tzv. sebevražd velryb, kdy se kytovci opakovaně vrhají na souš.

Vědci vysílali z podmořských reproduktorů zvuky, jaké produkují sonary, a testovali reakce 17 plejtváků obrovských (Balaenoptera musculus) a dvou vorvaňovců zobatých (Ziphius cavirostirs). U vorvaňovců, kteří se potápějí do hloubky až 1500 metrů, se prokázalo, že je zvuk sonaru mate, protože se sami řídí echolokací. Když vorvaňovci uslyšeli zvuk sonaru, přestali lovit hlavonožce v hloubkách a v tichosti se rychle vzdálili. Nepotvrdilo se ale, že by ztratili schopnost orientace.

Na zvuk ale reagovali i někteří plejtváci, kteří běžně komunikují pomocí velmi hlubokých zvuků, které jsou frekvenčně velmi vzdáleny sonaru. Plejtváci živící se při hladině na zvuky nereagovali, ale ti, kteří se potápěli do hloubky, se přestali sytit a pluli pryč od zdroje zvuku. Mohou tak trpět podvýživou, protože největší živočichové světa mají velkou potřebu potravy.

Výzkumy zveřejněné v časopisech Proceedings B a Biology Letters upozorňují na nebezpečí, které pro kytovce představují námořní cvičení v oblastech, kde žijí.

Novinky

nahoru

Věda a školy:

Pavoučí hedvábí může pomoci s hojením ran, tvrdí vědci

-

16.8. 04:30 Video: Britští vědci přišli s nápadem, že by se...

Na Prasečím ostrově záhadně mizí tučňáci

-

13.8. 20:18 Stavy jedné z největších kolonií tučňáků patagonských...

Nelítostné sucho zničilo civilizaci Mayů, domnívají se vědci

-

13.8. 19:03 Navrhovaná vysvětlení pro úpadek dávné civilizace Mayů...

Pohleďte vzhůru, nastala noc Perseid

-

12.8. 19:13 Maximum každoročního srpnového meteorického roje...

Učinit z Marsu obyvatelné místo? Zatím zřejmě nemožné

-

12.8. 04:15 Video: Nová studie amerického Národního úřadu pro...

NASA odložila start rakety se sondou mířící ke Slunci

-

11.8. 11:22 Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA)...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů