Domácí

Naprší až 120 milimetrů, Povodí Moravy začalo odpouštět přehrady

24.6.2013 12:39 Povodí Moravy přistoupilo s ohledem na předpovědi meteorologů k „předpouštění” přehradních nádrží. V pondělí to oznámil Jiří Macík z povodí s tím, že na části přehrad probíhá snižování hladin již od neděle. Meteorologové varovali, že do středy může napršet až 120 milimetrů.

Povodí Moravy uvedlo, že vedle retenčního prostoru budou u vybraných nádrží uvolněny i části zásobních prostor. K manipulaci vodohospodáři přistoupili na vodních dílech Vranov, Vír, Mostiště a Letovice.

„Již od včerejšího dne (neděle; pozn. red.) pak zvýšili vodohospodáři ze stejného důvodu odtok z nádrží Bystřička, Slušovice, Luhačovice a Koryčany,” uvedl Macík.

Chladný týden doprovodí vlna srážek

Zdroj: Novinky

Vodohospodáři na Vltavské kaskádě byli při nedávných povodních, které zasáhly zejména Čechy, kritizováni částí veřejnosti za to, že začali s upouštěním přehrad pozdě. Povodí Vltavy tato tvrzení odmítlo a poukázalo na platné manipulační řády i na skutečnost, že protipovodňová ochrana je pouze jednou z více funkcí kaskády.

ČTĚTE TAKÉ: Léto si dá hned v úvodu pauzu, chladný týden proprší

Déšť ustane až ve středu

Meteorologové v pondělí upřesnili výstrahu před vydatnými dešti, které by až do středy měly zvedat hladiny řek v České republice, uvedl český Hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

„Od pondělního rána do středečního večera by v České republice mělo spadnout 10 až 60 milimetrů. Nejvyšší srážkové úhrny očekáváme v centrální části území, 50 až 90 milimetrů, k zesílení srážkové činnosti dojde zejména na návětří severních hor a na Českomoravské vrchovině, kde srážkové úhrny mohou ojediněle dosáhnout až 120 milimetrů,” uvedli meteorologové, podle nichž bude déšť ustávat až ve středu večer.

Dosažení třetího stupně povodňové aktivity předpokládají meteorologové na tocích v povodí Nežárky, Malše, na tocích odvodňujících Českomoravskou vrchovinu (horní Sázava, Dyje a přítoky středního Labe), později i na střední a dolní Lužnici. Nelze jej vyloučit také na Stěnavě.

Nejvyšší nebezpečí platí od úterního rána ve Středočeském, Jihočeském, Pardubickém a Jihomoravském kraji a na Vysočině. Povodňová pohotovost platí v Královéhradeckém, Libereckém a Ústeckém kraji. Bdělost coby nejnižší stupeň nebezpečí hrozí i v Praze a Olomouckém kraji.

jas, Novinky

nahoru

Domácí:

ČSSD z nominace Pocheho neustoupí, upíná se k jeho schůzce se Zemanem

-

dnes 12:43 Spor o nominanta na ministra zahraničí Miroslava...

Babiš kritizoval návrh unijního rozpočtu

-

dnes 11:29 aktualizováno Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) v...

Pět let od povodní: Když se hnala voda na Davli, místní rodák jen popadl psa a utíkal

-

dnes 10:46 Video: Zoufalství a bezmoc prožívali místní v Davli u...

Do čtvrtka budou tropy, pak se zatáhne a razantně se ochladí

-

dnes 08:30 Až do čtvrtka, jenž bude z astronomického pohledu...

Komunisté mydlí schody Pochemu na základě falešné zprávy

-

dnes 07:03 Výhrady komunistů proti europoslanci a kandidátovi ČSSD...

Nový šéf pražské policie: Nejsem něčí figurka, s politiky se nescházím

-

dnes 03:40 Nový ředitel pražské policie Jan Ptáček hodlá své...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů