Cestování

Návštěvníci zámku v Uherském Ostrohu se poprvé dostanou na věž i do podzemí

obrazek


20.6.2013 20:18 Zámek v Uherském Ostrohu nabízí pro letní turistickou sezonu nové prohlídkové trasy. Návštěvníci se tak dostanou poprvé do nejstarší části zámku, na věž i do podzemí. Ve výstavních sálech zámku je umístěna výstava léčivých obrazů Zdeňka Hajného nesoucí název Krajiny snů.

„Prohlídková trasa prochází i nejstarší dochovanou místností přiléhající k zámecké věži s nedávno odkrytými gotickými konzolami zakončenými sochařsky ztvárněnými obličeji. Unikátní archeologické nálezy jsou doplněny o výstavu věnovanou 100. výročí narození Zdeňka Galušky,“ uvedla Bronislava Hájková, pracovnice ostrožského informačního centra. 

Jak dodala, prohlídka je komentovaná, s průvodcem v dobovém kostýmu a zakončená návštěvou vrcholu věže, kde je k nahlédnutí fungující hodinový stroj v prosklené vitríně. „Z věže je i unikátní vyhlídka do ostrožského okolí,“ dodala.

Oprava zámecké věže a nejstarších místností trvala 2 roky a přišla na zhruba 3,5 miliónu Kč. Prohlídková trasa na zámeckou věž a nejstarší místnost zámku je zpřístupněna od června a cena vstupného je 60 Kč pro dospělé a 30 Kč pro děti, studenty a důchodce. Otevřeno je od úterý do neděle v 9.00, 10.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00 a 17.00 hodin.

Další novinkou ostrožského zámku je prohlídka podzemí, na jehož zpřístupnění se pracovalo s přestávkami již od roku 2011. Zahraniční studenti v roce 2012, v rámci programu INEX, podzemí čistili, vyváželi suť a zakreslili část podzemních prostor, aby mohl být připraven koncepční návrh.

„Expozice nabídne návštěvníkům prohlídku křišťálové jeskyně, v níž se otevírá fantasy svět se vstupem do jiných dimenzí. Výjimečná expozice Křišťálová jeskyně navazuje na jeden z nerealizovaných záměrů Gundakara z Lichtenštejna z roku 1650,“ podotkla Hájková.

Autory koncepce jsou scénograf Jan Štěpánek a Andrea Helmichová. Součástí expozice bude pro letošní sezonu také objekt Srdce pro Václava Havla - plastika vzniklá ze svíček přinášených na pietní místa v mnoha městech České republiky. Autorem tohoto objektu je ostrožský výtvarník Roman Švejda s Lukášem Gavlovským.

Prohlídková trasa do podzemí je zpřístupněna od června a cena vstupného je 60 Kč pro dospělé a 30 Kč pro děti, studenty a důchodce. Otevřeno je od úterý do neděle v 10.00, 11.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00 a 17.00 hodin.

Město Uherský Ostroh se 4500 obyvateli se rozprostírá po obou březích řeky Moravy a od roku 1947 jej tvoří sloučené obce Uherský Ostroh, Ostrožské Předměstí a Kvačice. Zámek, náměstí a jeho okolí byly v roce 1990 vyhlášeny městskou památkovou zónou.

Novinky

nahoru

Cestování:

Roste počet návštěvníků severu Moravy a Slezska

-

dnes 15:54 Počet turistů v Moravskoslezském kraji stále roste....

Návštěvníci parku v Tchaj-peji si mohou zapózovat na obřích leknínech

-

dnes 13:13 Video: Obří lekníny s názvem viktorie královská jsou...

Baleáry hlásí konec neomezeného množství alkoholu v all inclusive resortech

-

dnes 11:47 Na Mallorce a Ibize připravují nařízení, které zakáže...

V Arménii láká turisty ručně hloubený podzemní labyrint

-

dnes 09:55 Obrazem: Když Tosja Garibjanová požádala manžela, aby...

Turkish Airlines příští rok navýší spojení mezi Prahou a Istanbulem

-

včera 17:40 Letecká společnost Turkish Airlines navýší v příštím...

V Zoo Ostrava bude antilopa Derbyho v hlavní roli

-

včera 15:42 Antilopa Derbyho je největší a zároveň nejohroženější...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů