Domácí

V Krnově řádilo tornádo, potvrdili meteorologové

Tornádo řádilo v Krnově

19.6.2013 09:33 (aktualizováno: 19.6.2013 15:17) Osm lidí se lehce zranilo při silné bouřce, která v úterý zasáhla Krnov na Bruntálsku. 120 hasičů celou noc pomáhalo místním provizorně zakrýt střechy poničené větrem. Ten poškodil čtyři desítky domů. Na místě působil také psycholog. Meteorologové mezitím potvrdili, že se v oblasti skutečně objevilo tornádo.

„Můžeme již potvrdit výskyt tornáda v Krnově, které se tam objevilo v úterý odpoledne. Prošlo asi pět kilometrů dlouhým úsekem od Ježníku přes Kostelec, kde je nejvíce obydlená oblast a kde také tornádo napáchalo největší škody, až k Hajnickému potoku,“ řekl Novinkám Pavel Lipina vedoucí oddělení pobočky ČHMU v Ostravě.

Pravděpodobná trasa tornáda

FOTO: David Ryneš, Mapy.cz

Podle něj se v Česku objevují tornáda několikrát do roka. Záleží také na tom, jestli tornádo přejde přes obydlenou oblast, kde to lidé zaznamenají. Mají ale mnohem menší sílu než v například ta ve Spojených státech.

„Tornádo to zřejmě nebylo po celou dobu, o tornádu mluvíme jen v případě, kdy se dotkne země. Střídá se s trombou, která se země nedotýká a nezpůsobuje také škody,“ dodal Pavel Lipina.

Tornádo řádilo v Krnově

FOTO: Denisa Telaříková, Právo

Hasiči dovezli 130 plachet

"Musíme poděkovat hasičům. Tři desítky lidí pracovaly v noci na zajištění střech. Hasiči přivezli 130 plachet a 116 jich použili. V 05.00 byly všechny střechy přikryté. Byl to koncert," řekla starostka města Alena Krušinová. Vítr podle ní v Krnově zničil střechy na zhruba čtyřiceti domech. [celá zpráva]

Do nejvíce poničené části Kostelec město přistavilo kontejnery na odpad a trosky. Havarijní čety energetické společnosti už od rána na místě pracovaly na obnovení dodávek elektřiny.

BEZ KOMENTÁŘE: Hasiči opravují střechy na poškozených domech v Krnově

Do Krnova dorazilo 120 profesionálních i dobrovolných hasičů z celého kraje.

„Přírodní živel si vyžádal osm zraněných osob, především lehčího charakteru, zranění byla ošetřena na místě. Pouze dva muži z Kostelce skončili v nemocnici s podezřením na vážnější zranění rukou a hlavy. Na místě pracoval tým psychologů," informoval mluvčí hasičů Petr Kůdela.

FOTO: HZS Moravskoslezského kraje

Do oprav střech se podle něj pustili jak vycvičení hasiči-lezci, tak jejich kolegové. S rychlejším rozvinováním plachet pomáhala výšková technika. Střechy osvětlovali jak z aut, tak speciálními světly z cisteren, halogeny a také speciálními balonovými světly.

"Pokud to majitelé nezvládli vlastními silami, hasiči jim pomáhali i s odklízením trosek ze zahrad. Krnovu již přálo v noci na středu počasí, bylo sucho a teplo, zhruba 20 stupňů Celsia," popsal situaci.

FOTO: HZS Moravskoslezského kraje

Tornádo předpovědět nejde

Tornádo je silně rotující vír se zhruba vertikální osou, který se alespoň jednou dotkne země a je dost silný, aby na ní mohl způsobit škody. Může se vyskytnout při silnějších i slabších bouřkách, při slabších mívá zpravidla menší ničivé účinky.

FOTO: HZS Moravskoslezského kraje

Meteorologové přímo tornáda předpovídat neumí, dají se předpovídat jen bouřky.

FOTO: HZS Moravskoslezského kraje

Opravdu ničivé tornádo se nad českým územím vytvoří podle odborníků zhruba jednou za deset let. Poslední velmi silné tornádo bylo zaznamenáno v červnu 2011, kdy zpustošilo okrajovou část Pardubic Staré Čívice. Škody se vyšplhaly na desítky miliónů korun.

ok, Novinky, ČTK

nahoru

Domácí:

Kde si zdarma natrhat ovoce či bylinky? Zájemcům radí web a mobilní aplikace

-

včera 18:17 Video: Máte chuť zajít si natrhat sezónní ovoce, ale...

V zoo v Brně uhynul lední medvěd Umca

-

včera 16:22 V brněnské zoologické zahradě v sobotu uhynul lední...

V opavském babyboxu našli holčičku zabalenou v ručníku

-

včera 15:57 Další zachráněné dítě má „na svědomí“ babybox v Opavě....

Úřad řeší zmatky v kampani nezávislých

-

včera 15:25 Financování kampaní kandidátů do Senátu není...

Česko zažívá nejteplejší období v novodobé historii, vedra budou pokračovat

-

včera 15:06 Horko z posledních týdnů bude pokračovat, vyplývá to z...

Čunek: Trestní oznámení na mě kvůli H-Systemu? To je výborné

-

včera 13:38 Video: aktualizováno Senátor a hejtman Zlínského...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů